Sözcü Plus Giriş

Sempatik yerleşim yeri Alba’nın muhteşem lezzeti

İtalya’nın Piemonte bölgesindeki Alba, senenin belirli dönemlerinde dünyanın dört bir yanından gelen konuklara ev sahipliği yapıyor.

Ebru ERBERDİ
Güncellenme: 12:44, 28/11/2017
Sempatik yerleşim yeri Alba’nın muhteşem lezzeti

Konuklar bir yandan çok az miktarda çıkan beyaz trüf mantarının tadına bakarken diğer yandan şarap bağlarını gezerek şehri keşfediyorlar…

shutterstock_418049245

Burada özellikle bir dükkan tüm turistlerin odak noktasını oluşturuyor; o da ‘Tartufi Ponzio'. Bu mekan için adeta bir turist mıknatısı diyebiliriz.

shutterstock_406739362

1947'den beri faaliyette olan dükkanda beyaz trüf ile yapılmış tuzlar, zeytinyağları ve birçok ürün ile birlikte taze beyaz trüf de satılıyor.

Geleneksel sunumlar

Sizlerle Alba'daki muhteşem bir lokantayı paylaşmak istiyorum. En kaliteli trüfü cazip fiyatlarla yemek istiyorsanız mutlaka Trattoria Posta'daki ‘Camulin'e gitmelisiniz.

truf-festivali

Tadım menüsü gibi, trüfle giden 5-6 öğünü önünüze getiriyorlar ve arzunuza göre seçim yapabiliyorsunuz. Ama benim favori olarak söyleyebileceğim iki versiyon; et tartar üzerine trüf ve yumurtalı makarna üzerine trüf… En geleneksel sunumları bu şekilde yapılıyor.

Bağlara ziyaret

Öğlen yemeğinden sonra size tavsiyem çevredeki şarap bağlarındaki tadımlara gitmeniz. Önceden organize olabilirseniz Gaja Barbaresco'ya da gidebilirsiniz.

shutterstock_537515881

Ravioli ve balkabağı…

truf-sebze-peynir

Piemonte bölgesinde gittiğiniz Michelin yıldızlı ya da gastronomik restoranlarda şefin yemeklerle tavsiye ettiği şarapları denemelisiniz. All'Enoteca şehrin göbeğinde elit bir restoran. Bu keyifli restoranda tadım menüsünü aldık. Yemeklerin yüzde sekseni trüf eşliğinde servis edildi. Favorilerim ise etli ravioli ve minik balkabağı…

 

Yayınlanma Tarihi:07:22,