23. İstanbul Caz Festivali başladı

Damon Albarn, şef Issam Rafea ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ile birlikte 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde 23. İstanbul Caz Festivali'nin açılışını yaptı.

23. İstanbul Caz Festivali başladı

25 Temmuz'a kadar devam edecek festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul'un farklı mekânlarında ağırlayacak.

FESTİVAL

23. İstanbul Caz Festivali, 20'nin üzerinde mekânda 200'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık 50 konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturuyor.

Festival, başta müziğin efsane ismi Nile Rodgers ve grubu CHIC olmak üzere, aralarında Damon Albarn, Joss Stone, Branford Marsalis, Kurt Elling, Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Laura Mvula ve Roy Hargrove gibi caz, funk, dünya müziği, blues ve rock'ın farklı seslerini ağırlayacak.

FESTİVAL ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta müzisyenler Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran'a takdim edilecek. Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran'ın ödülleri, festivalin 11 Temmuz'da Yeniköy'de yer alan Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'nde yapılacak açılış gecesinde verilecek. Ödül töreninin ardından Ergüven Başaran'ın swing grubu Swing UNLTD sahne alacak. Bu konserden sonra ise son dönemde New York swing gecelerinin aranan grubu The Hot Sardines müzikseverlerle buluşacak