2017’de kültür-sanat hayatında neler yaşandı? İşte, öne çıkan gelişmeler…

2017'yi bitirip, 2018'e 'merhaba' demeye çok az bir zaman kaldı. Geride bıraktığımız 2017 kültür-sanat hayatı açısından oldukça hareketliydi. Sergiler, gösterimler, ödüller, kaybettiğimiz sanatçılar derken hemen her gün sanatseverleri hem sevindiren hem de üzen gelişmelere tanık olduk. İşte, Ocak 2017'den bugüne değin yaşananlar...

2017’de kültür-sanat hayatında neler yaşandı? İşte, öne çıkan gelişmeler…

OCAK

3 OCAK
3 OCAK
Erhan Yazıcıoğlu'ndan yürüyüş çağrısı
Şehir Tiyatroları'nın eski Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, yılbaşında Reina'da yaşanan katliamı protesto etmek için sanatçılara sokağa çıkma çağrısı yaptı
5 OCAK
5 OCAK
Adana'da Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) kuruluşunun 25'inci yılını kentin kurtuluş günü 5 Ocak'ta vereceği özel bir konserle kutladı.
6 OCAK
6 OCAK
Türk edebiyatının usta isimlerinden Nazım Hikmet'in 'Severmişim Meğer' adlı şiiri, son 50 yılın en güzel şiiri seçildi
6 OCAK
6 OCAK
Britanya'nın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olarak görülen Costa Kitap Ödülleri'nin kazananları açıklandı. Ödüle bu yıl Days Without End adlı romanıyla İrlandalı yazar Sebastian Barry değer görüldü.
7 OCAK
7 OCAK
Kadıköy Fenerbahçe'deki inşaat alanında Erken Bizans Dönemi'ne ait sarnıç kalıntıları ve 19. yüzyılın sonuna doğru inşa edilen Fransız Mektebi'nin kalıntıları bulundu
9 OCAK
9 OCAK
Sinema dünyasının prestijli ödülleri arasında yer alan ve Oscar ödüllerinin de müjdecisi olarak kabul edilen Altın Küre ödülleri sahiplerini buldu. 'En İyi Film' ödülünü Moonlight kazanırken, 'En İyi Senaryo' La La Land'a verildi.
14 OCAK
14 OCAK
Türk Edebiyatı'nda önemli ismi Prof. Dr. Orhan Okay, 86 yaşında hayatını kaybetti
17 OCAK
17 OCAK
İtalya'nın en köklü sanat üniversitelerinden biri olan Milano'daki Accademia di Belle Arti di Brera, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a şeref doktorası verildi.
22 OCAK
22 OCAK
Bir süredir mesane kanseri tedavisi gören ve 71 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncu Ayberk Atilla yaşamını yitirdi. Usta oyuncu için Kerem Yılmazer Sahnesi'nde tören düzenlendi.
30 OCAK
30 OCAK
Ünlü çizer Ramize Erer, karikatürlerindeki derin ve güçlü feminizm dolayısıyla, Angoulême Komik Festivali'nde 2017 Yaratıcı Cesaret Ödülü'ne layık görüldü
1 OCAK
1 OCAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğinde, Halkbank ana sponsorluğunda gerçekleşen Ankara Uluslararası Film Festivali'nde bu yıl ‘Aziz Nesin Emek Ödülü' İzzet Günay'a, ‘Sanat Çınarı Ödülü' Ahmet Say'a, ‘Kitle İletişim Ödülü' Oyuncular Sendikası'na verildi.


ŞUBAT

3 ŞUB
3 ŞUB
Tom Sawyer'ın yaratıcısı Mark Twain'in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış bir öyküsü The Purloining of Prince Oleomargarine ortaya çıkarıldı
2 ŞUB
2 ŞUB
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Mahsun Kırmızıgül imzalı 'Vezir Parmağı'na getirilen sansüre tepki gösterdi
5 ŞUB
5 ŞUB
Uzun ömürlü mizah dergisi LeMan, 25. yılını bir dizi etkinlikle kutladı
7 ŞUB
7 ŞUB
İngiliz heavy metal grubu Black Sabbath, 1968 yılında İngiltere'nin Birmingham kentinde başlayan müzik serüvenini Pazar günü aynı şehirde verdiği konserle noktaladı
9 ŞUB
9 ŞUB
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen törene, kültür, sanat ve bilim dünyasından çok sayıda konuk katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzik dalında Nesrin Sipahi, şiir ve çeviri dalında Cahit Koytak, tiyatro dalında Kenan Işık, edebiyat dalında Mehmet Doğan, kurum olarak da İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nin 2016 Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerine layık görüldüğünü açıkladı.
20 ŞUB
20 ŞUB
Turgut Uyar'ın, sağlığında yayınlamayı tercih etmediği ‘adı konmamış, tarihsiz' yazılışının üzerinden tahminen yarım asır geçmiş oyunu ‘Veys' yıllar sonra okurla buluştu.
21 ŞUB
21 ŞUB
Türkiye edebiyatının en büyük ustalarından Yaşar Kemal adına kurulan vakıf resmen faaliyete başladı.
22 ŞUB
22 ŞUB
Yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarı Melih Gülgen (71), İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Gülgen, akciğer kanseri nedeniyle uzun süredir tedavi görüyordu.
24 ŞUB
24 ŞUB
Türkiye'nin ilk özel vakfı olarak 48 yıl önce kurulan Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu; 16. Vehbi Koç Ödülü'ne, kültür alanındaki çalışmaları ile Prof. Dr. Zeynep Ahunbay'ı lâyık gördü
27 ŞUB
27 ŞUB
16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin kazananları belli oldu. Bu yıl 10. kez düzenlenen Keş!f Uluslararası Yarışma'nın jürisi, ödülü İranlı yönetmen Reza Dormishian'ı ‘yılın keşfi' seçti. ‘In the Last Days of the City/Şehrin Son Günlerinde' filmiyle Mısırlı yönetmen Tamer El Said, Jüri Özel Ödülü ve SİYAD Ödülü olmak üzere geceden iki ödülle birden ayrıldı. Aşk ve Başka Bi' Dünya Yarışması'nın birincisi, Arap Baharı'nı konu alan ‘The War Show/Savaş Şovu' seçilirken, Türkiye'den Kısalar İzleyici Ödülü ise Pınar Yorgancıoğlu'nun ‘Nebile Hanım'ın Solucandeliği'ne gitti.
27 ŞUB
27 ŞUB
Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Dolby Tiyatrosu'nda, Jimmy Kimmel'in sunumuyla başlayan 89. Oscar Ödül Töreni'nde kırmızı halı rüzgarından sonra Oscar kazananları da açıklandı. En iyi film toplam 6 ödül kazanan La La Land olarak açıklandı, ardından Moonlight'ın seçildiği duyurularak Oscar tarihinde bir ilk yaşandı. En iyi erkek oyuncu Cassey Affleck, en iyi kadın oyuncu ise Emma Stone seçildi. En iyi yardımcı erkek oyuncu seçilen Mahershala Ali, bu dalda Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu. En iyi yardımcı kadın oyuncu ise Viola Davis seçildi. En iyi yabancı film ödülü, The Salesman filmi ile İranlı yönetmen Asghar Farhadi'nin oldu. Farhadi, Trump'ın Müslüman ülkelere uyguladığı vize yasağından dolayı Oscar törenine katılmadı.


