Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pirinç pilavı nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? İşte pratik pirinç pilavı tarifi
Pirinç pilavı nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? İşte pratik pirinç pilavı tarifi
Türk mutfağının ve sofraların baş tacı olan pirinç pilavı nasıl yapılır? Hemen hemen her ailenin akşam sofrasında yer alan ve türlü çeşitleri bulunan pirinç pilavı nasıl pişirilir, ölçüsü ne olmalıdır? Püf noktaları nelerdir? İşte sade pirinç pilavı yapımına dair merak edilen her şey...
Gurme 1 Mart 2018 - 15:04

Yapımı kolay gibi görünen ancak iyi bir örneğini yapmak için püf noktalarını bilmek gereken pirinç pilavı nasıl yapılır? Sofralarımızın vazgeçilmezi pratik pirinç pilavı tarifini haberimizde bulabilirsiniz…

BAŞLANGIÇTAKİ PÜF NOKTASI

Her pirinç pilavında kullanılacak olan su ölçüsü farklılık gösterebileceğinden alıştığınız marka ve bölgenin pirinci ile pilav pişirmenizi öneriyoruz.

PİRİNÇ PİLAVI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

2 fincan pirinç
3 fincan sıcak su (1 fincan pirinçe 1.5 fincan su)
Zeytinyağı veya 3 çorba kaşığı halis tereyağı
Şehriye (tercihinize bağlı)
1 ölçek kaya tuzu
1 tatlı kaşığı limon suyu
Pirinçi bekletmek için bir kap sıcak su

ÖN HAZIRLIK

Pirincimizi yıkıyoruz. Bir ölçek kaya tuzu ile sıcak su dolu kapta 45 dakika ila 1 saat bekletiyoruz.

Bekleme süresi bittiğinde pirinci akan suyun altında duru su akana kadar iyice yıkıyoruz. Pirinci yıkamaya başladığımız anda ilk akan su süt beyazken bir süre sonra su durulur, renksizleşir, işte bu aşamaya kadar yıkıyoruz.

Bu nokta önemli çünkü pirinci pişirirken birbirine yapışmasın istiyoruz. Tuzda bekletip iyice durulamak pirincin nişantasından kurtulmak için çok önemli bir detay..

pirinç pilavı sözcü ile ilgili görsel sonucu

PİRİNÇ PİLAVI TARİFİ

Tencereye yağ ekliyoruz (Zeytinyağı tercih sebebi)

Eğer şehriye ekleyeceksek 1 avuç şehriye ilave ediyor pembeleşinceye kadar yağda ile çeviriyoruz.

Tencereye pirincimizi ilave edip sürekli karıştırıyoruz, pirinç kavruldukça önce biraraya gelerek toplanır, sonra dağılmaya başlar.

Pirincin birbirinden ayrılmaya başladığı aşamada 3 bardak sıcak su ekliyoruz.

Suya tuzu ve limon suyunu ekleyip karıştırıyoruz ve tencerenin kapağını kapatarak ocağın en küçük bölümünde 22 dakika kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Bu süre boyunca kapağı hiç açmıyoruz.

22 dakika sonra tencerenin altını kapatarak kapağı açmadan 10-15 dakika daha demlenmeye bırakıyoruz.

TANE TANE VE PARLAK OLMASI İÇİN

Bu kadar mı diyeceksiniz ama bu kadar kolay tane tane dağılan pirinç pilavı pişirmek. Sadece piriç pilavı tarifimizdeki püf noktalarını atlamayın, pirinci tuzlu suda bekletin ve tencerede pirinçleri kavururken önce toplanıp sonra dağılmasına kadar karıştırın, pilavınızın parlak olması için limon suyunu ekleyin.

Afiyet olsun…