Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
30. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı
30. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı
30. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin açılış töreninde sanatçı Kadir İnanır ve Gülse Birsel ile yazar Nazlı Eray'a ödül verildi.
Kültür Sanat 19 Nisan 2019 - 10:42

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin açılışı törenle gerçekleştirildi. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca, Türk sinemasının tanınmış simalarının katılımıyla MEB Şura Salonu’nda yapılan açılış töreninde, Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Şenay Gürler ve Ünsal Ünlü’nün yaptığı törende, “Aziz Nesin Emek Ödülü” sanatçı Kadir İnanır’a, “Sanat Çınarı Ödülü” yazar Nazlı Eray’a, “Kitle İletişim Ödülü” de Gülse Birsel’e verildi.

‘YOKSUL ÇOCUKLAR İÇİN PARA BİRİKTİRİYORLARDI’

Ödülünü Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirkol’dan alan İnanır, yazar Aziz Nesin ile ilgili hatıralarını salondakilere anlatırken, “Çok büyük bir sanatçıydı. Bugün herkesin evinde bir Aziz Nesin kitabına rastlamak mümkün. Babaları, amcaları sevmese bile çocukları gizlice bir yere saklamıştır. Bundan hiçbir endişem yok” dedi.

Demokratik bir ülkede yaşamak için düşünen, konuşan, cesur ve aydın insanlara ihtiyaç olduğunu ifade eden İnanır, “Aziz Nesin böyle bir aydındı. Böyle güzel bir insandı. Keşke tanısaydınız. İnanamazdınız. Cimriye çıkmıştı adı. Asla cimri değildi çünkü biriktirdiği bütün paraları kimsesiz ve yoksul çocukların eğitimi için bir vakfa gönderiyordu. Kendisi de şimdi orada yatıyor zaten ama capcanlı, içinde, gönlümüzde. İşte böylesine büyük bir aydın adına verilen ödüle layık görüldüğüm için son derece onurluyum” ifadelerini kullandı.

120 FİLM İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Törene, TBMM Başkanvekili Levent Gök, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Selçuk Yavuzkanat, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve sinema sanatçısı Jülide Kural da katıldı.

Konuşmaların ardından Moğollar grubu konser verdi. 28 Nisan’a kadar sürecek festivalde, 120 film izleyiciyle buluşacak, yarışma bölümünde 11 film yer alacak.

AA

Son güncelleme: 10:44 - 19.04.2019