MART

 

2 MART
2 MART
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Ustalara Saygı' konserinde, Türk Halk Ozanı Ve Halk Müziği Sanatçısı Neşet Ertaş anıldı
7 MART
7 MART
Arabesk müziğin efsaneleşen isimlerinden Müslüm Gürses'in hayatını anlatan kısa filmin ilk fragmanı paylaşıldı
9 OCAK
9 OCAK
George Michael'ın ölüm nedeni ortaya çıktı. Yapılan açıklamaya göre ünlü şarkıcı kalp rahatsızlığı ve karaciğer bağlanmasına bağlı olarak doğal sebeplerle hayatını kaybetti.
13 OCAK
13 OCAK
Mehmet Can Mertoğlu´nun filmi 'Albüm' 22. Türkiye Almanya Film festivali'nin en iyi filmi seçildi.
14 MART
14 MART
1970'lerde ABD'de soyadı Sledge olan dört kız kardeş tarafından kurulan ünlü Sister Sledge grubunun üyesi Joni Sledge, 60 yaşında hayatını kaybetti
15 MART
15 MART
49. SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu. Oyuncu Tuğrul Tülek'in sunuculuğunu üstlendiği gecede En İyi Yabancı Film Ödülü ‘Carol'un oldu. ‘Ana Yurdu'nun En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetim dahil toplam 5 dalda ödül kazandığı gecede, ‘Babamın Kanatları' 4, ‘Kalandar Soğuğu' 2 dalda ödül alırken, ‘Toz Bezi' de En İyi İlk Film Ödülü'nü kazandı.
21 MART
21 MART
Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 44'üncü yıl dönümünde, Sivas'ın Şarkışla İlçesi'ne bağlı Sivrialan Köyü'ndeki mezarı başında anıldı
22 MART
22 MART
Yeşilçam Sineması'na 'Gecekondu Yosması' adıyla damgasını vuran 1950'li yılların gözde dansözlerinden 88 yaşındaki Nimet Alp yaşamını yitirdi.
28 MART
28 MART
19. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 'Giydirici' adlı oyunla başladı. Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise tanınmış oyuncu Ayten Gökçer'e verildi.
29 MART
29 MART
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de tiyatro salonu sayısı yüzde 17.7 oranında artarken, koltuk sayısı ise yüzde 2,9 oranında azaldı
31 MART
31 MART
Efsane sanatçı Halit Akçetepe, 31 Mart'ta 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.

NİSAN

 

1 NİS
1 NİS
Uzun dizi sürelerine ‘isyan' eden Senaryo Yazarları Derneği (Sen-Der), senaristlerin 60 dakikalık bölümler yazmak üzere örgütlendikleri açıkladı
3 NİS
3 NİS
Şevket Çoruh'un 7 klasik otomobilini, 3 evini satıp 7 milyon TL kredi çektiği ve toplam 17 Milyon TL'ye mal ettiği Kadıköy'deki tiyatrosu Baba Sahne, ustası Savaş Dinçel'in 75. doğum gününde açıldı.
3 NİS
3 NİS
2009 yılında kurulan Altın Bamya Akademisi Türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe, kadınlarla ilgili yanlış mitler, algılar, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına, kadınlara dair alanların daraltılmasına karşı bir eleştiri olarak verilen Altın Bamya Ödülleri Recep İvedik 5'e gitti.
4 NİS
4 NİS
Yüzüklerin Efendisi'nde Gandalf rolünü üstlenen dünyaca ünlü oyuncu Ian McKellen, British Council'ın konuğu olarak Türkiye'ye geldi.
5 NİS
5 NİS
Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinden Sadri Alışık, 92'nci doğum gününde ailesi, oyuncu arkadaşları ve sevenleri tarafından mezarı başında anıldı. Sadri Alışık'ın uzun yıllar kullandığı 1957 model Chevrolet Belair marka aracı da tören için mezarı başına getirildi.
20 NİS
20 NİS
Kadıköy'de yarın başlayacak ve 9 gün boyunca devam edecek olan Gençlik Festivali, Kadıköy Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürlüğü tarafından 'terör istihbaratı' gerekçesiyle iptal edildi. Festivalde 11 tiyatro ekibi oyun sahneleyecek ve 40 müzik grubu konser verecekti.
25 NİS
25 NİS
Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin, 2016-2017 sezonu sahipleri, önceki akşam Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle açıklandı. Bu yıl 21. kez dağıtılan ödüller performansları ve emekleriyle başarılı olan isimlere toplam 15 dalda verildi. Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü'nün sahibi Işıl Kasapoğlu olurken, tiyatronun gelişimine destek vermiş iş ve sanat dünyasından önemli şahsiyetlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü'nün sahibi ise Ayla Algan oldu. Komedi ya da Müzikal dalındaki oyunlara ilk kez geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan “Haldun Dormen Özel Ödülü”ne Hedwig ve Angry Inch layık görülürken, Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına sunulan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun oldu.
27 NİS
27 NİS
2002'de yayın hayatına başlayan Penguen'in kapanacağını açıklamasının etkileri devam etti. Dergi, yayınladığı son açıklamayla yayın hayatına tamamen son vermeyeceğini, bundan sonra başka mecralarda mizahseverlerle buluşacağını da müjdeledi.
30 NİS
30 NİS
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Ergün Işıldar hayatını kaybetti.

