Sözcü Plus Giriş

1988 Şili’deki referandumda oylarını HAYIR olarak kullananların kampanya şarkısı

1988 yılında referandum döneminde umutsuz bir halka umut veren HAYIR şarkısı tüm ülkelere ilham vermişti. Türkiye'deki referandum öncesi herkes HAYIR şarkısını paylaşıyor. İşte Türkçe çevirisiyle o şarkı.ç

Güncellenme: 14:25, 21/02/2017
1988 Şili’deki referandumda oylarını HAYIR olarak kullananların kampanya şarkısı

1988’de Şili’de yapılan referandum sonuçlarını derinden etkileyen HAYIR şarkısı, sosyal medyada hızla yayılıyor. İşte heyecanı ve ümidi olmayan bir halka ilham vererek diktatör Pinochet’i tahtından indiren referandum şarkısının Türkçe sözleri.

NO FİLMİNİN KONUSU NEDİR?
1988’de gerçekleştirilen Şili referandumundan yola çıkan film, parlak fikirli, genç bir reklam uzmanını baş role taşıyor. Diktatör Augusto Pinochet’i baskılarla ülkeyi referandum oylamasına götürmüştür. Muhalefet kanadı ise bu fırsatı kullanıp onu alaşağı etmek için, René Saavedra’nın yönettiği, “Hayır” odaklı ciddi bir reklam kampanyası başlatır. Bu kampanya, Augusto Pinochet’in sonunu getirecek ve tarihin yönünü değiştirecek midir?
Festival takipçilerinin ödüllü Tony Manero filmiyle bildikleri Pablo Larraín’in son işi “No” 2012 Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptıktan sonra evine Sanat-Sinema Ödülü ile dönmüş bir yapım. René Saavedra rolünde Meksikalı gözde aktör Gael García Bernal’in yer aldığı filmin yurt dışında eleştirmenlerden gelen notu da oldukça yüksek.