Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Benzemez kimse sana!’
‘Benzemez kimse sana!’
Türkiye'de ve dünyada her geçen gün daha çok talep gören estetik uygulamaları ile ilgili yapılan en büyük eleştiri şu oluyor: Neden estetik yaptıran herkes birbirine benziyor? Özellikle ünlü isimlerin beğendikleri bölgelerinin aynısını yaptırmaya çalışanlar için Dr. Mevlut Dağ, estetik yaptırmak isteyenlere önemli bir uyarıda bulundu: Benzemez kimse sana!
Güzellik 16 Nisan 2018 - 16:19

Teknolojik ve tıbbi gelişmeler, estetik uygulamalarında önemli avantajlar sağlasa da bu alanla ilgili bazı sorunların önüne geçemiyor. Özellikle de uzmanların, estetik yaptırmak isteyen kişinin yaşı ve ruhsal durumu, yaptırma nedeni ile ilgili çok dikkatli olması gerektiği önemli bir tartışma yaratırken, estetiğin herkeste aynı yüz ifadesi yaratması da büyük bir sorun.

“Son yılların en tartışma yaratan konularından biri de estetik yaptıran kadınların birbirine benzemesi. Artık sokaklarda yüzleri birbirine benzeyen kadınlar görmek zor değil. Hatta ifadeler bile benziyor. Mimiklerini kaybetmiş, kederini, neşesini asla anlayamayacağımız, net ve duygusuz yüzler… Oysa şair ne güzel söylemiş; ‘benzemez kimse sana, tavrına hayran olayım.” diyen Dr. Mevlut Dağ, konu ile ilgili eleştirilerini aktardı.

“Tavır sadece eylemlerle değil mimikler de gösterilir. Doğallığımızı ve farklılıklarımızı kaybetmek bizi akvaryum balıkları gibi yapar. Tıpkısının aynısı ” diyen Dağ, şu noktalara değindi;

“KİMSE BAŞKASINA BENZEMEK ZORUNDA DEĞİL”

estetik-shutter

Elinde fotoğrafla gelip ‘benim burnum böyle olsun, ya da kaşımı böyle istiyorum' diyen birçok kişi oluyor. Ve bu hakikaten sokakta birbirine benzeyen kadınlar görmemize neden oluyor. Şunu unutmamalı; kimse başkası olmak zorunda değil, olmamalı da!

“GÜZEL BURUN DİYE BİR ŞEY YOKTUR”

Bize başvuran kişilerin bilinçli olmaması çok önemli bir sorun. Çünkü güzel burun, güzel dudak diye bir şey yoktur. Asıl olan yüzüne gidecek en doğru burunu ya da dudağı ortaya çıkarmaktır. Yani yüze bütün olarak yaklaşmak lazım. Başkasının yüzünde çok iyi duran bir dudak sizin yüzünüze gitmeyebilir. İşte bu noktada estetik alanında çalışan doktorların bu gerçeği yorulmadan, pes etmeden,hasta kaybetmeyi de umursamayarak anlatması gerekir. Çünkü bilinçli hasta her zaman büyük bir kazanımdır toplum için.

NEDEN ESTETİK YAPTIRILIR?

Kimi daha güzel, daha genç görünmek ister. Kimi yüzündeki genel ifadesinden mutlu değildir bunu değiştirmek ister. Bana göre amaç; her zaman daha sağlıklı bir görüntüye ve daha iyi bir psikolojiye sahip olmak olmalı. Yani kişinin sağlıklı görünmesi ve kendini iyi hissetmesi çok önemli. Birçok star isim çok genç görünmez, yani yaşını gösterir ama çok bakımlı ve sağlıklı görünürler. Bu önemlidir.

MUAYENE İYİ YAPILMALI

estetik-shutter-1

Bize en çok sorulan soru ‘cilt gençleştirmede en iyi yöntem' hangisinin olduğu! Tabii teknoloji her geçen gün gelişiyor yeni cihazlar ve tedavi yaklaşımları çıkıyor. Bizlerde yeni teknoloji ve yöntemleri tabi ki takip edip seçeneklerimiz arasına koyuyoruz. Ama bu şu demek değil ‘şöyle bir cihaz var ve harikalar yaratıyor'. Bir defa herkesin problemleri farklı. Genetik yapımız, dış etkenlere maruz kalma durumumuz ya da beslenmemiz… Tüm bu farklılıklar farklı cilt tipleri ve sorunları da yaratıyor. O yüzden ‘en iyi yöntem diye' bir şey yok. Kişi için en iyi yöntem olabilir tabii! Bu açıdan iyi muayene ve analiz çok önemli!

İDDİALI SÖYLEMLERDEN UZAK DURUN!

Hakikaten çok iddialı söylemler var. ‘Bir seansta 5 ya da 10 yaş gençleşme' diye bir söylem olunca insanlar maalesef bunun etkisinde kalabiliyor. Maalesef böyle bir durum söz konusu değil. Yüzün yapısı, uygulanan tedavinin başarısını belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Örneğin yüzünde sadece yüzde 10'luk elastikiyet kaybı olan biri için bazı tedaviler tek seansta bile çok olumlu sonuç verebilir ama bu kayıp yüzde 40'ları bulmuşsa o zaman bu tedavinin bir süreç isteyeceğini bilinmesi gerekir. Ama cihazlar fetiş haline gelebiliyor. Bir kişi doktoruna gelip ben şu cihazla şunun yapılmasını istiyorum diyorsa ki diyor, burada bir yanlış vardır. Bunun kararını verecek olan doktordur.

EN ÇOK LEKE SORUNU YAŞANIYOR

Benim gözlemlerimde leke problemi başta geliyor. Leke problemi yaşayanlarda en çok duyduğumuz şey ‘birden oluştu, bu yaz oluştu' gibi yaklaşımlar. Aslında öyle değil. Leke dediğimiz şey cildimizde bulunan melanosit hücresinin ultraviyole ışığına fazla maruz kalması karşısında cildi korumak için oluşturduğu melanin pigmentinin cilt altında kümelenmesidir. Cilt altında belirli bir yoğunluğa geldikten sonra epidermal tabaka yanı dış tabakaya taştığı an biz artık bunu leke olarak görürüz. Leke tedavilerinde birçok yöntem uygulanır ama en önemli konu sabır. Çünkü süreç ister leke tedavileri.

leke-shutter

LEKELER TAMAMEN GEÇEBİLİR Mİ?

Kesin bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü lekenin neden olduğu, kaç yıldır var olduğu, deri tabakalarımızda hangi katmanlara kadar yerleşmiş olduğu çok önemli. Tabii leke tedavilerinde çok önemli yol alındığı bir gerçek. Leke tedavisinde lekenin çeşidi ve uygulanacak tedavi şekli çok önemli. Leke ; öyle ya da böyle cildin ultraviyole ışığa maruz kalmasından dolayı oluşur ve hangi tedaviyi yaparsak yapalım biz kendimizi bundan korumazsak başarılı olamayız. Tekrar yaşarız.