Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mutfağın ustaları ödüllendirildi
Mutfağın ustaları ödüllendirildi
İzmir mutfağını yaşatmak, sofra kültürünü genç nesillerin öğrenmesini sağlamak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Mutfak Konak: İzmir Lezzetleri Festivali’nde İzmir mutfağına ve kültürüne emek vermiş, bu değerlerin korunması için çaba göstermiş isimler de unutulmadı.
Gurme 19 Ekim 2018 - 14:44

Yunus Emre ÇINAR

Konak Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen festivalin ilk gününde, İzmir Aşçılar Derneği (İAD) ve İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği (İZPAD) tarafından meslekte uzun senelerini geçirmiş, İzmir mutfağına hizmet etmiş, sofra kültürünü tanıtan ve yaşatanlara başarı ve emek ödülleri verildi. Kültürpark Fuar Evlendirme Dairesi'nde gerçekleşen “Ömür Boyu Başarı ve Emek Ödülleri töreninde ustalar ödüllerini Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın elinden aldı.

‘TURİZM EKONOMİSİ CANLANIYOR’

Törene baş aşçı ceketiyle katılan Başkan Sema Pekdaş, yemek yemenin sadece nefsi köreltmek ve doymaktan ibaret olmadığını, sofralardaki muhabbetin ve dostluğun ortaya çıkması anlamına geldiğini söyledi. Pekdaş, yemeğin bir kültürü doğurduğunu, turizm ekonomisini de canlandıran bir sektör haline geldiğini söyleyerek, “Sofra kültürünün hangi kültür birikimiyle ortaya çıktığını ve kültürümüzü nasıl zenginleştirip gelecek kuşaklara neler aktardığı önemlidir. İnsanların iletişime geçtiği en rahat yer sofralardır” dedi.

ascilar2
DİPLOMA HİÇBİR ŞEY, MESLEK HER ŞEY

Başkan Pekdaş, yıllarını yemek yapmaya adamış aşçılara seslenerek, “Sizler lezzetlerinizle insanların mutlu olmasını sağlıyorsunuz. Yaratıcılık yemeği çeşitlendirmekle başlıyor. Belediye başkanının görevi de budur. İnsanların mutluluğu için çalışmak, memnuniyeti artırmak. Bizim amacımız insanların mutlu olmalarını sağlamak. Biz mutluluk adalarını çoğaltarak mutluluğun her tarafta yaygınlaşmasını sağlamak zorundayız. Zor günlerden geçiyoruz. İnsanlarda heyecanı, umudu hiç eksiltmeyecek çabalar bunlar. Damağımızı çatlatan, bizim ağzımızdaki lezzet duygusunu artıran, yıllarını verdikleri bu meslekleri nedeniyle ustalarımıza teşekkür etmek istedik. Bu bir vefadır, teşekkürdür” diye konuştu. Her işi yaparım diyen gençlere de seslenen Pekdaş, “Bir mesleğiniz olsun. Aşçılık, kuaförlük… her neyse. Diploma hiçbir şey, meslek her şey” diyerek herkesin birer mesleğinin olması gerektiğini söyledi.

Gecede mesleklerinde 40 yıl ve üzerini devirenlere plaket takdim edildi. Törende ebediyete göçen duayen isimlere de gıyaplarında yakınlarına plaketleri verildi.

Son güncelleme: 14:46 - 19.10.2018
Etiketler