Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Feriköy’de mütevazı bir kahvaltıcı
Feriköy’de mütevazı bir kahvaltıcı
Yöresel kahvaltı için İstanbul’daki doğru adreslerinden biri Feriköy'de bulunan mütevazı mekan Yılmaz Tandır Evi... Burada Erzincan esintilerini hemen fark edeceksiniz.
Ebru ERBERDİ
Gurme 27 Şubat 2018 - 10:24

Bir pazar sabahı Nişantaşı'nda işim varken yakın arkadaşım beni Feriköy'e davet etti. Birkaç ay evvel yeni Bomonti'ye taşındığı için o da etrafı keşfetmeye çalışıyor. Birlikte Yılmaz Tandır Evi’nin yolunu tuttuk. Navigasyonla hemen adresi bulduk ve en önemlisi tam yanında açık otopark var araba ile rahatça gidebilirsiniz.

ERZİNCAN ESİNTİLERİ…  
İçeriye girdiğimde Erzincan esintilerini aldım diyebilirim. Kültüründen hiç ödün vermeyen mekan… Arkadaşım daha önceden aradığı için bizim yerimiz ayrılmıştı. İçerde tandır fırını ve lavaşlar tazecik yapılıyor. Üç dört kadın özellikle hafta sonları fırının başından ayrılamıyor.

“MUTLAKA AÇ GELİN”
Masaya oturduğunuzda kağıt seriliyor ve ekmekler direkt masanın üzerine koyuluyor. Kavurması Erzincan’dan geliyor ve hemen sofraya kavurmalı yumurta geliyor. Ben başta “yemem” derken gelen sıcak lavaşı tavaya banıp kendimden geçiyorum. Tulum peyniri de lavaşla o kadar iyi gidiyor ki gerçekten buraya aç gelmenizi tavsiye ederim.

tandir-2

Yöresel bir çok ürün var. Ama asıl kuru kaymağı tavsiye ederim. Kuru kaymak çabuk bozulan yapılması meşakkatli bir ürün… Çıtır çıtır yiyebilirsiniz hele ki bir de Erzincan balıyla muhteşem bir tango yapıyorlar.

tandir-1

Yılmaz Tandır evi benim için gerçekten sürprizli bir yer oldu… Eve de alışveriş yapabileceğiniz keyifli bir dükkan…

 

Son güncelleme: 10:45 - 27.02.2018