Sözcü Plus Giriş

21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde büyük gün!

Bugün başlayacak olan 21. İstanbul Tiyatro Festivali, 26 Kasım'a kadar yurtdışından 5, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler ile 18 farklı mekânda ‘Tiyatro Bağımsızlık Yapar’ sloganıyla tiyatroseverlerle buluşacak. 

null
Güncellenme: 10:03, 13/11/2017
21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde büyük gün!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş'ın sponsorluğunda düzenlenen festivalin yan etkinlikler programında okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi 10'un üzerinde etkinlik gerçekleştirilecek.

İlk kez 1989 yılında gerçekleştirilen, yerli ve yabancı tiyatro, dans ve performans topluluklarının izleyiciyle buluştuğu uluslararası bir etkinlik olan İstanbul Tiyatro Festivali, bu sene yıllık seyrine geri dönüyor ve iki hafta boyunca ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumları izleyiciler ile buluşturuyor.

YURT DIŞINDAN 5 TİYATRO VE DANS TOPLULUĞU

21. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl yurtdışından 5 tiyatro ve dans topluluğunu konuk ediyor. Festivalde Antik Yunan tiyatrosunun efsanevi yönetmeni Theodoros Terzopoulos, Lübnan asıllı Kanadalı oyun yazarı ve yönetmen Wajdi Mouawad, dünya çapında ses getiren Fransız koreograf Angelin Preljocaj, İtalyan katılımcı tiyatro TPO'dan Davide Venturini ile Francesco Gand, Portekizli yönetmen Pedro Penim'in oyunları festival seyircisiyle buluşacak.

Terzopoulos'un son yapıtı “Bir Daha”, usta tiyatrocunun kurucusu ve yönetmeni olduğu Attis Tiyatrosu'na 30. yıl armağanı. Oyunda oyuncular, ellerinde tuttukları ve oyun ilerledikçe doğal uzantıları haline gelen devasa usturalarla bir performans sergileyecekler. “Alarme” ile başlayıp “Amor” ile devam eden üçlemenin son halkası olan “Bir Daha”, Enka Vakfı sponsorluğunda 14 Kasım'da saat 20.30 ve 15 Kasım'da 15.00 ve 20.30'da Moda Sahnesi'nde sahnelenecek.

Koreograf Fransız Angelin Preljocaj, son eseri “Fresk” ile festival seyircisiyle buluşacak. Ballet Preljocaj prodüksiyonu “Fresk”, Institut Français sponsorluğunda Teatroskop, FranceDanse Orient- Express destekleriyle 18 Kasım'da saat 20.30'da Zorlu PSM Ana Tiyatro'da gerçekleşecek. Gösterinin ardından Angelin Preljocaj'a festivalin Onur Ödülü sunulacak. İtalyan katılımcı tiyatro topluluğu TPO kelebeklerin mucizevi yaşam döngüsünü anlatıyor. Yönetmenliğini Davide Venturini ile Francesco Gandi'nin üstlendiği “Kelebekler”e tiyatro sanatçısı Tilbe Saran da dış ses olarak katılacak. Zorlu Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen “Kelebekler”, 21-22-23-24-25-26 Kasım'da 11 gösterimle Zorlu PSM Studio'da sahnelenecek.

Bernardo de Lacerda, Frederico Serpa ve yönetmen Pedro Penim'in rol aldığı “Önce”, 22 Kasım Çarşamba ve 23 Kasım Perşembe saat 20.30'da Moda Sahnesi'nde izlenebilir.

Fransa'da Colline Ulusal Tiyatrosu'nun sanat yönetmeni, Wajdi Mouawad, yazığı, yönettiği ve oynadığı “Yalnız” ile festivalde yer alıyor. “Yalnız”, Enka Vakfı sponsorluğunda 24 Kasım'da saat 20.30, 25 Kasım'da ise 15.00 ve 20.30'da Zorlu PSM Drama Sahnesi izleyiciyle buluşacak.

