Kaş kepeklenmesi neden oluşur? Kaş diplerinde pullanma nasıl önlenir?

Estetik açıdan hoş görünmeyen kaş kepeklenmesi rahatsız edici olmasının yanı sıra kaşıntıya da sebep olabiliyor. Genellikle saçlarda oluşan kepeklenme bazen kaşlarda da görülmektedir. Kuru ciltlerde yaygın olmakla birlikte yetersiz su tüketimi kaşlarda kepeklenmeye yol açabiliyor. Peki kaş kepeklenmesi neden oluşur? Kaş diplerinde pullanma nasıl önlenir?

Kaş kepeklenmesi neden oluşur? Kaş diplerinde pullanma nasıl önlenir?

Vücudumuzun verdiği sinyaller dış görünüşümüzde de değişikliklere sebep olabiliyor. Bu nedenle tükettiğimiz yiyeceklerin sağlıklı olmasına önem vermeliyiz. Genellikle sağlıksız beslenme cildimizde birçok hastalığa davetiye çıkarır. Kaş kepeklerinden kurtulmak için onları tırnaklarımızla yok etmeye çalışmak genellikle etkisiz ve kısa zamanda yeniden oluşmasına olanak sağlayacaktır. İşte kaş kepeklenmesine karşı yapabilecekleriniz…

KAŞ KEPEKLENMESİ NEDEN OLUŞUR

Kaş kepeklenmesinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte yetersiz beslenme sonucu vücudun vitamin ve minerallerden eksik kalması, yeterli miktarda sıvı alınmaması ve sağlıksız yiyecekleri tüketmenin yarattığı sorunlar olduğu saptanmıştır. Kaş kepeklenmesinin önüne doğal yollarla geçilebilir. Aksi takdirde uzman dermotoloğa başvurmak çok daha etkili olacaktır. Bu inatçı kepeklenme doktorun önerdiği kremlerle son bulabilir.

KAŞ KEPEKLENMESİNDEN DOĞAL YOLLARLA KURTLUN

Kullanacağınız zeytinyağı, bademyağı gibi doğal yağlar kaşların nem ihtiyacını geri kazanmasına pullanma olan bölgenin yumuşayıp zamanla kaybolmasına neden olabilir. Nemlendirici özelliği yüksek olan doğal sabun ve bebek şampuanları ile kepeklenme olan bölgeyi günde 2-3 kez yıkayıp temizliğini sağlayabilirsiniz.

KAŞ DİPLERİNDEKİ PULLANMA NASIL ÖNLENİR?

-Kullanılan kozmetik ürünler bize daha güzel bir görünüm kazandırırken iyi temizlenmediği takdirde ciltteki gözenekleri tıkayarak bir takım sorunlar meydana gelebilir. Makyajı temizlerken cildimizi makyaj ve kirden derinlemesine arındırmalıyız.

-Sağlıklı beslenmek her zaman hayati önem taşır. Sağlıklı yiyecekler tüketmeli, market raflarındaki hazır gıdalardan uzak durmalıyız.

– Fazla kafein tüketimi, sigara ve alkolden mutlaka uzak durmalıyız.

-Olumsuz düşünceleri bir kenara atıp hayata daha pozitif bakmak bizi stresten ve stresin verdiği bir çok hastalıktan korumaya yardımcı olacaktır.

-Banyo sonrası çinko içeren toniklerin kullanımı kepeklenmenin azalmasına yardımcı olacaktır.

-Çok şiddetli kabuklanma ve pul pul dökülmelerde doktorun verdiği kortizonlu kremlerin düzenli kullanımı bu cilt hastalığının yok olmasına sebep olabilir.