Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Miksersiz yumurta akı çırpma | Yumurtanın beyazı nasıl köpürtülür?
Miksersiz yumurta akı çırpma | Yumurtanın beyazı nasıl köpürtülür?
Yumurta akını özellikle hamur işlerinde oldukça fazla kullanırız. Miksersiz yumurtanın beyazını çırpmak ise o kadar kolay olmuyor. Peki yumurtanın beyazı nasıl köpürtülür veya kabartılır?
Gurme 26 Mart 2018 - 11:15

Yumurta mutfakta en çok kullanılan gıdalardan biridir. Yumurtanın beyazını yani akını köpürterek hamurişi tariflerinde kullanırız. Yumurta su ile yağ moleküllerini bir arada tutan bir maddedir. Biz ne kadar uğraşırsak uğraşalım yağ ve suyu karıştırdığımızda homojen bir yapı elde edemeyiz. Yumurta ile yağ ve su moleküllerini bir arada tutan homojen bir karışım elde ederiz. Yağ ve su moleküllerini bir arada tutan maddelere de emülgatör denir. Yumurta akı da çırpıldığında köpürür. Bazen mikser kullanmadan yumurta akını köpürtmek hiç de kolay olmaz. İşte miksersiz yumurta akı nasıl köpürtülür sorusunun yanıtı…

YUMURTA AKI NASIL KÖPÜRTÜLÜR?

Yumurtaları buzdolabından çıkarttıktan sonra oda ısısına gelmesi için bekleyin. Yumurtaların sarılarını ve beyazlarını ayırın.

Yuvarlak tabanlı porselen bir kabın içerisine yumurta aklarını ilave edin. Daha çabuk sonuç almak için çırpma kabını içerisinde sıcak su bulunan başka bir kabın içerisine oturtun.

Yuvarlak tabanlı bir çırpma teli ya da mikser ile çırpmaya başlayın. Çırpma teli kullanıyorsanız aklar hacim alacak şekilde teli havalandırmaya dikkat edi. Mikser kullanacaksanız yüksek deviri tercih edin.

Yumurta akları çırpıldıkça şeffaf görüntüsü beyaza dönmeye ve kabarmaya başlar. Yumurta akının adedine göre bu süre değişiklik gösterebilir.
yumurta-aki
İPUCU: Yumurta çırpmak için en uygun kaplar içi yuvarlatılmış ( köşeleri olmayan)porselen kaplardır. Bu kapları çelik ürünler takip eder. Alüminyum kaplarda çırpılan yumurta akının rengi, kolayca siyahlaşır. Bu nedenle tercih edilmez. Çırpma kabının çok hafif ısıtılması, akların daha iyi kabarmasına yardımcı olur.

Etiketler