Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri
Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri
Sık görülmesi açısından daha çok erkeklerin sorunu olarak kabul edilen saç dökülmesi, aslında kadınlarda da görülen bir durum. Peki dökülmelere nelerin neden olduğunu biliyor musunuz?
Güzellik 15 Ocak 2018 - 16:13

‘Saç dökülmesi’ denince her ne kadar ilk etapta erkekler akla gelse de, ashında kadınlarda da sıkça karşılaşılan bir sorun… Başlıca sebebi ise psikolojik… Her gün belli miktarda saçın dökülmesini doğal eden dermatoloji uzmanları, bunun doğal yaşam sürelerini tamamlamış ve dökülmeleri gereken saçlar olarak nitelendiriyor. Çeşitli kaynaklara göre ise günde 100 adet saç kaybı normal kabul ediliyor.
Saç dökülmesi ve cilt sorunları için derkozmetik ve kozmetiğe harcanan parayı biliyorsunuz. Kandida mantarından arınarak vücudunuzda varolduğunu düşündüğünüz pek çok hastalıktan ve fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Saç dökülmeleri en çok mevsim geçişlerinde ortaya çıkıyor. Hatta ilkbahar-yaz aylarında gün ışığına maruz kalan saçlar daha çok dökülüyor. Kadınlardaki en sık görülen saç dökülmesi ise “telogen effluvium” olarak biliniyor. Yani doğum yapan veya doğum kontrol haplarına bağlı dökülmeler. Ayrıca demir eksikliği anemisi, demir depolarının boşalması, bilinçsiz yapılan diyetler, tek yönlü beslenme, proteinden fakir diyetler, aşırı kilo kaybı, kanser kemoterapisinde kullanılan yada metabolizmayı etkileyen ilaçların alınması, sık sık saça işlem yaptırmak gibi faktörler de dökülmeye neden olabiliyor. Genellikle bu tip olaylardan 3-6 ay sonrasında şiddetli saç dökülmesi yaşanır ve olay devam etmiyorsa saç dökülmesi durur.
saç-dökülme-kadınPeki dökülmeyi engellemek için ne yapmak gerekiyor? Yapmanız gereken önce dökülmeye neyin neden olduğunu öğrenmek. Bunun için kan tahlili yaptırarak saç dökülmesinin nedenini öğrenebilirsiniz. Saç dökülmesini engellemek için önerilen tedaviler saçlı deriye lokal uygulanan ilaç, vitamin ve büyüme faktörleri ve ağızdan alınan besin takviyeleridir. Saç dökülmesi, sadece dökülmeye sebep olan etkeni bilip ona karşı bir önlem alındığında durdurulabilir.