Makarnanın dayanılmaz çekiciliği

Aybars Akkor, bu hafta Cantinery'nin lezzetlerini kaleme aldı

Makarnanın dayanılmaz çekiciliği

Zorlu Alışveriş Merkezi, tüm toplu taşıma araçlarının birleştiği yerde bulunduğu için hafta sonları çok kalabalık oluyor. Ama açık hava bölümü bol olduğu için kalabalık bunaltmıyor. Biz de Zorlu'nun çeşit çeşit dükkanlarında alışveriş yapmak yerine sinemaya gitmeyi ya da Beymen'in yanındaki Cantinery'de açık havada yemek yemeyi seviyoruz.

Geçen gün de Cate Blanchett'in her filminde olduğu gibi muhteşem oynadığı bir filme gittik. İsmi “Carol”. 1950'lerdeki lezbiyen bir ilişkiyi konu alıyor. Mutlaka gidilmesi gereken bir film değil, ama Blanchett'in oyununu seyretmek için gidilebilir.

Sinema biletlerini alıyoruz, ama daha başlamasına bir buçuk saat var, hemen soluğu her zaman olduğu gibi Cantinery'de alıyoruz. Her zamanki gibi çok sevdiğimiz bir Puglia bölgesi şarabı ısmarlıyoruz.

Risotto topları muhteşem

Önden Kars gravyerli pizzettta, ufak bir pizzanın üzerini Kars gravyeri ile kaplamışlar, üzerine karamelize soğan koymuşlar, nefis bir başlangıç olmuş.

Pizzettanın yanında pancar salatası, tabii ki başlangıç olarak olmazsa olmaz risotto topları. Risotto pirincinden ufak etsiz köfteler, muhteşem bir tat. Aman dikkat, çok sıcak getiriyorlar. Benim gibi dayanamayıp saldırırsanız
ağzınızı yakabilirsiniz.

Dışarıda oturup etrafı seyrede seyrede, oradan buradan sohbet ede ede başlangıçları bitiriyoruz. Lokantanın içi de çok güzel, ama biraz gürültülü.

Dışarıda üşüyünce içeri giriyoruz. Sol en dipteki masa gürültüsü en az bölgede, ama müzik hoparlörü var. Olsun, güzel müzik çalıyor, bizi daha da keyiflendirir.

Kilo vermem gerek ama…

Geldik ana yemeklere… Ne gelirse gelsin paylaşıyoruz. Seçimi ona bırakıyorum. Bütün bir hafta diyet yapmış, kim tutar onu. Gözü makarna ve pilavlarda. Dana etli papardelle tipi makarna ve porcini mantarlı risotto söylüyor. Papardelle muhteşem, on tabak olsa onunu da yerim, ama göbeğe dikkat etmek lazım. Kızımla bahse girdim, 10 Mart'taki doğum günüme kadar 10 kilo vermem gerek. Bu muhteşem yemeklerle bahsi kaybedeceğim kesin! Allah'tan umut kesilmez, son dakikaya kadar zayıflamaya çalışacağım.

Makarna bitince risottoya yöneliyoruz, o da başarılı ama papardelle yanında biraz gölgede kalıyor. Gelip tatlı ister misiniz diye soruyorlar, yok o kadar da değil. Hiç değilse tatlı kısmında diyet yapıyormuş gibi davranalım.

Son derece keyifli bir buçuk saat geçiriyoruz Cantinery'de. Çıkışta sinemaya doğru yol alıyoruz. Hâlâ aranızda tatlıya takılanlar var biliyorum. Dayanamıyoruz film arasında birer frigo yiyoruz.

dr@aybarsakkor.com 

Loading...