MAYIS

1 MAY
1 MAY
ABD'li sinema oyuncusu Val Kilmer, Kasım 2016'da yalanladığı kanser tedavisiyle ilgili yeni bir açıklamada bulundu: 'Kanser tedavisi gördüm, dilim tedaviye rağmen hala şiş ve kendi sesimi çıkaramıyorum.'
1 MAY
1 MAY
22. İzmir Kitap Fuarı, kapılarını ziyaretçi rekoruyla kapattı. Fuar, toplam 444 bin 341 ulaştı.
4 MAY
4 MAY
Sinema salonları 2017 yılının ilk dört ayında 30 milyona yakın kişiyi ağırlayarak rekor kırdı. Sinemaseverler ağırlıklı olarak yerli yapımları tercih etti. Recep İvedik 5 yine en çok izlenen film oldu.
4 MAY
4 MAY
Ressam Neş'e Erdok, kültür, sanat, edebiyat, bilim eserleri üreticilerini ödüllendirmek amacıyla verilen ‘Aydın Doğan Ödülü'ne, layık görüldü.
9 OCAK
9 OCAK
Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e akla sığmaz hakaretlerde bulunan Hasan Akar ile Mustafa Armağan, Yavuz Bahadıroğlu ve Süleyman Yeşilyurt'ta yönelik tepkiler çığ gibi büyüdü. Tepkilerden en serti oyuncu İlyas Salman'dan geldi. Usta oyuncu. 'Dönemi tuttursalar, karılarını cariye yapacak adamlar Atatürk'ün özeline iftira atıyor' deyip savcıları göreve çağırdı.
9 MAY
9 MAY
Çocuk ve Gençlik Edebiyatı'na nitelikli yeni eserler kazandırmak amacıyla kurulan Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı, 10'uncu yaşına girdi.
10 MAY
10 MAY
'Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri'nin 22.si gerçekleşti. 'Komedi' kategorisinde 'Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu' Şebnem Bozoklu, 2Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu' Zafer Algöz olurken, Onur Ödülü'ne Gülriz Sururi layık görüldü.
12 MAY
12 MAY
20'nci ‘Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde usta sanatçı Perran Kutman'a onur ödülü verileceği açıklandı.
12 MAY
12 MAY
Türk sinemasının önemli isimlerinden, dünya çapında birçok filme imza atan yönetmen ve senarist Ali Özgentürk, 50'inci sanat yılını, Adana'daki etkinlikte kutladı.
15 MAY
15 MAY
Türk sinemasının önemli isimlerinden, dünya çapında birçok filme imza atan yönetmen ve senarist Ali Özgentürk, 50'inci sanat yılını, Adana'daki etkinlikte kutladı.
16 MAY
16 MAY
63. Sait Faik Hikâye Armağanı'nın sahibi 'En Eski Yüz' kitabıyla birlikte Pelin Buzluk oldu.
17 MAY
17 MAY
Haldun Dormen'in başrol oynadığı Moliere'in ünlü komedisi ‘Kibarlık Budalası', Fransa dışında bir ülkede aynı ekip tarafından 500 kez sahnelenerek dünya çapında bir rekora imza atmış oldu.
18 MAY
18 MAY
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün büyük bir ekonomik krize girdiği ve tasarruf tedbirleri kararı aldığı ortaya çıktı. Yeni eser konulmayacak, turne yapılmayacak. Festivallerden oyunlar çekiliyor. 'La Boheme' ve 'Aida' programdan çıkarıldı.
19 MAY
19 MAY
Usta oyuncu Payidar Tüfekçioğlu, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. Tüfekçioğlu için Çengelköy Kerem Kerem Aydınlar Camii'nde cenaze töreni düzenledi. Cenazede taziyeleri Tüfekçioğlu'nun eşi Mine Tüfekçioğlu ve kızı Tılsım Tüfekçioğlu kabul etti.
22 MAY
22 MAY
2017 Billboard Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Rapçi Drake, 13 ödül alarak, Adele'in 2012'deki 12 ödüllük rekorunu kırdı ve geceye damga vurdu.
23 MAY
23 MAY
Adı James Bond ile özdeşleşen Roger Moore, İsviçre'de 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.
24 MAY
24 MAY
Pentagram, müzik hayatının 30. yılında çıkardığı 'Akustik' albümünü dostlarıyla birlikte kutladı.
25 MAY
25 MAY
Türkiye Yayıncılar Birliği'ynin düzenlediği, 2017 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu. Yazar Aslı Erdoğan ile tutuklu bulunan Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay'a özel ödül verildi.
30 MAY
30 MAY
Feminist yazar Duygu Asena anısına Doğan Kitap tarafından düzenlenen Duygu Asena Roman Ödülü, çağdaş Türk edebiyatının başarılı isimlerinden Şebnem İşigüzel'e verildi.
30 MAY
30 MAY
Son günlerde kültür ve sanat gündemini çokça meşgul eden opera ve baleyle ilgili veriler parlak değil. Türkiye genelinde 2015-2016 sezonunda opera ve bale seyirci sayısı 272 bin 578 olarak belirlendi. İzleyici sayısında bir önceki yıla göre yüzde 19,1 düşüş var.

HAZİRAN 

1 HAZ
1 HAZ
Türkiye'de sansüre uğrayan Zer, Edinburg Film Festivali'ne davet edildi.
2 HAZ
2 HAZ
Edebiyatımızın unutulmaz ismi Yusuf Atılgan'ın aynı isimli eserinden beyazperdeye uyarlanan Anayurt Oteli, 30 yıl aradan sonra yeniden gösterime girdi.
3 HAZ
3 HAZ
Zülfü Livaneli, Sunay Akın ve Nebil Özgentürk, Nâzım'ın ölüm yıldönümünde usta şairin Moskova'daki mezarına gittiler.
6 HAZ
6 HAZ
Türk resminin önde gelen ressamlarından Nuri İyem için bu yıl 12'inci kez Evin Sanat Galerisi tarafından gerçekleştirilen Nuri İyem Resim Ödülü, Sidar Baki'ye verildi.
8 HAZ
8 HAZ
Haydarpaşa Garı'nda 3-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Kadıköy Kitap Günleri'ne katılım rekoru kırıldı. 325 bini aşkın kişi Haydarpaşa'ya akın ederken, son günün sürpriz ziyaretçisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılılçdaroğlu'ydu.
9 HAZ
9 HAZ
Antalya Manavgat'taki halk kütüphanesinin içine yeni bir kütüphane kuruldu. Yeni kurulan alanda sadece çizgi romanlar yer alıyor.
12 HAZ
12 HAZ
İstiklal Caddesi'ndeki Halep Pasajı'nın içinde bulunan Beyoğlu Sineması, 30 Haziran'da kapanacağını açıkladı. Açıklamanın ardından Cem Altınsaray önderliğinde harekete geçen sinemaseverler, Beyoğlu Sineması'nın kapanmasını önleyerek, yeni bir organizasyonla yola devam etmesini sağladılar.
13 HAZ
13 HAZ
2016-2017 tiyatro döneminde sahnelenen ve Türk yazarları tarafından yazılan oyunlar arasında yapılan değerlendirme sonucu belirlenen İsmail Küntay Tiyatro Ödülleri'nde en iyi tiyatro yazarı 'Mucize' oyunuyla Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ seçildi.
13 HAZ
13 HAZ
Türkiye Yayıncılar Birliği'nin (TYB) yayınladığı 'Yayınlama Özgürlüğü Raporu'na göre, OHAL ilanından sonra 30 yayınevi kapatıldı. Okuma yazma bilmeyen bir çift evinde bulunan kitaplardan dolayı tutuklandı. Spinoza, Camus, Althusser ve Server Tanilli gibi isimlerin kitapları suç delili sayıldı.
13 HAZ
13 HAZ
Akademisyen, yazar, çevirmen ve kadın hareketinin önde gelen isimlerinden Doç. Dr. Şirin Tekeli hayatını kaybetti. 73 yaşındaki Şirin Tekeli, beyin tümörü tedavisi görüyordu.
17 HAZ
17 HAZ
Ünlü oyuncu Serra Yılmaz bu yıl 31'incisi gerçekleştirilen MIX Milano Festivali'nde 'Komedi Kraliçesi' (Queen of Comedy) ödülünü aldı.
21 HAZ
21 HAZ
İngiliz ünlü oyuncu Daniel Day-Lewis oyunculuğu bıraktığını açıkladı. Yaşayan en iyi oyuncular arasında yer alan Lewis'in son filmi 25 Aralık'ta vizyona giren 'Phantom Thread' oldu.
24 HAZ
24 HAZ
45. İstanbul Müzik Festivali'nin 'sıradışı' konserleri sona erdi. İKSV'den yapılan açıklamada festivale yönelik yoğun ilgiye teşekkür edilirken, '24. İstanbul Caz Festivali'nde görüşmek dileğiyle' mesajı verildi. 29 Mayıs-21 Haziran tarihlerinde 22 günde 600'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'un 15 farklı mekanında 29 konserle ağırlayan festivali, 20 bini aşkın müziksever izledi.
28 HAZ
28 HAZ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016'nın sinema ve tiyatro istatistiklerini açıkladı. Açıklamadaki Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Sinop, Şırnak ve Tunceli'de sinema salonu olmadığı bilgisi dikkat çekti.
29 HAZ
29 HAZ
Şanlıurfa'da bulunan ve insanlık tarihine ışık tutan Göbeklitepe'de parçalanmış halde binlerce insan kemiği bulundu. Kemiklerin arasında bazı sembollerin yer aldığı kafatası parçaları da bulunuyor.

