Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
17 Ağustos depremi unutulmadı
17 Ağustos depremi unutulmadı
Toplumsal olaylara sessiz kalmayan Heykel Adamlar'dan Özgür Çalışkan Marmara Depremi'ni unutmadı
Kültür Sanat 18 Ağustos 2016 - 11:23

Özgür Çalışkan, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 17’nci yılında enkazı andıran blokların altında 2 saat hareketsiz durarak, yoldan geçenlere felaketi hatırlatmak istedi.

heykel2

Çığlık Sanat Atölyesi sanatçılarından Özgür Çalışkan, 17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara Bölgesi’ni vuran deprem felaketi için farkındalık yaratmak için harekete geçti. Yüzü, elleri ve kostümünü yaldız boya ile boyayan Çalışkan, trafiğe kapalı Marmara Caddesi’ndeki Avcılar Belediyesi deprem anıtı önünde bir tuval üzerine yapıştırdığı ‘Orada kimse var mı? Sesimi duyan var mı? 17.08.1999. 03:02’ yazılı karton ve beton blokları simgeleyen yine üzeri boyalı köpük kalıplarının altında yatarak afetzedeyi canlandırdı. Yoldan geçenlerin ne olduğunu anlamaya çalıştığı, yazıyı okumalarına rağmen bunun ne anlama geldiğini bilemeyen çok sayıda kişi yanındakilere sorular yönelterek yerdeki kişinin canlı olup olmadığını ve ne yapmak istediğini öğrenmeye çalıştı. Yerde yatan kişinin canlı olduğunu görünce fotoğraflarını çeken veya yanına giderek selfie yapanlardan bazıları Çalışkan’ın elini tutarak gülümseyerek poz verdi.