Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
21. Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu
21. Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu
Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin, 2016-2017 sezonu sahipleri, önceki akşam Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle açıklandı. Bu yıl 21. kez dağıtılan ödüller performansları ve emekleriyle başarılı olan isimlere toplam 15 dalda verildi.
Kültür Sanat 25 Nisan 2017 - 17:57

Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü'nün sahibi Işıl Kasapoğlu olurken, tiyatronun gelişimine destek vermiş iş ve sanat dünyasından önemli şahsiyetlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü'nün sahibi ise Ayla Algan oldu. Komedi ya da Müzikal dalındaki oyunlara ilk kez geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan “Haldun Dormen Özel Ödülü”ne Hedwig ve Angry Inch layık görülürken, Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına sunulan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun oldu.
Yapı Kredi Özel Ödülü, Ayla Algan'a takdim edildi

10 FARKLI OYUNA ÖDÜL

İstanbul’da ilk kez sahnelenen 155 oyun arasından aday gösterilen 10 farklı oyun ödül kazanırken, son 5 yıldır törenin sunumunu yapan Korhan Abay da görevini Ayça Varlıer’e devretti. Abay, sahneden inerken, “Şimdi bir marşı, ‘İzmir’in dağlarında çiçek açar’ marşını, söylemek isterdim ama organizasyonu yapanları zor durumda bırakmak istemiyorum” dedi ve katılımcılardan yoğun alkış aldı.
korhan-abay

“TÜRKİYE ÇOK DEDİKODU ÜRETİR”

Ünlü oyuncu Emre Kınay ödül törenine kızı Duru Kınay ile geldi. Kınay, Afife Tiyatro Ödülleri için şunları söyledi.” Benim kendi oyunum var geçen senede girmiçektim aslında arkadaşlarımın ısrarı ile girdim benim 6 tane çok yakın arkadaşım var Bunu hak ederek dahi aday olsam birisinin aklına bi soru düşer sual düşer ben üzülürüm kendimi böyle sözlerin altında bırakmamak için aday olmuyorum Bir gün çok yakın arkadaşlarım Jüride olmazlarsa elbette bir gün aday olurum hepsi çok can ciğer arkadaşlarım Türkiye çok dedikodu üretir biliyorsunuz hiç kimseye malzeme vermemek için onlarıda zor durumda bırakmamak için aday olsan bir türlü olmasan bir türlü zaten ben 6 kere aldım tekrar tekrar gerek yok sonuna kadar desteğim tam” dedi.
duru-emre-kinay

KULAĞINA ORKİDE TAKTI

Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini bulduktan sonra salonu boşaltan misafirler bir diğer salona geçerek ‘after parti’ye katıldılar gecenin süprizi ise Hem oyuncu hem şarkıcı olan Keremcem sahne aldı ve efsane şarkıcı Frank Sinatra’nın o muhteşem şarkılarını seslendirdi. Keremcem’e atılan orkideler den bir tanesini yerden aldı kulağına takarak şarkı söyledi.

keremcem-cigdem-erken

‘KÜLTÜR-SANAT BANKASIYIZ’

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, tiyatromuzu ve tiyatroya emek verenleri desteklemek amacıyla başlattıkları ödüllerde ilk günkü heyecanı koruduklarını söylerken Başağa, “Tarihimizden gelen ve halkımızın bizlere uygun gördüğü ‘kültür-sanat bankası’ olma ünvanını bugün layığıyla taşımak adına çalışmalarımız devam ediyor. Kültür-sanat alanında da pek çok ilke, pek çok projeye imzamızı attık. Tiyatro bu serüvenimizde en başından bu yana bizler için farklı bir yere sahipti. Tiyatromuzun sembol ismi Muhsin Ertuğrul ile ilk özel tiyatro olan Küçük Sahne'nin kuruluşunda yer almamız, her kuruma nasip olmayacak bir övünç kaynağı. 21 yıldır devam ettirdiğimizYapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile hayatını tiyatroya adamış büyük sanatçı Afife Jale'nin adını yaşatırken, tiyatroya verilen emekleri desteklemeye devam ediyoruz. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin bu kadar benimsenmesinin önemli nedeni açık ve metodik değerlendirme sistemleri ile tiyatromuza hizmet etmeye devam etmesidir. Tiyatromuz emekçilerinin büyük özverisi ile ilerlemektedir” diye konuştu.
salihba
İŞTE 21. AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ’NİN SAHİPLERİ:

“Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu”: Merve Dizdar (Yutmak)

“Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu”: Şerif Erol (Vanya, Sonya Maşa ve Spike)

“Yılın En Başarılı Prodüksiyonu”: Gülünç Karanlık (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

“Yılın En Başarılı Yönetmeni”: Şahika Tekand (Godot’yu Beklerken)

“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu”: Ayşe Günyüz (Hedwid ve Angry Inch)

“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu”: Erol Ozan Ayhan (Gülünç Karanlık)

“Yılın En Başarılı Işık Tasarımı”: Cem Yılmazer (Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?)

Ayla Algan”Yılın En Başarılı Sahne Müziği”: Ayşe Tütüncü (Kıran Resimler)

“Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı”: Makbule Mercan (Joko’nun Doğum Günü)

“Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı”: Cem Yılmazer (Gülünç Karanlık)

“Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı”: Cem Yiğit Üzmcüoğlu (Troas)