TEMMUZ

1 TEM
1 TEM
Ünlü yönetmen Müfit Can Saçıntı Rusya'ya vize alamadı. Film festivaline davet edildiği halde ülkeye giriş izni alamayan Saçıntı, 'Bu saatten sonra Göçmen Bürosu'ndan veya Dışişleri'nden davet mektubu gönderseler de, vize verseler de gitmek gelmiyor içimden' diye konuştu.
4 TEM
4 TEM
Seramik sanatçısı Şahika Arutay Turan, İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. Türk sanat tarihinin önde gelen ressam ve heykeltıraşlarından Selim Turan'ın eşi olan Şahika Arutay Turan, 100 yaşındaydı.
4 TEM
4 TEM
Kapısına kilit vurulan 45 yıllık Şişli Tiyatrosu, satılmayı bekliyor. Tiyatroya 10 yıldır sahip çıkan Ali Poyrazoğlu, “Tiyatro bizim evimizdir. Evsiz kaldık” dedi.
8 TEM
8 TEM
Galip Tekin'in 59 yaşında yaşamını yitirmesi karikatür çevrelerinde büyük şok yarattı.
8 TEM
8 TEM
https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/melisa-sozen-saraybosna-film-festivalinde-juri-uyesi-oldu/
14 TEM
14 TEM
https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/sevan-nisanyan-hapishaneden-firar-etti-ve-yurtdisina-cikti/
18 TEM
18 TEM
Türkiye'nin önde gelen polisiye edebiyatı yazarları, 'Türkiye Polisiye Yazarları Birliği'ni kurdu.
19 TEM
19 TEM
15 Temmuz darbe girişimini anlatan 'Uyanış' filminin yapımcısı Ali avcı, 'silahlı terör örgüt kurma yönetme' suçundan dolayı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Filmin fragmanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başına silah dayanan görüntüler dikkat çekmişti.
19 TEM
19 TEM
Bir süredir kanser tedavisi gören ünlü sanatçı Harun Kolçak, hayatını kaybetti.
20 TEM
20 TEM
Sanat dünyası korkunç bir haberle sarsıldı. Dünyaca ünlü nu-metal grubu Linkin Park'ın solisti Chester Bennington'ın intihar ettiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.
21 TEM
21 TEM
Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, akşam saatlerinde sosyal medyada hesabından yaptığı açıklamada 1. Uluslararası Sanat Günleri'ne izin verilmediğini duyurdu.
24 TEM
24 TEM
Türkiye'nin yaz dönemine ait müzik, kitap ve film tercihlerini açıkladı. Yaz aylarında en çok okunan kitaplar, en çok izlenen filmler ve en çok dinlenen albümlerin top 11 listesinden oluşan verilere göre, Türkiye bu yaz ‘Fi' okudu, ‘Tarkan'ın son albümünü dinledi ve ‘John Wick' izledi.
25 TEM
25 TEM
Montreal'de 21'incisi düzenlenen Fantasia Film Festivali'nden usta sanatçısı Cüneyt Arkın'a 'Yaşam Boyu Başarı' ödülü verildi.
25 TEM
25 TEM
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 24. İstanbul Caz Festivali, sona erdi.4-21 Temmuz tarihlerinde düzenlenen festivalde 18 günde 50'nin üzerinde konser organize edildi. 200'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçı İstanbul'un 20 farklı mekanında sahne aldı.
27 TEM
27 TEM
Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Türkiye'deki hanelerin yüzde 98'inde televizyon bulunuyor. Türkiye, televizyon izleme oranında ABD'den sonra dünyadaki ikinci ülke...
27 TEM
27 TEM
Klasik müzik dünyasının en prestijli ödülü olarak değerlendirilen ECHO Klasik Ödülü, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'a verildi.
28 TEM
28 TEM
33'üncüsü düzenlenecek olan video ve müzik dünyasının en prestijli etkinliklerinden MTV Ödülleri, bundan böyle cinsiyet ayrımı yapılmadan verilecek.
29 TEM
29 TEM
Balkan müziğinin dünyaca ünlü müzisyeni Goran Bregovic, dün akşam Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'ndeydi. Ünlü müzisyen, Balkan esintilerinden ziyafet sunarak, kendisini dinlemeye gelenleri coşturdu.
31 TEM
31 TEM
30. yılını 'Akustik' albümüyle kutlayan Pentagram, akustik konser turnesinin bir ayağı olan İstanbul konserini Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde verdi.
31 TEM
31 TEM
Fransız aktris Jeanne Moreau 89 yaşında öldü. Aktris, şarkıcı, senarist ve yönetmen Moreau, François Truffaut kült filmi Jules et Jim'de unutulmaz bir performansa imza atmıştı.

