Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
2018 estetik kazaları raporu
2018 estetik kazaları raporu
2018’de yaşanan estetik cerrahi kazalarına ilişkin bilgiler veren Estetik Cerrah Serdar Bora Bayraktaroğlu, bu uygulamaların tıbbi bir işlem olduğuna dikkat çekti. Bayraktaroğlu, ucuzluk tercihinin ya da sansasyonel olması için yaptırılan işlemlerin gündemi meşgul ettiğini söyledi.
Güzellik 6 Aralık 2018 - 15:13

Merdiven altı estetik uygulamalarının yol açtığı ve kimi zaman hayati tehlikenin ortaya çıktığı durumlar can yakmaya devam ediyor. Peki bu sonuçlarla karşılaşmamak için nelere dikkat etmek lazım? 2018’de yaşanan hangi vakalar bu konuda örnek oldu?

Estetik Cerrah Serdar Bora Bayraktaroğlu, estetik uygulamalarda öncelikle bunun bir tıbbi bir işlem olduğunu unutmamaları gerektiğini belirterek: “Uygulamayı yapan insanın eğitimli ve işinde uzman olması lazım. Çünkü bu tip işlemlerin minik de olsa riskleri var. Ancak tıp fakültesi mezunu, uzmanlığı tecrübesi olan hekimler bu işlemleri yapabilir. Özellikle tıbbi işlemlerin yapılması için bazı gerekli koşullar var. Muayene ve hastane koşulları zorunlu. Enfeksiyon ve benzeri risklerin oluşmaması için bu tip kullanılan malzeme ve uygulama yerinin bu tip işlemler için özel hazırlanmış olması gerekli.” diyerek uyarıda bulundu.

İnsanların bütçelerine uygun işlem konusundaki kaygılarını anladığını belirten Dr. Bayraktaroğlu; “Hastalar için işlemin bütçelenmesi önemli ama unutmamalıyız ki bu uygulama tıbbi bir uygulama. Uygun koşullarda olması için bazı gereklilikler lazım. Bunlar da bütçeye etki ediyor. Bu uygulamaları kuaförde yaptırırsanız çok ucuza gelebilir ama sonuç hayatınıza mal olabilir. Bu nedenle estetik uygulamalara şu an bütçeniz yetişmiyorsa biraz daha bekleyip bütçenizi hazırlamanızı öneriyorum.” şeklinde konuşta.

merdiven-alti-estetik

UCUZLUK HER ZAMAN PAHALIDIR

Amerikalı Race Narinesingh’in estetik operasyonlarını ucuza yaptırmak için seçtiği kişinin sahte doktor olması sonucu 2018'in en çok konuşulan estetik olayı patlak verdi. Sahte doktor Oneal Ron, sağlıksız içerikli dolgular ile Race Narinesingh'in hayatını kabusa çevirdi.  Narinesingh ortaya çıkan korkunç tablodan kurtulmak için defalarca ameliyat masasına yatmak zorunda kaldı. İddiaya göre sahte doktor, Narinesingh’in yanaklarına, dudaklarına ve çenesine çimento bazlı maddeler enjekte etti.  Operasyonlar sonunda Narinesingh’in yüzündeki dolguların yeri kitleleşmeye başladı. Sonunda Amerikalı kadına bir plastik cerrah yardıma koşarak sorunlarına çözüm buluyor.

SANSASYON MERAKI

Fransız Cyril Roux ise Marilyn Monroe sevdası yüzünden 2018'de çok konuşulan görüntülere neden oldu. 32 yaşındaki Roux, idolüm dediği Marilyn Monroe'ya benzemek için 18 ay içinde yaptırdığı dolgu ve botoks uygulamaları ile görenleri hayrete düşürdü. Genç Fransız, yüklü miktarda bir ücreti sonucu ‘pes' dedirten uygulamalar için harcadı ve “Estetiğe bağımlıyım.” dedi. Garsonluk yapan Cyril Roux, dudak ve yanak implantları için para topluyor. Anlaşılan 2019'da Roux'u yeniden konuşacağız.

ANGELİNA JOLİE’YE BENZEME SEVDASI

Daha önce İranlı bir kadının benzemeye çalıştığı Angelina Jolie bu kez Avrupalı bir kadına ilham verdi. Ancak sonuç ilkinde olduğu gibi yine ürkütücü. Alman Mary Magdelana ise tam bir estetik bağımlısı. 24 yaşındaki genç dansçı, dünyaca ünlü yıldız Angelina Jolie'ye benzemek için 550 bin tl harcayarak bir dizi operasyon geçirmiş. Sosyal medya hesaplarından paylaştığı fotoğrafları ile görenleri hayrete düşüren Magdelana takipçilerinden farklı olarak kendisini çok beğeniyor.

UZAK DOĞU’DA UCUZLUK BAŞA DERT

Dünyanın farklı yerlerinden insanlar ucuza estetik yaptırma sevdası nedeniyle her zaman olduğu gibi aynı hazin sonu paylaşıyorlar.  Tayland’ın Hat Yai kentinde bir kadın hasta ucuz estetiğin kurbanı oldu. Taylandlı gen kadın, burun estetiği olarak bilinen rinoplasti ameliyatı sonunda mikrop kaparak implantın dışarı çıktığı bir sonuçla karşılaştı.

BİR ÖRNEK DE TÜRKİYE’DEN

İzmir'de yaşayan Burcu Şahini bir güzellik merkezinde yaptırdığı uygulamalarla çok sıkıntılı anlar yaşadı. Şahin, güzellik merkezinde dudaklarına yaptırdığı dolgu ile dudakları tanınmayacak hale geldi. Burcu Şahin, dudak damarlarının çatlaması sonucu ilgili yeri şikâyet ederek hukuki işlem başlattı.

Anlaşılan 2017 yılında Adana’da kendisini doktor olarak tanıtan kadın kuaförüne silikon yaptırdıktan sonra dudaklarını kaybetme tehlikesi yaşayan hemşire Merve Keleş olayı kimse için bir şey ifade etmiyor.