Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
37. İstanbul Film Festivali başladı
37. İstanbul Film Festivali başladı
37.İstanbul Film Festivali, İstanbul Lütfi Kırdar'da yapılan açılış töreni ve ilk gösterimlerle başladı. Oyuncu Cem Davran’ın sunduğu Açılış Galası’na, usta yönetmen Peter Greenaway, multimedya sanatçısı yönetmen eşi Saskia Boddeke ile oyuncu Travis Fimmel’in yanı sıra, aralarında Şüphe filminin yönetmeni Eliran Elya ve film ekibi, Baba filminin yönetmeni Arshad Khan ve Tatil filminin yönetmeni Isabella Eklöf’un da bulunduğu yerli ve yabancı pek çok konuk katıldı.
Kültür Sanat 7 Nisan 2018 - 14:58

Vodafone RED adına teşekkür plaketini, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner'in elinden alan Vodafone Türkiye CEO'su Colman Deegan konuşmasını Türkçe yaptı ve festivale sponsor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Festivalin tema sponsorları olan Türk Tuborg AŞ, Sabah Gazetesi, ATV, NTV ile Zurich Sigorta, Volvo Car Turkey ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi temsilcilerine de teşekkür plaketlerini yine Görgün Taner takdim etti.

Festivalin bu yılki Sinema Emek Ödülü, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan tarafından, 20 yıldır Atlas Sineması Müdürlüğü yapan Cevdet Pişkin'e takdim edildi. “Bu salonda bulunan onlarca sinemacı bu ödülü vermek isterdi. Atlas Sineması'nda film izleyen herkes ve festival adına bu ödülü Cevdet ağabeyimize vermek istiyoruz” diyen Ayan, Festival ile Atlas Sineması'nın ayrılmaz bir ikili olduğunu söyledi. Pişkin ödülünü personeline ve sinema seyircilerine adadı.

ARİF KESKİNER’E ÖDÜL

37. İstanbul Film Festivali'nin ilk Sinema Onur Ödülü; Otobüs, Kapıcılar Kralı, Selvi Boylum Al Yazmalım ve Piyano Piyano Bacaksız gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen Arif Keskiner'e takdim edildi. Sinemanın kolektif bir sanat olduğuna inandığını söyleyen Keskiner, bu ödülü özellikle de set arkadaşı Sonay Kanat'ın elinden almaktan ayrı bir onur duyduğunu belirtti. Yılmaz Güney, Cengiz Aytmatov, Yaşar Kemal gibi büyüklerini özlemle, iyileşmelerini umduğu arkadaşlarını da sevgiyle andığını ekledi.

OSMAN ŞAHİN ONURLANDIRILDI

Festivalin ikinci Sinema Onur Ödülü'nü sinema yazarı Atilla Dorsay, filmi çekilen 23 öyküsüyle, Türkiye sinemasında öyküleri en çok uyarlanan yazar olan, bu yıl festivalde yenilenmiş kopyasıyla izleyeceğimiz İpekçe'ye kadar pek çok filmde imzası bulunan, yazar Osman Şahin'e takdim etti. Söz sanatıyla görüntü sanatı arasında olmaktan sonsuz mutluluk duyduğunu söyleyen Şahin, İKSV'ye teşekkür etti..

‘HALİT REFİĞ VE ÜLKÜ ERAKALIN İÇİN…’

Çektiği 140 filmle en çok film çekme rekorunu halen elinde tutan sinema ustası Aram Gülyüz'e birlikte çalışmış olduğu oyuncu Perran Kutman tarafından Sinema Onur Ödülü verildi. Gülyüz ödülünü, kendisinin sinemaya başlamasına sebep olan Halit Refiğ ve bu ödülü almadan hemen önce hayatını kaybeden Ülkü Erakalın için aldığını söyledi.

‘ONURLU OLMAK ÇOK ÖZEL’

Festivalin bu yılki son Sinema Onur Ödülü, oyuncu Perihan Savaş'a takdim edildi. Ödülü, genç meslektaşı Erkan Kolçak Köstendil'den almanın onun için çok özel olduğunu belirten Savaş, 50 küsur yıldır bir kadın olarak sahnede olduğunu söyledi. Kendisinin hep arkasında duran Suna Pekuysal'a, anne ve babasına teşekkür ederek, “Onurlu olmak ve Onur Ödülü almak çok özel” dedi.