AĞUSTOS

1 AĞU
1 AĞU
Yazar ve çevirmen Ahmet Cemal, yaşamını yitirdi. Cemal'in cenazesi Moda Camii'nde kılınan namazın ardından defnedildi.
1 AĞU
1 AĞU
Yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı başrolünü Kemal Sunal'ın üstlendiği 1978 yapımı Kibar Feyzo filmindeki bir sahnenin Star TV ekranlarında sansürlendiği ortaya çıktı.
2 AĞU
2 AĞU
Haluk Levent öncülüğünde kurulan ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde örgütlenerek sosyal sorumluluk etkinliklerine imza atan Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) resmen dernek oldu.
4 AĞU
4 AĞU
Türkiye genelinde 2016 yılında bir milli, bin 137 halk, 552 üniversite ve 27 bin 280 örgün ve yaygın eğitim kurumu olmak üzere toplam 28 bin 970 kütüphanenin faaliyet gösterdiği belirlendi. Üniversitedeki kütüphanelerin, kitapların ve üyelerin sayısı önceki yıla göre azaldı.
4 AĞU
4 AĞU
Kült yapımların müziklerini yapan müzisyen Daniel Licht, 60 yaşında hayata gözlerini yumdu. Licht, bir süredir kanser hastalığıyla mücadele ediyordu. Licht, ‘Oliver Beene', ‘Kitchen Confidential', ‘Jake in Progress', ‘Cashmere Mafia', ‘Body Of Proof', ‘Deception', ‘The Red Road', ‘Guilt', ‘Tiny House of Terror' gibi dizilerin müziklerini yapmıştı.
7 AĞU
7 AĞU
Türk tiyatrosunun usta isimleri Haldun Dormen ve Gulriz Sururi'ye Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nin kapanış töreninde ödül verildi. Sururi'ye 'Yaşam Boyu Onur Ödülü', Haldun Dormen'e ise 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' takdim edildi.
7 AĞU
7 AĞU
4 Ağustos Cuma günü sinemalarda vizyona giren ‘Cumali Ceber: Allah Seni Alsın'ın, yaz sezonunun en iyi açılışını yapan filmi olduğu iddia edildi. Resmi rakamların geldiği pazartesinin beklenmeden, cumartesi gününden böyle bir açıklama yapılması sinemaseverlerce tartışma konusu edildi.
8 AĞU
8 AĞU
Broadwayli şarkıcı ve oyuncu Barbara Cook, solunum yetmezliğinden dolayı 89 yaşında hayatını kaybetti.
11 AĞU
11 AĞU
Son olarak 1981 yılında ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası'yla turneye çıkan Erol Evgin, 36 yılın ardından Denizli, Antalya, Bodrum, İstanbul, Bursa, Konya, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa duraklarından oluşan turneye çıktı.
13 AĞU
13 AĞU
Yeşilçam'ın ünlü oyuncusu Kuzey Vargın, 77 yaşında hayatını kaybetti.
14 AĞU
14 AĞU
Nilüfer Belediyesi'nin, Bursa'da ‘birliktegüzel' sloganıyla gerçekleştirdiği Nilüfer Müzik Festivali, rekor katılımla 10-13 Ağustos tarihleri arasında Balat Atatürk Ormanı'nda gerçekleştirildi. Festivale 100 bini aşkın kişi katıldı.
15 AĞU
15 AĞU
Atların fayton işkencesine dikkat çekmek ve bu konuda kamuoyu oluşturmak için Selçuk Yöntem, Özge Özder, Ayça Varlıer ve Aslı Tandoğan gibi isimlerin katkısıyla çekilen 'Faytona Binme, Atlar Ölüyor' videosu, sosyal medyada ses getirdi.
15 AĞU
15 AĞU
2003 yılında demans hastalığına yakalanan ve bu rahatsızlıkla yaşamını sürdüren, sosyal medyadaki sorumsuz kişilerin defalarca öldüğünü iddia ettiği Yeşilçam'ın efsane ismi Münir Özkul, 92 yaşına girdi.
15 AĞU
15 AĞU
Sanatçı Suavi aracıyla Balıkesir-İstanbul yolunda ailesiyle birlikte yolculuk ederken, şehir magandalarının saldırısına uğradı!
17 AĞU
17 AĞU
Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Beşiktaş istasyon hafriyatında tarihi kalıntılara rastlandı.
18 AĞU
18 AĞU
Arabesk müziğin 'Baba'sı Müslüm Gürses'in daha önce yayınlanmamış şarkıları, yeni bir albümde toplandı.
20 AĞU
20 AĞU
Amerikalı aktör, komedyen, şarkıcı, film yapımcısı, film yönetmeni ve senarist Jerry Lewis, 91 yaşında hayatını kaybetti.
24 AĞU
24 AĞU
Türkiye'nin en çok üyeye sahip kütüphanesi ne İstanbul, ne Ankara, ne İzmir'de! En çok üyeye sahip kütüphane, yıllardır terörle, şiddetle boğuşan ilimiz Diyarbakır'da... Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi, Türkiye'nin en çok üyeye sahip kütüphanesi olma özelliği taşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 verilerine göre, kütüphanenin 18 bin 174 üyesi bulunuyor.
24 AĞU
24 AĞU
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, Amerika'da yapılacak 90. Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Yabancı Film Dalında Türkiye Adayını belirledi. Başvuran 13 filmin değerlendirildiği kurulda yönetmenliğini, Can Ulkay'ın yaptığı “Ayla” filmi oy çokluğu ile seçildi. Büyük heyecan yaratan film, ne yazık ki akademi tarafından Oscar adaylığına seçilemedi.
25 AĞU
25 AĞU
Adana Film Festivali'nde onur ödülleri Temel Gürsu, Hümeyra, Sami Şekeroğlu ve Şemsi İnkaya'ya verildi.
26 AĞU
26 AĞU
Senarist Tamer Baran 51 yşında yaşamını yitirdi.
26 AĞU
26 AĞU
Türkiye'nin en usta kalemlerinden olan 84 yaşındaki Muzaffer İzgü hayatını kaybetti. Kanser tedavisi gören İzgü, Alsancak Hocazade Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Doğançay Mezarlığı'nda toprağa verildi.
28 AĞU
28 AĞU
Türk rock müziğinin geçit töreni 'Zeytinli Rock Festivali' 5 gün boyunca 200 bini aşkın kişiyi ağırlayarak rekora imza attı. Festivalin son gününde müzik ziyafeti vardı.
29 AĞU
29 AĞU
Gündoğarken, 10 yıl aranın ardından 'Özlemişim' albümü ile müzikseverlerin karşısında...

EYLÜL

1 EYL
1 EYL
Dünya Barış Günü'nün kutlandığı Eylül ayında, 'Yol' isimli yeni albümünü çıkaran Kardeş Türküler, müzikseverleri yine çok sesli ve çokkültürlü bir müzik yolculuğuna davet etti.
3 EYL
3 EYL
Amerikan edebiyatının en önemli temsilcilerinden şair, yazar, sanat eleştirmeni John Ashbery hayatını kaybetti.
9 EYL
9 EYL
Türkiye'den 50 yıl önce kaçırılan ve İsviçre Cenevre'de bulunan Roma Dönemi'ne ait, ‘Herakles'in 12 işinin tasvir edildiği lahid Türkiye'ye getirildi. Cenevre'de özel olarak paketlenerek bulunduğu müzeden çıkartılan lahit Antalya Müzesi'nde sergileniyor.
11 EYL
11 EYL
Can Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Cevat Çapan'a verildi.
14 EYL
14 EYL
Çağdaş sanatın en iyi örneklerini İstanbul'da bir araya getirmek, İstanbul'u çağdaş küresel sanat merkezi olarak konumlandırmak amacıyla gerçekleşen 12. Contemporary Istanbul'un (CI) VIP açılışı yapıldı. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 12. Contemporary Istanbul, 42'si yabancı toplam 73 galeri, bin 500 eseri sanatseverlerle buluşturdu.
18 EYL
18 EYL
69. Emmy Ödülleri'ni kazanan diziler ve oyuncular, Television Academy'nin Los Angeles'taki Microsoft Tiyatrosu'nda düzenlediği törende duyuruldu. Stephen Colbert'in sunuculuğunu üstlendiği gecede 'en iyi dizi' 'The Handmaid's Tale' seçildi. Gecenin bir başka kazananı da yedi Emmy kazanan 'Big Little Lies' oldu. Favori oldukları halde büyük ödüllerden neredeyse eli boş dönen yapımlar ise 'Westworld' ve 'Stranger Things' oldu.
19 EYL
19 EYL
Oyuncular Sendikası'nda geçtiğimiz Pazar günü yapılan 3. Olağan Genel Kurul'da yeni yönetim kurulu belli oldu. Sendikanın başkanlığını yürüten Meltem Cumbul, koltuğunu Demet Akbağ'a devretti.
20 EYL
20 EYL
İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) 1989 yılında düzenlemeye başladığı ve 2002 yılından bu yana iki yılda bir gerçekleştirilen İstanbul Tiyatro Festivali'yle ilgili tiyatroseverleri mutlu edecek bir karar alındı! Festival, bu yıldan itibaren artık her yıl düzenlenecek.
21 EYL
21 EYL
Türkiye'nin Oscar'a aday olan filmi Ayla'nın senaristi Yiğit Güralp'ın adının hiçbir yerde geçmemesi tartışmalara konu oldu. Güralp, yaşananlarla ilgili, 'Egosu tüm bu güzel çalışmanın önüne geçen bir karakter ile karşı karşıyayız. Her mecrada egosu yüksek olan kişinin ben olduğumu söylese de yaptıkları ego problemi yaşayan kişinin kendisi olduğunu zaten açıkça gösteriyor' dedi.
22 EYL
22 EYL
Alman medya platformu Kress geleceğin medyasına yön verecek girişimcileri açıkladı. Spor dergisi Socrates'in yayıncısı Can Öz de listede yer aldı.
22 EYL
22 EYL
Sanatı aracılığıyla ömrü boyunca; uluslararası alanlarda din, dil, ırk ayırımı olmaksızın evrensel değerlerin güzelliğini ve yüceliğini müziğiyle insanlarla paylaşmaya çalışan Ömer Faruk Tekbilek, 5 yılın ardından yeni albümü 'Love is My Religion'u yayınladı.
23 EYL
23 EYL
7. Bodrum Türk Filmleri Haftası'nda gerçekleştirilen ödül töreninde Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Başarı Ödülü Taner Birsel'e, SİSAY Emek Ödülleri ise Atilla Olgaç, Deniz Gökçer, Tarık Ünlüoğlu ve Eşref Kolçak'a takdim edildi.
26 EYL
26 EYL
Nilüfer Belediyesi, müziği ile çok sayıda ödül alan ve 300'e yakın besteye imza atan yazar, senarist, yönetmen Zülfü Livaneli'nin 50. sanat yılı dolayısıyla özel bir gece düzenledi.
28 EYL
28 EYL
Emrah Serbes, sosyal medya hesabından yayınladığı itiraf mektubunu ile İzmir-Aydın otoyolunda kazaya karıştığını açıklamıştı. Kazada 3 kişi yaşamını yitirmişti. Torbalı Adliyesine teslim olan Emrah Serbes, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Serbes, cezaevi aracına götürülürken 'Yere batsın Emrah Serbes! Keşke ben ölseydim' diye haykırdı.
30 EYL
30 EYL
Vaclav Havel Kütüphane Vakfı tarafından özgürlük temelindeki yaratıcı çalışmalara destek olarak verilen Vaclav Havel Ödülü, Türkçe edebiyatın önemli kalemi Burhan Sönmez'e, New York Bohemian National Hall'de düzenlenen bir törenle takdim edildi.

