Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
37. İstanbul Kitap Fuarı başladı
37. İstanbul Kitap Fuarı başladı
Okurları yüzlerce yazarla, yayıneviyle ve çeşitli etkinliklerle buluşturacak 37. İstanbul Kitap Fuarı başladı.
Kültür Sanat 10 Kasım 2018 - 15:14

İstanbullu kitap tutkunlarının merakla beklediği fuar, bugün başladı. 9 gün sürecek İstanbul Kitap Fuarı (TÜYAP) bu yıl 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlayacak. “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” ana teması kapsamında hazırlanan fuar etkinlikleri programı yine dopdolu.

Fuara 800'ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak. Fuarda, her gün farklı farklı birçok panel, söyleşi, şiir dinletisi, imza günleri ve çocuk atölyeleri düzenlenecek.

‘ATATÜRK’ÜN ANILARINA SONSUZ GÖNÜL BORCUMUZ VAR’

Uluslarası İstanbul Kitap Fuarı'nın bu yılki Onur Yazarı ise Selim İleri, açılışta bazen okumanın gerçekten hayatı kuşattığını belirterek, “Bir şiir, bir roman hayata umut getiriyor, ışık tutuyor. Eşsiz Tanpınar, İstiklal Harbi sürerken, İstanbul’da bir gazetede tefrika edilen Çalıkuşu’nun büyük heyecan yarattığını anılarında anlatır. Okurlar, Feride’nin mutlu sona kavuşup kavuşmayacağını Anadolu’daki zafere bağlar. Feride mutlu olursa zafer kazanılacaktır. Aynı günlerde Büyük Taarruz’un hemen öncesinde cephede de bir kişi Reşat Nuri’nin eserini okumaktadır. O kişi, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’dır. Atatürk’ün, Reşat Nuri’nin, Çalıkuşu’nun derin anılarına sonsuz gönül borcumuz var” dedi.

TELİF YASASINDA SON RÖTUŞLAR

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ise telif hakları sıkıntısına işaret ederek, sektörün bütün bileşenleriyle birlikte yıllardır hazırladıkları yasa tasarısının son rötuşlarının yapıldığını bildirdi. Kültürel çeşitliliğin korunması ve gelişmesinde telif haklarının çok önemli olduğunu belirten Kocatürk, Türkiye’de çocukların okuduğunu anlamada çok iyi durumda olmadığını, bunun da anne ve babayla başlanan okuma kültürünün geliştirilmesiyle aşılacağını anlattı.

Fuarı geçen yıl 742 bin kişi katıldı.

ZİYARET SAATLERİ: Hafta sonu : 10.00-20.00 7 Hafta içi : 10.00-19.00 / (18 Kasım : 10.00-19.00)
YER: Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi – Büyükçekmece / İSTANBUL