Bu yıl hedef 600 arkeolojik kazı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar Dairesi Başkanlığınca yürütülen arkeolojik kazılar, bu yıl kademeli normalleşme ile gelecek hafta başlayacak.

Bu yıl hedef 600 arkeolojik kazı

2021 yılı arkeolojik kazıları, kademeli normalleşmeye geçilmesi ile gelecek hafta başlayacak. Bilim heyetleri ile müze müdürlüklerinin başkanlığında sürdürülen arkeolojik kazı ve yüzey araştırmaları, Türkiye’nin dört bir yanında Covid-19 tedbirleri kapsamında yürütülecek.

Anadolu’da geçmişin izlerinin ortaya çıkarılması için yapılan arkeolojik kazı ve araştırmaların, 2021 yılında 600’ü bulması hedefleniyor.

64 MİLYON TL BÜTÇE

Türk bilim heyetleri tarafından 141, yabancı bilim heyetleri tarafından 31, müze müdürlükleri başkanlığında da 45 olmak üzere 217 arkeolojik kazı çalışması için hazırlıklar tamamlandı.

Kazı ve araştırma çalışmalarının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türk Tarih Kurumu destekleriyle 64 milyon TL bütçe ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.

CORONA TEDBİRLERİ DİKKATE ALINACAK

Kazı ve araştırma çalışmaları, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tedbirler kapsamında çok kalabalık olmayan ekiplerle maske ve mesafe kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilecek.

Kazı evi, laboratuvarlar, çalışma ve yaşam alanları da belirli aralıklarla dezenfekte edilecek.

Arkeolojik kazı ve araştırma çalışmalarında 2020 yılında 502 çalışma yapılmıştı. (DHA)

Cennet koy bu kez karides çiftliği tehdidi altında! İlginizi Çekebilir Cennet koy bu kez karides çiftliği tehdidi altında! Karadeniz'de yaylaya kar yağdı İlginizi Çekebilir Karadeniz'de yaylaya kar yağdı

 

Loading...