Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken 4 nokta

Günümüzün gözde uygulamalarından biri olan saç ekimine sadece estetik odaklı bakmamak gerekiyor. Sağlıklı bir uygulama olması açısından işlemi yapan kişinin mutlaka uzmanlığı olması gerektiğini belirten uzmanlar, merdiven altı uygulamalara karşı uyarıyor: Teknikler ne kadar gelişse de işlemler hem sağlık hem de estetik açıdan mutlaka uzmanlar tarafından planlanmalı ve kişiye özel olmalıdır.

Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken 4 nokta

Türkiye, sağlık turizminde saç ekimi açısından oldukça önemli bir konuma geldi. Saç ekimine olan ilginin artmasıyla gelişen bu durum aynı zamanda uzman olmayan kişilerin de ‘merdiven altı’ dediğimiz hizmetler vermesine sebep oluyor.

Gür ve sağlıklı saçlar hem kadınların hem de erkeklerin ilgi alanı… Bu noktada saç ekimi özellikle erkeklerin imdadına yetişiyor ancak bu işlemin de hem estetik hem sağlık açısından uzmanlar tarafından yapılması büyük önem taşıyor. Saç ekiminde yapılan hataların telafisi mümkün değilken doğru uygulamalarla sağlıklı ve doğal saçlar elde edilebiliyor. Geliştirilen yeni teknikleri ve saç ekimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları Med Hair Clinic yöneticisi Vedat Tosun anlattı.

SAÇIN EN AZ YÜZDE 70’İ DÖKÜLMÜŞ OLMALI

sac-ekimi

Saç ekimi işlemi yaptırmak isteyenlerin öncelikle ektirmek istedikleri alanda saçların en azından yüzde 70'inin dökülmüş olmasına dikkat etmesi gerekir. Çünkü saçlı alanlarda ekim yapmak saç ekiminin başarısını olumsuz etkilemektedir. Öte yandan saç ekimi yaptırmaya karar veren kişinin, ekim işlemi yapılmadan önce alkol ve sigara kullanımını azaltması ya da sonlandırması gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa doktoruna danışarak bir hafta önceden kesmesi gerekir.

KİŞİYE ÖZEL UYGULAMA SEÇİLMELİ

Micro Fue, Manuel Fue, DHI Tekniği, Tıraşsız saç ekim tekniği, Uzun saç Fue tekniği, Perkütan Mikro Kanal Tekniği, Altın Uçlu Fue Tekniği, Icegraft Tekniği gibi teknikler saç ekiminde kullanılmaktadır. Ancak tüm bu teknikler kişiye özel olarak planlanmak zorundadır. Saç kök bölgesi ve kellik alanı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu yüzden herkese standart ekim yapılır mantığından uzak durmak gerekir. Saça özel, saç yapısına özel, kişinin beklentisine özel teknik seçilmelidir.

ÖN SAÇ ÇİZGİSİNE DİKKAT!

Ön saç çizgisinin kişinin yüz şekline, kafa yapısına uygun tasarlanması gerekmektedir. Doğal görünümlü saç ekimi operasyonun başarısını belirleyen en önemli işlemdir. Kafa yapısı kişiden kişiye farklılık gösterdiği için saç tasarımı kişiye özel yapılmadır. Ekim yapılacak kişinin kafa yapısının yanında yaşı, cinsiyeti, yüz hatları, alın kası ve ekim yapılacak bölgenin genişliği de ön saç çizgisi tasarımı için önemlidir. Ön saç çizgisi tasarımı hasta ile birlikte yapılmaktadır.

SAÇ EKİMİNDEN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ekim sonrası süreç ekimin başarısı açısından çok önemli. 10 günlük süre içerisinde özel bakım ve yıkama losyonları, hastanın kullanması gereken bazı ilaçlar oluyor reçete ettiğimiz. Bunlara harfiyen uyulması gerekiyor. Bu süre zarfında hastanın başına herhangi bir darbe almamasına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca yine bu süreçte saç köklerinin yastığa sürtünerek zarar görmemesi adına 5 gün boyunca boyunluk ya da boynu kavrayan özel bir yastıkla uyunması tavsiye edilir. 10 günlük süreç sonrası kabuklanmalar yavaş yavaş dökülmeye başlar. Bu dönemden sonra kişi rahatlıkla normal yaşantısına dönebilir ancak bu süreçte de reçete edilen şampuan ve bakım losyonlarını aksatmaması gerekir. Bir ayın sonunda PRP uygulaması büyük önem taşımaktadır. PRP kişinin kendi kanı kullanılarak saç derisinin yenilenmesi ve onarılması işlemidir. Hastadan alınan bir miktar kana santrifüj işlemi uygulanır. Bu işlem alınan kanın bileşenlerine ayırır. Yapılan uygulamalar sonrasında özel bir aşı elde edilir. Elde edilen PRP operasyon sırasında ince uçlu iğne yardımıyla deriye enjekte edilir. Operasyon yarım saat içerisinde gerçekleşmektedir. PRP tedavisi, uygulanılan bölgedeki incelmiş ve zayıflamış olan saç kökleri onarılır ve yeni çıkacak olan saçların daha sağlıklı ve güçlü çıkmasını sağlar. Saçlar ortalama 3 ay içerisinde çıkmaya başlar 10 ayda bu süreç tamamlanır.

İĞNELİ KALEM TEKNİĞİ NEDİR?

Saç ekiminde yeni geliştirilen tekniklere değinen Vedat Tosun,” Pek çok teknik saç ekiminde uzman kişiler tarafından yapıldığında çok başarılı sonuçlar verebiliyor. Son yıllarda popüler bir teknik olan Perkütan Premium Mikro Kanal Tekniği, FUE tekniğinde kullanılan Micro Silit ve normal Perkütan ile kanal açma yönteminin geliştirilmiş halidir, İğneli kalem teknik olarak da adlandırılmaktadır.

Perkütan Premium Mikro Kanal tekniğin tercih edilmesindeki en önemli etken doğallığı çok iyi yansıtmasıdır. Donör bölgesinden alınan saç kökleri ekim yapılacak bölgeye özel geliştirilen kalemin içinde yerleştirilmiş özel ince uçlu iğne ile özel delikler açılır. Bu yöntem sayesinde kanallar daha sık, tamamı aynı derinlikte ve yüzde yüz yön verme imkanı sağlanmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri İlginizi Çekebilir Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri