Sözcü Plus Giriş

17. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali ‘Net’ başlıyor

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl corona virüsü salgını nedeniyle online gerçekleştirilecek. Festival, bugün başlıyor.

Güncellenme: 11:29, 19/05/2020
17. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali ‘Net’ başlıyor

Önceki yıllarda “Suda; Kumda; Taşta” başlığı altında üç farklı konseptte düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, corona virüsü salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapılacak. Festivalin sanat yönetmeni, piyanist Eren Levendoğlu, canlı konserlerin tamamen iptal edilmediği ancak gelişmeler doğrultusunda bir yol izleneceğini söyledi. Bugün başlayacak olan konserler tüm gün boyunca festivalin www.instagram.com/gumuslukfest sayfasından canlı yayınlanacak.

17. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Net”de, eğitim atölyeleri de devam edecek.

Festivalde, ilk konser daha önce Gümüşlük Festival Akademisine katılmış 10 emektar öğrenciyle başlayacak. Eren Levendoğlu, “Bu ve benzer yapacağımız konserleri, bir platform olarak düşünüp, festival aracılığıyla ülkemizin yetiştirdiği genç müzisyenlerimizi dünyaya tanıtmak ilk hedefimiz” derken, ilk konser Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay ile birlikte gerçekleşecek.

Festivalin sanat danışmanı Piyanist Gülsin Onay, festival ile ilgili “Bu zor olduğu kadar aynı zamanda da farklı kazanımları olan bir durum. Yaratıcılığın ön plana çıktığı ve farklı düşünerek üretmenin önem kazandığı bir dönem. Teknolojinin tüm imkânlarını en iyi şekilde kullanarak, farklı bir ortamda, kapılarını dünyaya açan bir müzik festivali ile karşınızda olacağız” dedi.

19 Mayıs 2020 Salı günü festivalin instagram sayfasında gerçekleşecek konserde sırayla şu isimler yer alacak;

12:00 Tuna Bilgin
13:00 Mert Hakan Şeker
14:00 Birce Polat
14.30 Utku Asan
16:00 Tolga Atalay Ün
17:00 Cem Esen
18:00 Mert Yeşilmenderes
19:00 Bogatay Köprülü
20:00 Mert Yalnız
21:00 Beste Tanağardıgil

Ayrıca Tuna Bilgin ve Cem Esen, kendi eserlerinin dünya prömiyerlerini yapacaklar.