Sözcü Plus Giriş

1400 yıllık tarihi kale turizme açılmaya hazırlanıyor

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 1400 yıl önce inşa edilen ve zamana yenik düşerek yıkılan Hereke Kalesi, yapılan restorasyon çalışmaları ile gün yüzüne çıkartıldı. Çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı kale turizme açılmaya hazırlanıyor.

Güncellenme: 16:39, 04/01/2021
1400 yıllık tarihi kale turizme açılmaya hazırlanıyor

Kocaeli’nin Körfez ilçesi Hereke bölgesinde 640’lı yıllarda Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığı tahmin edilen tarihi Hereke Kalesi, gün yüzüne çıkartıldı.

Zamana yenik düşerek yıkılan kale Körfez Belediyesi tarafından, Matrakçı Nasuh’un çizimlerinden yararlanarak kale aslına uygun olarak restore edildi.

(FOTO: İHA)

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsedilen kale, İzmit Körezi’ne hakim bir tepede yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya hazırlanıyor.

İlerleyen aylarda tamamlanacak peyzaj çalışmalarının ardından kalenin turizme açılacağı belirtildi.

(FOTO: İHA)

Kaledeki çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Kalemizin Doğu Roma döneminde yapıldığı söyleniyor. Matrakçı Nasuh’un  çizimlerinden yararlanarak aslına uyun bir şekilde bu kalemizin restorasyonu geçen dönem başlamıştı. Bizim dönemizde de kalan kısmı tamamlanarak kentimize bu tarihi Hereke Kalesi’ni kazandırmış olduk. Hereke Kalesi toplamda 350 metre sur uzunluğu, 5 metre sur yüksekliği, 9 metre burç yüksekliği ile 4,5 metrekare alan içerisinde çalışmaları tamamlandı. İç kısmındaki peyzajı ile alakalı çalışmamız devam ediyor. Çalışmaların bitmesi ile ihalesini yaparak yerli ve yabancı turistlerin gelip görebilecekleri çok güzel bir tarihi mekan elde etmiş olacağız” dedi. (İHA)

Yayınlanma Tarihi:16:37,