Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor
21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor
Tiyatroseverlerin heyecanla beklediği İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nin programı açıklandı. 'Tiyatro Bağımsızlık Yapar" sloganıyla düzenlenecek olan festivalde 55 oyun sahnelenecek. 
Kültür Sanat 28 Eylül 2017 - 11:30

21. İstanbul Tiyatro Festivali‘nin programı Zorlu PSM Sky Lounge‘da gerçekleştirilen özel bir gecede tanıtıldı. Mert Fırat’ın sunuculuğu üstendiği gecede 21. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri de takdim edildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, festivalin bu yıl 6 uluslararası, 13 yerli yapıma yer verdiğini belirterek, “İstanbul Tiyatro Festivali, 2017’den itibaren izleyicileriyle her yıl buluşacak. Festivalimiz bu yıl programında 6 uluslararası, 13 yerli yapıma yer veriyor. Festivalin öğrenci biletlerinin 10 TL karşılığında alınabilmesini sağlıyoruz. Tiyatro, kendimizi ve dünyamızı farklı bir bakış açısıyla yeniden keşfetmemizi sağlayan, düşüncelerimizi bağımsızlaştıran bir güce sahip. İzleyicilerimizin festival boyunca bu gücü hep hissetmelerini ve doyurucu bir festival dönemi geçirmelerini diliyor, festivali geniş kitlelere duyurmak konusundaki çabaları için basın mensupları ile festivalimizin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara  teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

FESTİVAL KASIM AYINA ALINDI

İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz, 21. İstanbul Tiyatro Festivali programı ile ilgili detayları aktardı. Festival döneminin eskiden Mayıs ayı olduğunu hatırlatarak, “Ancak kentin yapısal faktörleri, ilk gösterimlerini festivalde yapan yapımların yurt dışı festivallerinde yer alabilmesi için yeterli zamana sahip olabilmeleri, sezona hazır olmaları, yurt dışındaki festivallerin ve tiyatroların sezon programlarıyla eş zamanlı olabilmek adına festivalimizi kasım ayına aldık” dedi.

ÜÇ İSME ONUR ÖDÜLÜ

21. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri’ne bu yıl tiyatro dünyasının üç önemli ismi layık görüldü. Festivalin ilk Onur Ödülü, yönetmen, senarist, dekoratör ve akademisyen Duygu Sağıroğlu’na takdim edildi. Festivalin bir diğer Onur Ödülü yarım asırdır gazeteci, yazar, insan hakları savunucusu, feminist ve gönülden bir tiyatrosever olarak Türkiye’nin kültür-sanat yaşamına damga vurmuş Zeynep Oral’a verildi. Festivalin son Onur Ödülü ise, kural tanımayan koreografileriyle dünya çapında ses getiren, günümüzün en önemli koreograflarından Angelin Preljocaj’a verilecek. Angelin Preljocaj’a ödülü, 18 Kasım Cumartesi akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sahnelenecek son eseri Fresk’in gösteriminin ardından sunulacak.

tiyatro
19 TİYATRO VE DANS TOPLULUĞUNDAN 55 GÖSTERİ

21. İstanbul Tiyatro Festivali, Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda 13-26 Kasım tarihleri arasında zengin bir programla tiyatroseverlerle buluşacak. Festivali’de yurt dışından 6, Türkiye´den 13 olmak üzere 19 tiyatro dans ve performans topluluğunun 55 gösterisinin yanı sıra yan etkinlikler programında bulunan okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilerek.

18 FARKLI MEKANDA İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

21. İstanbul Tiyatro Festivali oyunları ve yan etkinlikleri her iki yakadaki 18 farklı mekanda izleyicileriyle buluşacak. Festival oyunları “En Yüksek Katkıda Bulunan Mekan Sponsoru” Zorlu PSM (Ana Tiyatro, Drama Tiyatrosu, Studio) başta olmak üzere Moda Sahnesi, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu, Çevre Tiyatrosu, Caddebostan Kültür Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi (Turhan Tuzcu Sahnesi, Müşfik Kenter Sahnesi), DasDas, Kenter Tiyatrosu, ve MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi Şebnem Selışık Aksan Sahnesi salonlarında izlenebilecek. Festival programında yer alan ücretsiz yan etkinlikler ise, Tüyap Kitap Fuarı, Moda Sahnesi, Fransız Kültür Merkezi, MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi, Sahne Khas, Studio Oyuncuları ve Salon İKSV´de gerçekleştirilecek.

İŞTE PROGRAM…

Bir Daha / 14-15 Kasım / Moda Sahnesi
III. Richard / 17-18 Kasım / Zorlu PSM Drama Sahnesi
Fresk / 18 Kasım / Zorlu PSM Ana Tiyatro
Kelebekler / 21-22-23-24-25-26 Kasım / Zorlu PSM Stüdyo
Önce / 22-23 Kasım / Moda Sahnesi
Yalnız / 24-25 Kasım / Zorlu PSM Drama Sahnesi
Martı / 13-14-15 Kasım / Zorlu PSM Stüdyo
Yuva / 14-25 Kasım / Enka İbrahim Betik Oditoryumu
Akşam Yemeği / 15-16 Kasım / Çevre Tiyatrosu | 20-21 Kasım / Caddebostan Kültür Merkezi
Seni Seviyorum Türkiye / 16-17-25-16 Kasım / Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Sahnesi
Fırtına / 18-19 Kasım / Moda Sahnesi
Uyarca / 18-19 Kasım / DasDas
Göçmenleeeer / 21-22 Kasım / Kenter Tiyatrosu
When In Rome / 21-22-23 Kasım / DasDas
Panopticon / 23-24 Kasım / Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Sahnesi
All About the Heart / 24-25 Kasım / MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi, Çağdaş Dans ASD, Şebnem Selışık Aksan Sahnesi
Güneşin Zaptı / 25-26 Kasım / Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi
İhanet / 25-26 Kasım / Caddebostan Kültür Merkezi
Karton Şehir / 26 Kasım / Zorlu PSM Drama Sahnesi

Son güncelleme: 17:23 - 28.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.