Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bilim insanları: ‘Mükemmel kadın yüzü kalp biçiminde’
ABD'li bilim insanları mükemmel kadının yüz parametrelerine yönelik yaptığı araştırmada yüzü kalp şeklinde olan kadınların matematiksel güzelliğe sahip olduğunu ortaya koydu.
Güzellik 2 Kasım 2017 - 11:40

Sputnik’in Aesthethic Surgery Journal dergisindeki haberden aktardığına göre, ABD, Florida’da yer alan Temple Üniversitesi’nden Allan Wulc liderliğindeki bilim insanları matematiksel güzelliğe dair yüz parametrelerini araştırdı. 55 ünlünün fotoğrafını analiz eden araştırmacılar; yüzü uyumlu, dengeli ve çekici yapan ayrıntıları göz önünde bulundurarak kalp biçimdeki yüzün gençliğin idealini somutlaştırdığını ve yaşlanmayı önleyici ameliyatlardaki ‘kılavuz yüz’ olduğunu söyledi.

Matematiksel güzellik rakamları

Mükemmel kadın yüzünde gözler arasındaki mesafenin idealde 59.2 mm, gözler ve elmacık kemikleri arasındaki mesafenin de 13.1 mm olduğunu belirten araştırmacılar; mükemmel burnun simetrisini de 43.66 mm ile tarif ettiler.

Son güncelleme: 11:45 - 02.11.2017