EKİM

1 EKİM
1 EKİM
Adana'da 'Altın Koza' olarak yapılırken adı değiştirilen ve bu yıl 24'üncüsü düzenlenen 'Uluslararası Adana Film Festivali'nde en iyi film, yönetmen Onur Ünlü'nün 'Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok' oldu.
2 EKİM
2 EKİM
Barış Terkoğlu'nun ve Barış Pehlivan'ın kaleme aldığı 'Mahrem / Gizli Belgelerde Türkiye'nin Sırları'nın engellenmesine yönelik girişimlere Türkiye Yayıncılar Birliği'nden tepki geldi. Birlik, yaptığı açıklamada, 'Fiili kitap yasaklarına dönüşen bu tür müdahalelerin demokratik toplum ilkesine zarar verdiğini hatırlatır, üyemiz Kırmızı Kedi Yayınevi'nin yanında olduğumuzu ve başlattığı 'Mahrem'e Dokunma' kampanyasını desteklediğimizi bildiririz' dedi.
2 EKİM
2 EKİM
Dünyaca ünlü Amerikalı rockçı Tom Petty 66 yaşında hayatını kaybetti. Tom Petty, adıyla anılan grubuyla 1970'li yıllarda ‘American Girl', ‘Free Falling', ‘Stop Draggin' My Heart Around', ‘Breakdown' gibi şarkılara imza atmıştı.
3 EKİM
3 EKİM
Yaklaşık 6 aydır karaciğer yetmezliği ile mücadele eden 75 yaşındaki Tevfik Şen, hayatını kaybetti.
3 EKİM
3 EKİM
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), yer aldığı sinema filmleri, diziler, tiyatro oyunları ve sahiplendiği sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken oyuncu Mert Fırat'ı Türkiye'deki 'İyi Niyet Elçisi' olarak atadı. Başarılı oyuncu bu görevi üstlenen ilk isim oldu...
4 EKİM
4 EKİM
Bollywood'un dünyaca ünlü starı Aamir Khan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın daveti üzerine ve yeni filminin tanıtımı için Türkiye'ye geldi. Hayranları ünlü yıldız için havalimanında izdiham yaratırken, korumaları tarafından yanlış arabaya bindirilen Aamir Khan arabadan inmeyerek bindiği arabayla gitti.
5 EKİM
5 EKİM
2017 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan isim belli oldu. Heyecanla beklenen 2017 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan isim Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro oldu.
8 EKİM
8 EKİM
Antalya Film Festivali'nde kaldırıldığı açıklanan 'Ulusal Yarışma' kategorisinin ardından harekete geçen sinemacılar, kategoriyi festivalden bağımsızlaştırarak düzenlemeye karar verdi. Ulusal Film Yarışması, bu yıl ilk kez Beyoğlu Sineması'nda yapıldı.
9 EKİM
9 EKİM
Blade Runner 2049'u Türkiye'de sansürlü olarak yayınlayan Sony Pictures'a Sinema Yazarları Derneği'nden (SİYAD) tepki geldi. SİYAD yaptığı açıklamada, söz konusu sansürü 'Türkiye halkına ve Türkiye'deki sinema izleyicilerine hakaret niteliği taşımaktadır' diyerek tanımladı.
13 EKİM
13 EKİM
Dünyada ilk kez sahnelenen 'Kürk Mantolu Madonna', perde dedi. Sabahattin Ali'nin aynı isimli kült eserinden uyarlanan oyunun başrollerinde Tuba Ünsal, Menderes Samancılar, Alper Saldıran ve Sercan Badur yer aldı.
16 EKİM
16 EKİM
Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen 3'üncü Dağlarca Şiir Ödülleri Töreni'nde ödüler sahiplerini buldu. Ödüller Çiğdem Sezer ve Turgay Fişekçi'ye verildi.
19 EKİM
19 EKİM
Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri sayılan Man Booker Roman Ödülü'nü bu yıl, ilk romanı Arafta ile George Saunders kazandı. Saunders'ın Türkçe'de yayımlanmış altı kitabı daha bulunuyor.
21 EKİM
21 EKİM
İlahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen Kayseri Kitap Fuarı'nda saldırıya uğradı.
22 EKİM
22 EKİM
Kaybedenler Kulübü efsanesi altı yıl aradan sonra devam filmi 'Kaybedenler Kulübü Yolda' ile geri dönüyor. Filmin ilk teaser'ının yayınlanması filmin takipçilerinde heyecan yarattı. Film 18 Mart 2018'de vizyona girecek.
25 EKİM
25 EKİM
Stranger Things dizisinin ikinci sezon fragmanı Netflix Türkiye tarafından Barış Manço'nun 'Dönence' parçasıyla sosyal medyada paylaşıldı.
25 EKİM
25 EKİM
Güzel oyuncu Tuba Büyüküstün, bugün başlayan ve 2 Kasım'a kadar Los Angeles'ta düzenlenecek olan Uluslararası Asya Film Festivali'nin jürisinde yer alarak bir ilki gerçekleştirdi.
26 EKİM
26 EKİM
Türkiye'nin en iyi senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 6 günde 4 ülkede müzikseverlerle buluştuğu Avrupa turnesini dün akşam İsviçre'nin Zürih kentinde verdiği konserle tamamladı. 6 günde 4 farklı ülkede konser veren BİFO'yu Essen, Ljubljana, Viyana ve Zürih'te toplam 5 bin 400 kişi ayakta alkışladı.
28 EKİM
28 EKİM
54. Antalya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Türkiye'nin sinemadaki en uzun soluklu festivali 54'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ‘En İyi Film' ödülünü Çinli yönetmen Wen Qi'nun yönettiği ‘Melekler Beyaz Giyer' filmi aldı.
29 EKİM
29 EKİM
Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla; 2017 yılında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Göksel Baktagir, Yavuz Turgul, Ali Toy, Selahattin Kara ve Nurettin Topçu'ya ödül verilmesi uygun görüldü.
30 EKİM
30 EKİM
Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) organize ettiği 'Atatürkçü Düşünceye Emek Özel Ödülü' sahiplerini buluyor. Bu yılki 'Basın Ödülü' SÖZCÜ'nün duayen yazarı Bekir Coşkun'a verildi.
30 EKİM
30 EKİM
Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Selman Ada, açığa alındı. Açığa alınma gerekçesi hakkında başlatılan bir soruşturma olan Ada, emekliliğini istedi.

