Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Dikkat! Doping malzemesi ile botoks yapıyorlar’
‘Dikkat! Doping malzemesi ile botoks yapıyorlar’
Doping malzemelerinin botoks olarak satılmak üzere yakalanması nedeniyle vatandaşları uyaran Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Erol, botoks yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaları sıraladı.
Güzellik 16 Ocak 2018 - 16:08

“Güzelleşeceğim derken pişman olmamak için, sağlığınızı emanet ettiğiniz kişilerin uzman hekim olasına dikkat edin, uygulanacak işlem hakkında bilgi sahibi olmadan karar vermeyin, doktorunuzdan bilgi talep etmekten çekinmeyin” diyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Erol, botoks yaptırmak isteyenleri uyardı:

“FİYATA DEĞİL KALİTEYE ODAKLANIN!”

Botoks, dolgu, mezoterapi gibi enjeksiyonu uygulamaları tıpkı ameliyathaneler gibi üst düzey steril koşulların sağlandığı ortamlarda gerçekleştirilmeli. Güzellik salonları, kuaförler, spa merkezleri, kalıcı makyaj salonları vb. yerler bu uygulamaları yapmaya yetkisi olmayan, illegal çalışan yerlerdir. Muayenehane, klinik ve hastane dışında yapılan uygulamalar sağlığınızı riske atar.

botoks

Doktor olmayan kişilere işlem yaptırmayın. Botoks, dolgu gibi işlemler, en doğru şekilde uzmanlık alanı deri olan Plastik, Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Uzmanları ve Dermatoloji uzmanları tarafından yapılabilir. Bu kişiler, size bu uygulamaları yapabilmek için 12 sene tıp eğitimi almış kişilerdir. Donanımları bu işlemleri tüm riskleriyle yönetmeye elverişlidir.

Kullanılan ürün hakkında bilgi talep edin. Mümkünse FDA onayı olan bir ürün kullanılmasını talep edin, ürünün etkinlik ve yaygınlığını siz de araştırın.

En yenisine değil en etkin olan uygulamaya yönelin. Yeni olarak lanse edilen birçok uygulama, faydası ve bir başka zararı olup olmadığı yeterli zamanda araştırılmadan piyasaya sürülmüş olabiliyor. Bir uygulamanın yeniliğinden çok etkinliğini, kalıcılığını sorgulayın.

Ucuz malzemeden korkun. Özellikle botoks, dolgu uygulamalarında, yaygın fiyatların yarısı talep ediliyorsa size 2. sınıf malzeme kullanılıyor olabilir.

Uygulama sonrası beklenmedik etkiler gözlerseniz mutlaka uzman bir hekime danışın. Örneğin botoks uygulaması deri altına çok küçük miktarda uygulanır, asla şişme, ödem, kalıcı kızarıklık yapmaz. Böyle bir etki görenler vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeli, zira kendisine farklı bir malzeme uygulanmış olabilir.