Sözcü Plus Giriş

2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu

DenizBank ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) işbirliğiyle düzenlenen 2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film yarışmasının kazananları 15 Kasım tarihinde Raffles Otel’de düzenlenen törenle belli oldu. Yarışmada senaryo dallında birincilik ödülüne 'Kars’ı Unutma' isimli senaryosuyla Yakup Uygun layık görüldü. Ceylan Özgün Özçelik’in 'Kaygı' yapımı ise ilk film kategorisinde büyük ödülü kazandı.

null
Güncellenme: 12:41, 16/11/2017
2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu

DenizBank'ın Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile birlikte hayata geçirdiği 2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında ödüller düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Damla Sönmez'in sunuculuğunu üstlendiği gecede, İlham Gencer de misafirlere müzik ziyafeti sundu. Senaryo dalında ödül alan isimler şöyle sıralandı: ‘Karsı'ı Unutma’ ile Yakup Uygun, ‘Daire’ ile İsmail Doğan, ‘Zehra’ ile Ceylan Vurgun.

Genç yönetmenleri gelecekte yeni üretimler yapmaları yönünde teşvik etmeyi ve yeni yönetmenlere dikkat çekmeyi de amaçlayan yarışmanın ‘İlk Film' kategorisinde ise Kaygı isimli filmiyle Ceylan Özgün Özçelik birincilik ödülünün sahibi oldu.

Gecede ayrıca Onur Tükel'in yönetmenliğini üstlendiği Catfight (Saçını Başını Yolarım) gösterimi beğeni topladı. Ödül vermek üzere sinema dünyasına emeği geçmiş oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcılar da gecede hazır bulundular.

Senaryo alanında birincilik ödülünü kazanan Yakup Uygun, Kars'ı Unutma 30 bin TL ve David Bourla'dan senaryo mentorluğu; ikincilik ödülünün sahibi İsmail Doğan – Daire ile 15 bin TL ve Onur Tükel'den senaryo danışmanlığı; üçüncülük ödülünü kazanan Zehra – Ceylan Vurgun ise 10 bin TL ve Yeşim Gökçe'den senaryo danışmanlığı kazandı.

Yarışmanın En İyi İlk Film ayağını kazanan eser ise 25 bin TL tutarındaki özel DenizBank ödülüne hak kazandı.

‘İYİ HİKAYE İYİ SENARYO DEĞİLDİR’

Ödül töreninde değerlendirmelerde bulunan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, TÜRSAK'ın senaryo yazımı gibi sinema sanatının tam kalbinde duran bir konuda amatör yazarları desteklemek üzere çok önemli bir misyon üstlendiğini, banka olarak bu projeye destek olmaktan mutlu olduklarını söyleyerek, “Sinema, biliyoruz ki bir hikaye anlatma, o hikaye etrafında bir dünya yaratma sanatı. Edirne'den Kars'a bu toprakların her karışından hikaye fışkırıyor. Fakat iyi hikaye, her zaman iyi senaryo anlamına gelmiyor. Projedeki iki yıllık tecrübem ile bu işin ciddi bir matematik, yol ve yöntem gerektirdiğini söyleyebilirim. 2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması ile umuyoruz ki, çok başarılı senaristler yetiştirmiş olan Türk sinemasına gönül veren yetenekleri, bu işi bir yol haritası dahilinde yapmaları yolunda destekleyeceğiz. DenizBank olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ‘Sanata Evet' demeyi sürdüreceğiz” dedi.

‘BASİT BİR ÖDÜLLENDİRME YARIŞMASI DEĞİL’

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar ise törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Senaryo sinemanın ve sinemamızın en önemli sorunu. Bir filmin başlangıç noktası ve tüm kaderini etkileyen en önemli unsur. Film yapımı çok yüksek maliyetli bir iş olduğundan senaryo aşamasını çok önemseyip riskleri azaltmak hayati bir gerekliliktir. Sinemamızda bu prensibin yeterince kavranmamış olması bir yığın yaratıcılık ve sermaye hatta fikir ve hikaye israfına yol açmaktadır. Bu projenin, olanı tüketmekten ayrılan en önemli yönü, kazanan projelere ulusal ve uluslararası düzeyde senaryo doktorluğu sağlamasıdır. Bu basit bir ödüllendirme yarışması değil değiştirici dönüştürücü,nitelik ve katkı sağlayan bir çaba bir yaklaşımdır.”

İlginizi Çekebilir2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nda ödüller sahiplerini buluyor2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nda ödüller sahiplerini buluyor