Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
23. Türkiye Almanya Film Festivali’nin jüri başkanları belirlendi
23. Türkiye Almanya Film Festivali’nin jüri başkanları belirlendi
23. Türkiye Almanya Film Festivali’de 'Uzun Metraj Film Yarışması'nda görev alacak jürinin başkanlığını Klaus Eder üstlenecek. Festivalin 'Kısa Film Yarışması'nın başkanlığını ise Özcan Alper yapacak. 
Kültür Sanat 19 Ocak 2018 - 12:56

Türkiye ve Almanya'dan ‘Uzun Metraj Film Yarışması'na katılacak filmlerin arasından en iyileri seçecek olan jürinin başkanlığını, FIPRESCI Genel Sekreteri ve 15. Türkiye Almanya Film Festivali'nin onur konuğu olan Klaus Eder üstlenecek.

Aynı festivalin ‘Kısa Film Yarışması’nın jüri başkanlığını ise yönetmen Özcan Alper üstlenecek.

9 Mart'ta Almanya'nın Nürberg kentindeki Tafelhalle'de başlayacak olan festivalde usta oyuncu Halil Ergün ile Volker Schlöndorff’a ‘Onur Ödülü' takdim edilecek.

KLAUS EDER KİMDİR?

Klaus Eder 1939’da Augsburg/Almanya’da doğdu. Stuttgart’ta Alman Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. 60’lı yılların ortasından itibaren Bayerischer Rundfunk gibi kurumlar için sinema eleştimeni olarak çalıştı. Andrzej Wajda, Luis Bunuel, Nikita Michalkov ve Andrei Kontchalovski, Arturo Ripstein, Im Kwon-taek, Nagisa Oshima, Çin’in Beşinci Nesli konulu kitaplar yazdı. Alexander Kluge ile ortak iki kitabı yayınlandı. 1986 – 2007 yılları arasında FilmFest Münih’in program yönetmeni olarak görev aldı. Münih'te yaşayan ve birçok uluslararası festivale danışmalık yapmakta olan Eder aynı zamanda FIPRESCI, Uluslararası Sinema Eleştirmenler Birliği Genel Sekreterliğini yürütüyor.

ÖZCAN ALPER KİMDİR?

Özcan Alper 1975'te Artvin'de doğdu. İstanbul Üniversitesi'nde 1992-1996 yılları arasında Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nde, 1996-2003 yılları arasında da Bilim Tarihi Bölümü'nde okudu. 1996-2006 yılları arasında çeşitli filmlerde yönetmen asistanlığı yaptı. İlk filmi ‘Sonbahar’ dünya çapında 60'tan fazla film festivalinde gösterildi ve ödüller aldı. Avrupa Film Akademisi tarafından Yılın Avrupa Keşif Ödülü'ne aday gösterildi. İkinci filmi ‘Gelecek Uzun Sürer’ dünya galasını 36. Uluslararası Toronto Film Festivali'nde yaptı. Üçüncü filmi ‘Rüzgarın Hatıraları’ Cannes Film Festivali Cinefoundation L'Atelier, Rotterdam Film Festivali Hubert Bals Fonu ve Busan Film Festivali Asian Film Market tarafından desteklendi. Şu anda dördüncü filmi ‘Akordeoncu’ üzerine çalışıyor.