Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Portakal Çiçeği Karnavalı’nda milyonlarca insan sokaktaydı
‘Portakal Çiçeği Karnavalı’nda milyonlarca insan sokaktaydı
Geçen hafta Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan ve dünyanın sayılı karnavalları arasına girmeyi başaran 'Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı' için on binlerce insan bir kez daha Adana’da buluştu.
Ebru ERBERDİ
Gurme 18 Nisan 2019 - 15:05

Kent karnaval coşkusuyla büyük bir şölen alanına dönüşürken, yerli ve yabancı binlerce kişi “hoşgörü ve dostluk” mesajını tüm dünyaya yolladılar. Karnavalın en güzel yanı yerel lezzetleri tatma şansınız şansınız oluyor.

Adana-Büyükşehir-Belediye-Başkanı-Zeydan-Karalar

Senelerdir adını duyduğum ancak gitmeye bir türlü fırsat bulamadığım Onur Kebap benim için tam bir lezzet durağı oldu. Şevket Usta’nın elinden çıkan her yemek o kadar lezzetli ki gelin gerçek Adana Kebabı Şevket Usta'nın ellerinden yiyin.

Kebap yorumlarının başında Adana sushi hepimizi adeta büyüledi. Gerçek Adana Kebap'ın adresi Onur Kebabı muhakkak deneyin derim. Bir diğer yerel işletme Ciğerci Memet ciğer sevmeyene bile ciğer yedirecek cinsten…

Şeflerin ortak noktaları misafirperverlikleri… Memet Usta'nın de kendine has Adana kebap yorumu da denenmeye değer.

Şevket Ustanın aksine Memet Usta kuyruk yağı koymadan sadece kaburgadan yapıyor Adana Kebabını… Ben ikisini de beğendim. Siz de deneyin yorumunuzu kendiniz yapın… Oturmak için o kadar zor yer buluyorsunuz ki bir anda boş sokak yeni masalarla doluyor. Bir başka Adana'ya has gitmeniz gereken restoran ise börek sevenlerin adresi Vakıflar Börekçisi Rıza… Özellikle peynirlisi benim en favorim.

Cumartesi günleri kapalı olduğu için programınızı ona göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Neredeyse sabaha kadar açık bu lezzet durağı… Adana tüm Türkiye'ye örnek olacak bu festivali o kadar güzel organize etmiş ki sokaklarda yerel lezzetleri tadabileceğiniz standlar, kadınların el emeği göz nuru hazırladıkları çiçekli taçlar ve sokaklardaki mis gibi portakal çiçeği kokusu.

Bir çok ilimizde de düzenlenmesi gereken karnavallar aynı zamanda tüm yerel lezzetleri de ön plana çıkarıyor.

Kortej yürüyüşündeki kostümler, itinayla hazırlanmış koreografiler tüm halkı sokaklara döküyor.

7 senedir Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş Ceo'su Ali Haydar Bozkurt'un desteği ile süren karnaval her sene coşkusunu arttırıyor.