Sözcü Plus Giriş

12 bin tablet sayesinde yeni antik kentler bulundu

Arkeologlar, Kayseri yakınlarında yürütülen kazı çalışmalarında Bronz Çağı’ndan kalma 12 bin tablet buldu. Araştırmacılar, ‘4 bin yıl önce bugünkü Irak topraklarından çıkan Asurlu tüccarların orta Anadolu’ya yerleşmeye başladığını ve bu bölgede ticarete giriştiğini’ belirtti.

null
Güncellenme: 13:25, 13/11/2017
12 bin tablet sayesinde yeni antik kentler bulundu

BBC Türkçe'nin haberine göre, ABD merkezli Ulusal Ekonomik Araştırmalar Ofisi tarafından yayınlanan çalışmada, Kayseri yakınlarında bulunan ve Asur ticaret kolonilerinin Anadolu'daki merkezi olan Kaniş kentinin kalıntılarında 12 bin kil tabletin ortaya çıkarıldığı ifade edildi.

Tabletlerin tüccarların mal sevkiyatı, borçlar ve yeni ticaret anlaşmaları üzerine bilgiler içerdiği, aynı zamanda daha önce bilinmeyen çok sayıda antik kentin nerede olabileceğine ışık tuttuğu vurgulandı.

Araştırmada, 4 bin yıl önce Kaniş kentine gelen Asurlu tüccarların, burada altın ve gümüş karşılığında Asur'un en önemli ihracat ürünü olan kalay ve kumaş satmaya başladığı belirtildi. Bir kil tablette de binlerce yıl önce yaşamış olan bir tüccarın, “Ninassa Kralı ile tanıştım. Ama benden tek bir parça kumaş bile almadı” dediği aktarıldı.

12binyilliktablet
SINAHUTTUM İSMİ 14 KEZ GEÇİYOR

Tabletleri inceleyen arkeologlar ve ekonomistler, sevkiyatların boyutu, sıklığı ve nerelere yapıldığı konularındaki detaylı bilgiler sayesinde daha önce nerede kurulu olduğunu bilinmeyen antik yerlerin tespit edilebildiğini açıkladı.

Asurlu tüccarların tabletlerinde Sinahuttum antik kentinin adı 14 kez geçiyor. Bu kentte bulunan bir eşek pazarından ve oldukça hareketli bir yün piyasasından bahsediliyor. Araştırmacılara göre, bu kent, Hattuşa'nın kuzeydoğusunda, yani günümüzde Çorum'un Boğazkale ilçesinde bulunuyor.

Aynı yöntemle Puruşaddum, Mamma, Zalpa ve Hahhum adlı antik kentlerin yerleri de belirlendi.

ANTİK KENTLERİN NE KADAR VARLIKLI OLDUĞU SAPTANIYOR

Araştırma ekibinden Chicago Üniversitesi Ekonomi Profesörü Ali Hortaçsu, elde edilen veriler ışığında yerleri belirlenen antik kentlerin ne kadar varlıklı olduğunu da saptayabildiklerini ifade etti. Proje direktörü Harvard Üniversitesi'nden Asurolog Gojko Barjamovic ise İngiltere'de yayınlanan Times Gazetesi'ne yaptığı açıklamada “Türkiye'nin bu araştırmanın sonuçlarını temel alarak yeni kazı alanlarına izin vermesini beklemiyoruz. Arkeoloji dünyası aynı zamanda uluslararası siyaset dünyasının bir parçası” dedi.

İlginizi ÇekebilirKurgan nedir? Beşiktaş'ta Türk ve Altay kültürüne ait kurgan mezarları bulundu...Kurgan nedir? Beşiktaş'ta Türk ve Altay kültürüne ait kurgan mezarları bulundu...
Yayınlanma Tarihi:12:10,