13 YERLİ YAPIM TİYATROSEVERLERLE BULUŞACAK

Festival programında Türkiye'den 13 yapım yer alıyor. Festivalin ilk oyunu Serdar Biliş'in güncel yorumu ile Çehov klasiği “Martı”, Pürtelaş Tiyatro prodüksiyonu ve seyircisiyle buluşacak. 21. B Planı prodüksiyonu Sami Berat Marçalı'nın yazıp yönettiği öteki olmak, göçmenlik ve iletişim meseleleri çevresinde kurguladığı oyunu “Yuva”, Semaver Kumpanya'dan yönetmen Volkan M. Sarıöz'ün rejisiyle Herman Koch'un aynı adlı romanından uyarlanan “Akşam Yemeği”, Bakırköy Belediye Tiyatroları'ndan Ceren Ercan'ın yazdığı ve Yelda Baskın'ın yönettiği “Seni Seviyorum Türkiye ve Shakespeare” ve William Shakespeare'in yapıtı “Fırtına” Kemal Aydoğan'ın yönetiminde sahnelenecek.

Festival programında ayrıca; İsviçreli oyun yazarı Friedrich Dürrenmatt'ın yazdığı, Ahmet Mümtaz Taylan yönetmenliğinde DasDas Sahne prodüksiyonuyla “Uyarca”, Genco Erkal'ın yönettiği ve çağın en can yakıcı derdine değinen “Göçmenleeeer”, Galata Perform'un yerli tiyatro yazınına yeni soluklar kazandırdığı Yeni Metin Yeni Tiyatro projesinin bir ürünü olan “When In Rome”, Mesut Arslan'ın rejisiyle tiyatroseverle buluşacak. İşlerinde bedenin olanaklarını araştıran, yeni nesil tiyatronun yönetmenleridin Mirza Metin'in tasarlayıp yönettiği Şermola Performans yapımı olan “Panopticon” da yer alıyor. Çağdaş dans sanatçısı Canan Yücel Pekiçten; konsepti ve koreografisi kendisine ait olan performansı “All About The Heart” ile üç farklı operaya konu olmuş üç kadın karakterin öyküsünü sahneye taşırken, çalışmalarını beden, ses ve ritim ilişkisi üzerine yoğunlaştıran çağdaş dans ikilisi Taldans ise ilk Rus fütürist operası “Güneşin Zaptı”nı festival seyircisiyle buluşturacak. Nahid Sırrı Örik'in, bugüne dek hiç sahnelenmeyen yapıtı “İhanet” de Ankara Devlet Tiyatroları tarafından Özen Yula yönetiminde sahneleniyor. Zorlu Holding'in düzenlediği “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasının kazananı dokuz yaşındaki Gökhan Kızıklı'nın sınır tanımayan hayalleri, Serdar Saatman'ın uyarlaması, Gaye Cankaya'nın yönetmenliğini üstlendiği Zorlu Çocuk Tiyatrosu'nun yapımı “Karton Şehir'de sahneye taşınıyor. (Ayrıntılı bilgi: www.iksv.com.tr)

AVRUPA VE ANADOLU’DA 18 FARKLI MEKAN

21. İstanbul Tiyatro Festivali oyunları ve yan etkinlikleri her iki yakadaki 18 farklı mekânda izleyicileriyle buluşuyor. Festival oyunları En Yüksek Katkıda Bulunan Mekân Sponsoru Zorlu PSM (Ana Tiyatro, Drama Tiyatrosu, Studio) başta olmak üzere Moda Sahnesi, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu, Çevre Tiyatrosu, Caddebostan Kültür Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi (Turhan Tuzcu Sahnesi, Müşfik Kenter Sahnesi), Das- Das, Kenter Tiyatrosu, ve MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi Şebnem Selışık Aksan Sahnesi salonlarında seyredilebilir.

İlginizi ÇekebilirAlman tiyatro topluluğundan son dakika çıkışı: 'Gelmiyoruz'Alman tiyatro topluluğundan son dakika çıkışı: 'Gelmiyoruz'
İlginizi Çekebilir21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor