27 yıldan sonra en büyük Vermeer sergisi olacak

2023 baharında Amsterdam'da gerçekleşecek Johannes Vermeer'in eserlerinden oluşan sergi, "yüzyılın gösterisi" olarak adlandırılıyor.

27 yıldan sonra en büyük Vermeer sergisi olacak

17. yüzyıl Hollandalı usta ressamın bilinen sadece 35 tablosu var ve Rijksmuseum’daki sergide İnci Küpeli Kız, Sütçü Kız ve Küçük Sokak da dahil olmak üzere bunların üçte ikisinden fazlası sergilenecek.

Ressamın, dünyanın dört bir yanından gelen eserleri önümüzdeki 15 ay boyunca Vermeer’in tekniği, sanatsal seçimleri ve kompozisyon motivasyonları hakkında yeni araştırmaların habercisi olacak.

Müzenin direktörü Taco Dibbits, 10 Şubat – 4 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi için diğer müzelerin cömertçe resim ödünç vermelerine şaşırdığını söyledi: “Vermeer; Rembrandt, Van Gogh ve Mondrian ile birlikte Hollanda’nın en ünlü ressamlarından biri. Son büyük Vermeer sergimiz 1996’da idi. Bu sergiyle beraber onu yeni bir nesle tanıtabilir ve yeni nesil küratörlerin en son araştırmalarının sonuçlarını sunabiliriz. Bu herkesin görmek isteyeceği bir şey olacak.”

Rembrandt’ın aksine Vermeer, oldukça az sayıda bir eser mirası bıraktı. Bu nedenle de resimleri genellikle herhangi bir müze koleksiyonunun en değerli hazinesi olarak görülür ve nadiren ödünç verilir.

Vermeer, 1632-1675, Delft’te çok az tanınan bir ressam olarak yaşadı. Çalışmaları, eşi benzeri görülmemiş parlak, renkli ışık kullanımıyla, genellikle evinde boyanmış kadınların sakin, içe dönük, zamansız sahnelerini içeriyor. Vermeer’in 1665 ve 1667 yılları arasında yaptığı İnci Küpeli Kız, dünyanın en ünlü ve kolayca tanınabilen resimlerinden biri ve genellikle tüm Hollanda başyapıtlarının en güzeli olarak kabul edilir.

Asla Hollanda dışına çıkmadı ve sanat ticaretini yapmasına engel olan 1672 Fransa-Hollanda Savaşı nedeniyle zorluklar yaşadıktan sonra 44 yaşında hayatını kaybetti. 19 resmini (eserlerinin yaklaşık yarısını) karısına ve 15 çocuğuna bıraktı. 19. yüzyılda yeniden keşfedilene kadar da karanlıklar içinde kaldı.

İtalya kültürel yaşamını çevrimiçi sergileyecek İlginizi Çekebilir İtalya kültürel yaşamını çevrimiçi sergileyecek Çevre aktivisti Leonardo DiCaprio'nun jet yolculukları sert eleştiriler aldı İlginizi Çekebilir Çevre aktivisti Leonardo DiCaprio'nun jet yolculukları sert eleştiriler aldı Ohio sokakları sadece yağmurdan sonra ortaya çıkan resimlerle süslendi İlginizi Çekebilir Ohio sokakları sadece yağmurdan sonra ortaya çıkan resimlerle süslendi
Loading...