Sözcü Plus Giriş

‘Muhlama mı’, ‘mıhlama mı’ tartışması bitti

 Yıllardır süre gelen ‘Muhlama mı?’ yoksa ‘Mıhlama mı?’ tartışmaları Muhlama’ya alınan coğrafi işaret ile son buldu.

Güncellenme: 14:29, 06/04/2021
‘Muhlama mı’, ‘mıhlama mı’ tartışması bitti

Muhlama, kokulu üzümden yapılan tatlı ‘Pepeçura' ve ‘Rize çayı' da coğrafi işaret ile tescillendi. Rize Valisi Kemal Çeber, Rize'nin coğrafi işaretli ürünlerinin alınan son tescil ile 10'a yükseldiğini dile getirerek, “Coğrafi işaretli ürün sayımız Rize olarak 7 idi. Dün itibari ile 3 ürünümüz birden coğrafi işaret aldı” dedi.

Çeber, “Dün itibariyle coğrafi işaret alan ürünlerimiz Rize Muhlamamız, Rize Pepeçuramız ve Rize Çayımız. Bu işaret bizim için çok önemli. Bu işaret sayesinde biz hem ürünü koruyoruz hem üreticisini koruyoruz hem tüketicisini koruyoruz hem de pazarlama anlamında bundan istifade ediyoruz. Hala daha da coğrafi işaret üzerinde çalıştığımız 20'ye yakın ürünümüz var. Bu işaretleri çoğaltacağız, Rize birçok değere sahip” diye konuştu.


Tescil belgesinde de Rizelilerin kullandığı ‘Muhlama' ifadesinin yer aldığını sözlerine ekleyen Çeber şöyle devam etti: “Biz tescilimizi muhlama diye aldık. Bana gelen bilgi notunda, resmi evrak itibariyle öyle söyleyebilirim. Hep diyorum ‘2 yıllık Rizeliyim ama en fanatik Rizeliyim' diye. Bizim büyüklerimiz, dedelerimiz, ninelerimiz en güzelini bilir. Tescili biz Rize Muhalması diye aldık, bizde böyle kullanıyoruz. Mıhlama doğrusudur diyenlerinde affına sığınıyorum ama bende resmi ağızdan konuşuyorum.”

Kokulu üzümden yapılan tatlı ‘Pepeçura'

“BUNUN ÖZÜ MUHMAMADIR” 

Coğrafi işaretlerin bölgelerin kültürlerine değer kattığını dile getiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Esra Alemdaroğlu ise, “Coğrafi işaret hem yöreye özgülüğünü simgelemesi hem de şehrin tanıtımı açısından önemli. Bizim hem kültürel hem de turizm tanıtımlarımızda da ifade ettiğimiz ürünlerimiz. Muhalamamız ve Pepeçuramızı biz Rizelilere sorduğumuzda genelde alıştığımız şeyler ama dışardan gelen insanlar pepeçuranın rengine ve böyle tatlı olduğuna çok ciddi şaşırıyorlar” şeklinde konuştu.
Mıhlama isminin yanlış olduğunu sözlerine ekleyen Alemdaroğlu, “Biz kendimizi doğru ifade etmeliyiz. Aslında bunun özü muhlamadır. Yazılışında da söylenişinde de mıhlama gördüğümüzde bunu düzeltiyoruz” dedi. (İHA)

İlginizi ÇekebilirBoris Johnson'a Adana'dan kebap davetiBoris Johnson'a Adana'dan kebap davetiİlginizi ÇekebilirAcı biber 'mutluluk' veriyorAcı biber 'mutluluk' veriyorİlginizi ÇekebilirUrfalılar altın arar gibi arazide keme arıyorUrfalılar altın arar gibi arazide keme arıyor