Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
41 senedir akıl hastanesinden sanatıyla dünyaya hükmeden kadın
41 senedir akıl hastanesinden sanatıyla dünyaya hükmeden kadın
Japon yazar ve tasarımcı Yayoi Kusama, dünyanın en efsanevi sanatçılarından biri. Resim, enstalasyon, heykel, performans sanatları, edebiyat, sinema ve moda dahil olmak üzere farklı alanlarda önemli işlere imza atmış bir isim. Ayrıca minimalist, feminist sanatın, pop-art’ın öncülerinden…
Hale Ceylan BARLAS
Güzellik 21 Ocak 2018 - 04:43

Benekleri dünya çapında beğeni kazandı

13139_original

Bugün 89 yaşında olan Yayoi Kusama'nın eserleri sanatseverlerden öyle büyük talep görüyor ki, dünyanın her yerinde adına sergiler açılıyor. Modanın devleri ona koleksiyon yaptırmak için peşinden koşuyor. Son olarak Louis Vuitton için bir koleksiyon hazırlayan Kusama, tasarımlarına yansıttığı ve imzası haline gelen benekleriyle büyük beğeni topladı…

Adına müze açıldı

benekler-kraliesi-yayoi-kusama-31039360983449801318

Geçtiğimiz ay Japonya'da Yayoi Kusama'nın adının verildiği beş katlı bir müze açıldı. Sanatçıyla özdeşleşen puantiyeler müzede ilk göze çarpan detaylar arsında… Müzenin giriş katı hediyelik eşya dükkanı, ikinci ve üçüncü katlar Kusama'nın çalışmalarının sergilendiği sergi alanı olarak tasarlanmış. Rengarenk enstelasyonların yer aldığı dördüncü kat ve okuma odasının bulunduğu beşinci katta ise Kusama'nın arşivi bulunuyor.

Halüsinasyonlar 10 yaşında başladı

kapak-noktalar

Dünyanın önem verdiği, sıkı takipçileri bulunan bu değer aslında bir akıl hastası…
Yaklaşık 77 yıldır kendi isteğiyle hastanede kalıyor.

Rahatsızlığında, Kusama'nın anlatımıyla, kadın peşinden koşan babasının ve her zaman kendisini aşağılayan, baskılayan annesinin payı büyük.
10 yaşındayken puantiyeleri, kendisiyle konuşan çiçekleri halüsinasyon olarak görmeye başlayan Yayoi Kusama, gördüklerini resmederek bu durumun üstesinden gelmeye çalıştı.

1957'de yani 28 yaşındayken ABD'ye gitti ve 16 yıl orada yaşadı. İlk kişisel sergisi ‘Obsesyonel Monokrom'u New York'ta açtı.
Kusama'nın siyah beyaz noktalarla kaplı tuvalleri, hipnotik çalışmaları ise ona şöhreti getirdi…

Dibe çarptığı dönem

13149_original

Camiada hızla yükselişe geçen Yayoi Kusama, 1966'da Venedik Bianeli'ne katıldığında ünü daha da arttı.

13155_original

Altın rengi kimonosuyla dikkat çeken sanatçı, bienalde 2 dolar gibi bir fiyata minik aynalı kürecikler satmış ve sanat camiası bu durumu hiç de hoş karşılamamıştı.

13153_original

O dönem sanatçı öyle çok eleştiri aldı ki, çareyi Japonya'ya gitmekte buldu.

13163_original

İşte o dönem akıl hastanesine yattı ama yine de pek uslanmadı.

13151_original

Tokyo'da çıplak vücut boyama etkinlikleri düzenlediği için tutuklandı. Serbest bırakıldığında ise soluğu yeniden ABD'de aldı.

13158_original

Küllerinden yeniden doğdu…

13137_original

Yayoi Kusama işine sıkı sıkı sarıldı. Tam eleştiriler susmuşken sessizliğe büründü. 1990'lı yıllardan sonra Kusama'ya olan ilgi arttı ve dünyaca ünlü bir isim haline geldi. Öyle ki, Time Dergisi'nin dünya için önemli 100 kişi listesine dahi girdi. Adına sergiler açıldı. Şimdi ise bu kadın için sayfalarca haber yapılıyor, biyografiler yazılıyor. Kısacası o, moda dünyasında sağlam bir duruşu olan, Japonya'nın ünlü ‘Praemium Imperiale' ödülünü kazanan tek kadını. Onlarca ödülü var. Eserleri dünyanın en önemli müzelerinde sergileniyor ve tüm dünyada halen Kusama fırtınası esiyor…