KASIM

 

1 KAS
1 KAS
Fotoğraf sanatçılığının yanı sıra şiirle de uğraşan Lüfti Özkök, yazar portrelerinde ulaştığı estetik düzey ve sanatsal yaratıcılık nedeniyle sanat çevrelerinde 'fotoğrafın ozanı' olarak anılıyordu.
2 KAS
2 KAS
Can Yayınları'ndan çıkan “Körburun” adlı romanıyla Hikmet Hükümenoğlu, 2017 Attilâ İlhan Roman Ödülü'nün sahibi oldu.
3 KAS
3 KAS
'Herkes İçin Adalet' 7. galasını yaptı! İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından her yıl ‘herkes için adalet' temasıyla düzenlenen '7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali' başladı.
7 KAS
7 KAS
Bu yıl 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında verilen onur ödülleri sahiplerini buldu. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı Ödülü Sayın Ayla Kutlu'ya TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bülent Ünal tarafından verildi.
7 KAS
7 KAS
İstanbul'un sembol mekanlarından birisi olan ve 5 yıldır çürümeye terk edilen Muammer Karaca Tiyatrosu'nun son görüntüleri ortaya çıktı. Tiyatro atıl bırakıldığı için 5 yıl içinde 540 bin 960 koltuk sanattan ve seyircinin hayatından koparıldı.
10 KAS
10 KAS
'Pop'un Kralı' Michael Jackson efsane şarkılarıyla yeniden hayranlarıyla buluştu. Efsanenin 14 şarkıdan oluşan derleme albümünde Thriller, Torture, Ghosts, Dangerous ve Dirty Diana gibi klasikler yer alıyor.
11 KAS
11 KAS
ABD'li rock grubu Faith No More'un eski vokalisti Chuck Mosley, uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti.
13 KAS
13 KAS
Bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali'nde Altın Kedi Ödülleri, tarihi İzmir Havagazı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. 'En İyi Film Ödülü' Onur Yağız'ın yönettiği Toprak'a verildi.
19 KAS
19 KAS
Arabeskin babası Müslüm Gürses'in hayatının anlatılacağı filmin yönetmeni ‘Ketche' kalabıyla tanınan Hakan Kırvavaç olacak. Ayla'nın yapımcısı Mustafa Uslu'nun yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmenlik koltuğuna oturan Kırvavaç, daha önce ‘Romantik Komedi' ve ‘Bu İşte Bir Yalnızlık Var' filmlerine imza atmıştı. Filmde Gürses'i Timuçin Esen, eşi Muhterem Nur'u ise Zerrin Tekindor canlandıracak. Filmin senaristi ise edebiyat dünyasının yakından tanıdığı Hakan Günday…
21 KAS
21 KAS
İran Kültür Bakanı Abbas Salihi, ‘Güzel Cin' adlı filmde rol alan Nurgül Yeşilçay'ın kadrodan çıkartılmasını istedi.
21 KAS
21 KAS
2017 Amerikan Müzik Ödülleri'ni kazananlar belli oldu. Geceye Bruno Mars damga vurdu.
21 KAS
21 KAS
Usta gitar sanatçısı Murat Tambay'ın kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.
22 KAS
22 KAS
15. İstanbul Bienali'nin ardından konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bienalin bu yıl sadece 8 haftada 440 bin kişiye kapılarını açtığını belirtti.
22 KAS
22 KAS
22. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nde duayen oyuncu Müjdat Gezen'e 'Onur Ödülü' verildi.
23 KAS
23 KAS
Oyuncu Meltem Cumbul'un, Uluslararası Adana Film Festivali'nin ödül töreninde elini sıkmadığı yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun son filmi 'Buğday'ın galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'deki sarayında yapıldı.
24 KAS
24 KAS
Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo anısına düzenlenen Gio Ödülleri sahiplerini buldu. ‘En İyi Roman Ödülü' sahibi ‘Sıcak Kafa' adlı kitabıyla Afşin Kum oldu. ‘Başarı Ödülleri' ise yayınları ile türlere değerli katkılarını sağlamaya devam eden internet platformları ‘FRPNET' ve ‘Kayıp Rıhtım'a verildi. Yayımlanmamış ‘Öykü Ödülü'nün sahibi ‘Örümcek Sürücüleri' isimli öyküsü ile Fahri Emre Öztürk'ün, ‘İllüstrasyon Ödülü' ‘Warrior Princess' isimli çizimi ile Ömer Süalp'in ve ‘Kısa Film Ödülü' ise ‘Elmaisimli' filmi ile Serdal Altun'un oldu. ‘Mavi Anka Ödülü' ise çevirmen olarak fantastik bilimkurgu edebiyatın ülkemizdeki gelişimine ve yayılmasına destek veren Çiğdem Erkal'a verildi. Mavi Anka heykelciğinin tasarımı önceki senelerde de olduğu gibi dernek yönetim kurulu üyelerinden, oyuncu ve heykeltıraş Biğkem Karavus'a ait.
27 KAS
27 KAS
İdefix'in çıkardığı 'Türkiye´nin son 6 aylık okuma haritası'na göre, en çok, roman ve çocuk öykülerini tercih ederken, Türkiye'nin en çok okuyan illeri Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Tunceli olarak belirlendi. Araştırmaya göre en çok okunan yazarlar arasında Stefan Zweig ilk sırada yer alırken, ikinci sırada Zülfü Livaneli, üçüncü sırada da Yuval Noah Harari yer aldı. Listede ayrıca Yaşar Kemal, George Orwell, Jules Verne gibi klasikleşmiş kitapların yazarları da üst sıralarda bulunuyor.
25 KAS
25 KAS
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl 229 özel tiyatroya 5 milyon 234 bin lira ödenek aktarıyor.

