Cildin düşmanı 6 alışkanlık… Sivilceleri sıkmak zararlı mı?

Gıdalardan uyku düzenine kadar pek çok şey cilt yapısını etkiliyor. İşte kadınların hemen her gün yaptığı ve cildin düşmanı olan alışkanlıklar...

Cildin düşmanı 6 alışkanlık… Sivilceleri sıkmak zararlı mı?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, her gün bilerek veya bilmeyerek yaptığımız bazı şeylerin cildimize oldukça zarar verebildiğini belirterek, eğer yapılmaması gereken şeylerden uzak durmaya çalışırsak cilt sağlığımız için büyük bir iyilik yapmış olacağımızı söyledi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, yapılmaması gereken konuları şöyle sıraladı;

SİVİLCELERİ SIKMAK

“Sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sıkıntılara ve izlere yol açar. Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içeride, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna en uygun çözüm gibi gelir.

SAÇ SPREYİ

sac-spreyi
Saç spreyleri uygularken dikkatli olunmasında fayda var. Kimyasal içerikli bu ürünler cilde oldukça çok zarar verebilecek özelliğe sahiptir. Ayrıca saç spreyleri kullanırken uygulama sırasında nefes alınırsa solunum yollarını da olumsuz yönde etkileyebilir. Saç spreyleri uygularken yüz havlu ile kapatılmalı ve işlem sırasında nefes alınmamalıdır.

TUZLU YİYECEKLER

Tuzlu besinlere dayanamıyorsanız, cildinizin susuz kalmasına yol açabilirsiniz. Beslenmenizdeki aşırı sodyum cildinizdeki nemi emer ve cildinizin kurumasına, solgunlaşmasına sebep olur. Bundan korunmak için tuzlu atıştırmalıklardan ve yiyecekleri aşırıya kaçmadan belli ölçüde tüketin.

UYKU DÜZENSİZLİĞİ

Uyku düzensizliği de tüm dengenizi etkileyen bir faktördür. Nedeni her ne olursa olsun uykusuz kalmanız diğer organlarınız gibi cildinizi de olumsuz etkiler. Uyku düzensizliği cildinizin dingin değil yıpranmış görünmesine neden olur. Vücudunuzu onarmak için uyku düzeninize mutlaka dikkat edin.

GÜNEŞ KREMİ KULLANMAMAK

krem-1Güneşin yaydığı UVA ışınları (kırışıklığa sebep olanlar) tüm yıl boyunca aynı derecede güçlü yansırlar. Siz gözünüzle görmüyor olabilirsiniz ama UVB ve UVA ışınlarına maruz kalan cilt, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ya da en kötü durumda cilt kanseri gibi ciddi problemlerle karşılaşabilir. O yüzden kışın bile yüzünüze, ellerinize cilt tipinize uygun güneş koruyucu krem sürmelisiniz.

ASİTLİ İÇECEKLER TÜKETMEK

Asitli içecekler vücutta birikim yaparlar bu durumda da yaşlanma hızlanır.Bu nedenle asitli içeceklerden uzak durulmasında fayda vardır.Asitli içecekler yerine bol bol su tüketmek cilt sağlığı için önemlidir.”

İHA

Bronzlaşmanın yeni bir formülü bulundu... Cilt kanserine çare olabilir İlginizi Çekebilir Bronzlaşmanın yeni bir formülü bulundu... Cilt kanserine çare olabilir