15. İstanbul Bienali ‘iyi bir komşu’ya mercek tutuyor

15. İstanbul Bienali, bu yıl 'iyi bir komşu' üzerine şekillendi. Dünyada artan kaosların tetiklediği mülteci hareketlerinden mahalledeki komşuluk kültürüne kadar birçok alana mercek tutuyor. 

15. İstanbul Bienali ‘iyi bir komşu’ya mercek tutuyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) 1987 yılından bu yana düzenlediği İstanbul Bienali bu yıl 30. yaşını kutluyor. İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali’nin bu yılki  16 Eylül Cumartesi günü kapılarını açıyor.

32 ÜLKEDEN 150 ESER

Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset'in üstlendiği iyi bir komşu başlığını taşıyan 15. İstanbul Bienali'nde, 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlattığı 150 eseri sergileniyor.

15. İstanbul Bienali bu yıl, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı olmak üzere birbirine yürüme mesafesinde altı komşu mekânda ziyaretçilerini ağırlayacak.

kuratorler

15. İstanbul Bienali küratörleri Elmgreen & Dragset

GÖÇMEN MÜZİSYENLERLE YERLİLER BİR ARAYA GELECEK

12 Kasım'a kadar Koç Holding katkılarıyla ücretsiz olarak gezilebilecek 15. İstanbul Bienali süresince farklı alanlardan isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek ücretsiz etkinliklerle de iyi bir komşu başlığı üzerine düşünülmeye devam edilecek. Sanatçı ve akademisyen Zeyno Pekünlü'nün koordinatörlüğünü üstlendiği 15. İstanbul Bienali'nin Kamusal Programı kapsamında, uluslararası konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilecek sempozyumlardan film gösterimlerine ve konuşmalara, farklı kültürel coğrafyalardan davetli şeflerin birlikte yemek pişirecekleri atölye çalışmalarından İstanbul'un göçmen ve yerleşik müzisyenlerinin bir araya gelerek yapacakları doğaçlama performanslara, okuma günlerinden çocuklar için animasyon ve tasarım atölyelerine pek çok farkı etkinlik düzenlenecek.

Bienal ile ilgili bugün Özel Saint Benoît Fransız Lisesi Silüet Gösteri Salonu'nda bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç konuşma yaptı.

HEDEF; SANAT YAŞAMINI ZENGİNLEŞTİRMEK

İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer'in moderasyonunda gerçekleşen basın toplantısı, 15. İstanbul Bienali küratörleri Elmgreen & Dragset ile 15. İstanbul Bienali'nin Kamusal Program Koordinatörü Zeyno Pekünlü'nün bienalin oluşum sürecine dair gerçekleştirdiği ve iyi bir komşu başlığının nasıl belirlendiği, bienaldeki sanatçı ve işler, mekânlar, kamusal program ve yayınların hikâyelerine dair bilgilerin verildiği bir söyleşiyle devam etti. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmasında: “Bu yıl, vakfımızın 45. yaşıyla birlikte, İstanbul Bienali'nin de 30. yılını kutluyoruz. İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak toplumsal yaşamda önemli bir yeri olan kültürün, kalkınmanın da ana etkenlerinden biri olduğu inancıyla bu alandaki uluslararası işbirliklerimizi güçlendiriyor ve ülkemizin kültür ve sanat yaşamını zenginleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

15. İstanbul Bienali'nin sergi mekanları belli oldu İlginizi Çekebilir 15. İstanbul Bienali'nin sergi mekanları belli oldu

‘KOMŞU, KALICI BARIŞ SEBEBİ OLABİLİR’

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ise İstanbul Bienali'ni 2007 yılından bu yana dek desteklediklerini anımsatarak, “Hepimiz yaşayarak görüyoruz. Sınırların her geçen gün daha fazla sorgulandığı bir dünyayla; savaş ve gerginliklerin giderek tırmandığı zor bir dönemle karşı karşıyayız. Bu dönemde en büyük ihtiyacımız, gücünü kültürden ve evrensel değerlerden alan sanatın diline daha çok kulak vermektir. İnanıyorum ki, temel insani değerlerimizi kökten sarsan ve barışı gölgeleyen yabancılaşmaya karşı komşuluk, büyük bir kapı aralayabilir. İyi bir komşu savaş değil, kalıcı barış sebebi olabilir” açıklamasını yaptı.

poster

‘İYİ BİR KOMŞU, KORKMADIĞINIZ BİR YABANCI MIDIR?’

Küratörler Elmgreen & Dragset, bienalin temasını, bir kavramsal çerçeve metni yerine, “İyi bir komşu, korkmadığınız bir yabancı mıdır?”, “İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?” gibi komşuluk kavramı etrafında oluşturdukları 40 soruyla belirledi. Yaşları 8'den 84'e uzanan 40 kişinin iyi bir komşu hakkında sorduğu bu sorular, Aralık ayındaki basın toplantısında canlı bir performansla tanıtılmıştı.

15. İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılar açıklandı İlginizi Çekebilir 15. İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılar açıklandı