ARALIK

1 ARA
1 ARA
Ünlü yazar Kahraman Tazeoğlu'nun evine giren hırsız yazmakta olduğu yeni romanın kayıtlarını içeren bilgisayar ve telefonunu çalarak kayıplara karıştı. Şüphelinin binaya giriş ve çıkış yaptığı anlar ise güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi. Ünlü yazar Tazeoğlu, hırsızlara 'Ben kitabımı istiyorum'' istiyorum diyerek çağrıda bulundu.
2 ARA
2 ARA
Selami Şahin'in 'Arif Susam kardeşim de kansere yakalanmış' açıklamasına Arif Susam'ın oğlu ve menajeri Oğuz Susam'dan yanıt geldi. Sözcü.com.tr'ye konuşan Oğuz Susam, 'Babam hasta değil, kansere yakalanmadı. Selami Bey galiba Arif Sağ ile karıştırdı' dedi.
4 ARA
4 ARA
Bu yıl 18. kez düzenlenen ve geçtiğimiz Cumartesi günü sona eren Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 468 sanatçıyı ağırladı ve 15 bin izleyiciye kapılarını açtı.
4 ARA
4 ARA
Bollywood'un efsane isimlerinden ünlü aktör Shashi Kapoor, böbrek yetmezliğinden dolayı 79 yaşında hayatını kaybetti.
5 ARA
5 ARA
Spotify verilerine göre 2017 yılına Ed Sheeran damgasını vurdu. Sanatçının ‘Shape of You' adlı şarkısı dünyada yılın en çok dinlenen şarkısı, ‘÷' (Divide) adlı albümü de yılın en çok dinlenen albümü oldu. Rihanna bu yıl da Spotify üzerinden dünyada en çok dinlenen kadın sanatçı olarak üst üste üçüncü kez zirvede kalmayı başardı.
7 ARA
7 ARA
Türkiye ile Makedonya'nın birlikte hazırlayıp 2016 yılında UNESCO'ya sunduğu 'Bahar Kutlaması: Hıdırellez' çok uluslu ortak dosyası, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kaydedildi.
7 ARA
7 ARA
Türk halk müziğinin usta isimlerinden eski milletvekili Arif Sağ, tedavi için Küba'da kızı Aslı ve oğlu Tolga ile çekilen yeni fotoğraflarını sosyal medyadaki hesabından yayınladı. Kanser tedavisi gören efsane sanatçının moralli olduğu görüldü.
7 ARA
7 ARA
Ayla filminin astsubayı Süleyman Dilbirliği hayatını kaybetti. Dilbirliği'nin vefatından bir gün sonra eşi Nimet Hanım da hayata gözlerini yumdu. Çift, birlikte son yolcukluklarına uğurlandılar.
8 ARA
8 ARA
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü personelinin, görevde yükselme ve unvan değişikliği kriterlerinde değişiklikler yapıldı. Bundan böyle kurumda terfi etmek eskisinden daha kolay olacak.
11 ARA
11 ARA
Aralarında Genco, Kanatsız Kuşlar gibi reyting rekortmeni dizilerin yanı sıra Deli Saçması, Ankara Yazı, Boşu Bir Yerde gibi filmlerin de bulunduğu 49 yapımın yönetmenliğini yapmış olan Mustafa Kemal Uzun, Şile'deki evinde başına beyzbol sopası vurularak ve bıçaklanarak öldürüldü. Gelen son dakika haberine göre, Uzun'u öldüren ismin yönetmenliğini yaptığı bir dizide figüran olarak rol alan O.A. olduğu belirlendi. O.A.'nın Cinayet Büro Amirliği'nde verdiği ifadesinde, yönetmen Uzun ile aralarında rol tartışmasından dolayı tartışma çıktığını söylediği iddia edildi.
13 ARA
13 ARA
Halk Ozanı Ali Kızıltuğ bu sabaha karşı hayatını kaybetti. 73 yaşındaki Ali Kızıltuğ, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.
13 ARA
13 ARA
5. Antakya Uluslararası Film Festivali'nin ödül töreni gerçekleşti. En iyi kısa film ödülünü Soner Sert'in Hasta Bakıcı filmi, en iyi belgesel ödülünü Alican Mansuroğlu'nun 301'i, en iyi film ödülünü ise Kazım Öz'ün Zer'i aldı.
14 ARA
14 ARA
Fransa'nın eski 'First Lady'si, şarkıcı Carla Bruni, İstanbul'da hayranlarıyla buluştu. Türkiye'de ilk kez konser veren Bruni'yi Nil Karaibrahimgil ile eşi Serdar Erener, Galatasaraylı futbolcu Bafetimbi Gomis, şair Ataol Behramoğlu, manken Tülin Şahin ve Berrin Zorlu da izleyenler arasındaydı.
15 ARA
15 ARA
2017 yılının bitimine günler kala, beyaz perdenin en çok izlenen filmleri belli oldu. 2017 yılında vizyona giren ve sinemada en çok izlenen ilk on yapımın yüzde 70'ini yerli filmler oluşturdu. Recep İvedik 5, en çok izlenen film olurken, Ayla ikinci, Çalgı Çengi İkimiz ise üçüncü sırada yer aldı.
15 ARA
15 ARA
67 yaşındaki usta sanatçı Ali Tekintüre bu sabah tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.
20 ARA
20 ARA
Mercan Dede, müzikteki 20. yılını Borusan Müzik Evi'nde üç akşam art arda verdiği konserlerle kutladı. 20 Aralık Çarşamba “Secret Tribe” projesiyle Deniz Tekin ve Makedon trompetçi Dzambo Agushev'i konuk eden Mercan Dede, 21 Aralık'ta müzikal geçmişine yolculuk yaptı. 22 Aralık'ta ise “Secret Tribe” projesi kapsamında yorumcu olan Özgür Can Çoban'la sahne aldı.
21 ARA
21 ARA
Olağanüstü hâl (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan kanun hükmündeki kararnameyle (KHK) ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevinin 288. gününde oyuncu Meltem Cumbul evlerine konuk oldu. Ziyaret sırasında Cumbul şarkı söyledi, Özakça da gitar çalarak eşlik etti.
22 ARA
22 ARA
Star Wars serisinin son filmi 'The Last Jedi - Son Jedi' ile ilgili tartışmalar sürüyor. Filmi beğenmeyen Star Wars hayranları, 13 bin adet imza topladı ve Disney ve Lucasfilm'e başvurarak, 'The Last Jedi, Star Wars kanonundan çıkarılsın' talebinde bulundu. İzleyicilerin önemli bir bölümü ise filmi beğendiklerini, söz konusu dilekçede yer alan talebi savunmadıklarını söyledi.

 

25 ARA
25 ARA
Bakırköy Belediyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nin destekleriyle Atatürkçü Düşünce Derneği Beşiktaş Şubesi'nin düzenlediği 'Aydınlanma Ödülü' coşkulu bir törenle gazeteci-yazar Hıfzı Topuz'a verildi. Topuz, “Aydınlanma fikri Türkiye'ye Tevfik Fikret'le geldi, ondan çok etkilenen Atatürk'le vücut buldu. Ben Cumhuriyet'le yaşıtım ve kendimi hep Atatürkçü olarak niteledim. O'nun hakkında dört kitap yazdım. O'nu gördüm, elini sıktım, çok şanslıyım. Bu günler geçecek ve zafer devrimcilerin, Atatürkçülerin olacaktır” dedi.
26 ARA
26 ARA
Sinemada tüm zamanların rekoru 2017'de kırıldı. Bu yıl, 70 milyon 595 bini aşkın bilet satıldı. Geçtiğimiz hafta sonu da bir milyonu aşkın kişi sinemaya gitti. Ortalama 20 TL'den satılan biletlerden elde edilen toplam gişe geliri ise 1 milyar 412 milyon TL oldu.
27 ARA
27 ARA
Haluk Levent, kurucusu olduğu Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) hareketinin başkanlığını 2018'in Nisan ya da Mayıs ayında bırakacağını açıkladı. Levent, yeni başkan için de isim önerilerinde bulundu.

 

28 ARA
28 ARA
62 yıllık yaşamında 453 plak, 58 kaset ve 8 kitap yayınlayan halk şairi Aşık Mahzuni için hazırlanan 'Mahzuni'ye Saygı' albümü sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Bazı dinleyiciler Mustafa Ceceli ve Demet Akalın'ın da albümde yer almasına sert tepki gösterdi.
29 ARA
29 ARA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) bu yıl üçüncü kez vereceği Talât Sait Halman Çeviri Ödülü, James Joyce'un 'Finnegan's Wake' eserinin 'Finnegan Uyanması' başlıklı çevirisinde imzası bulunan Fuat Sevimay'a takdim edilecek.