Beslenmenize dikkat etmezseniz cilt sorunlarınız çözülmez

Cilt bakımı yaptırmak aslında hepimizin algısında biraz lüks tüketim anlamına geliyor. Ancak özellikle yüzümüz, en değer verdiğimiz görselliğimizin simgesi. Düzenli olarak yaptıracağımız bakımlar, yüz güzelliğimizi ortaya çıkarıyor ve kullandığımız ürünlerin faydasını artırıyor. Cilt bakımı ile ilgili merak edilenleri Güzellik Danışmanı Seren Edalı’dan aldık...

Beslenmenize dikkat etmezseniz cilt sorunlarınız çözülmez

Neden cilt bakımı yaptırmalıyız?
Güzellik olduğu kadar sağlık açısından da cildimizin temizlik ve bakımına özen göstermek, yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon gibi problemlerin önlenmesinde çok fayda sağlıyor. UV ışınları, makyaj, serbest radikaller, sigara, stres, hava değişimleri ve yanlış beslenme cildimizi olumsuz yönde etkiliyor ve genç yaşta olsak bile yorgun ve solgun görünmemize neden oluyor. Kış aylarında soğuyan havaya karşın deri, vücut ısısının kaybolmaması, azalmaması için kan dolaşımını azaltıyor, ter ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışıyor. Kan dolaşımı yavaşladığında, cildin gereksinim duyduğu antioksidanları, besleyici maddeleri alması zorlaşıyor ve cilt kuruluğu, çatlamalar, pullanmalar başlıyor. Cildimizin canlılığı, parlaklığı ve diriliği en önemli sağlık göstergelerinden. Dolayısıyla 20′li yaşlardan itibaren her kadının temizlik, bakım ve koruma amaçlı olarak ayda bir kez cilt bakımı yaptırması oldukça faydalı.

Cilt bakımında nelere dikkat etmek gerekiyor?
Her cilt tipi birbirinden farklı. Hepsinin gereksinimini karşılamak gerekiyor. Bunun için en öncelikli adım profesyonel güzellik uzmanı tarafından cilt temizlendikten sonra yapılacak doğru bir analizdir. Analiz sonucu cilt tipinize göre ürün kullanımı ile bakımınız yapılmalı ve daha sonrasında önerilen ürünler doğrultusunda bakım desteklenmeli. Kışın cilt bakımı yaparken kullanılan cilt bakım ürünleri, yazın kullanılan cilt bakım ürünlerinden farklı olmalı. Kışın cilt bakımında kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri daha yüksek olmalı.
cilt-bakimi-670Cilt bakımını desteklemek için neler önerebilirsiniz?
Kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. Yapılan uygulamalarla tam anlamıyla problemlerin sonlanması mümkün değil. Dolayısıyla kişinin her zaman sorması gereken soru, ‘Cildimi nasıl beslemeliyim?' olmalı. Eğer beslenmeyle cilt desteklenmezse cilt problemleri var olmaya devam eder.
dsc_9911-copy