Sözcü Plus Giriş

469 yıllık yapıyla ilgili karar geldi: 6 ay içinde eski haline döndürün!

Mimar Sinan tarafından 1548 yılında inşa edilen Mihrimah Sultan Camii'ndeki medresenin tıp merkezi olarak kullanılması ve yapıya izinsiz müdahalelerde bulunulması üzerine harekete geçen İstanbul 6 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yapının 6 ay içinde eski haline döndürülmesini istedi.

null
Güncellenme: 10:19, 08/11/2017
469 yıllık yapıyla ilgili karar geldi: 6 ay içinde eski haline döndürün!

Cumhuriyet’in haberine göre, İstanbul 6 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 1548 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen Mihrimah Sultan Camii’ndeki medresenin tıp merkezi olarak kullanılmasına ve tavanının aynalarla kapatılmasına karşı harekete geçti.

469 yıllık yapıyla ilgili Avukat Onur Cingil’in şikayeti üzerine inceleme yapan İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, tarihi yapıya izinsiz uygulamalar yapıldığını belirtti.

MÜDAHALELER ACİLEN DURDURULSUN

Kurul, Mihrimah Sultan Medresesi'ne ilişkin arşivlerinde herhangi bir onaylı proje bulunmadığına dair alanın mülkiyet sahibi Vakıflar İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi'ne bir yazı yazdı. Yazıda “Belirtilen konuya ilişkin varsa izinsiz müdahalelerin ivedilikle durdurulmasını ve konu hakkında bilgi verilmesi” istendi. Avukat Cingil kararın ardından kurula bir dilekçe daha yazarak medresenin tavanına eklenen aynaların bir an önce kaldırılmasını istedi.

6 AY İÇİNDE ESKİ HALİNE GETİRİLMESİ İSTENDİ

Medreseye ilişkin hazırlanan uzman raporunu inceleyen Kurul, “Mihrimah Sultan Medresesi'nin koruma grubunun 1 olarak belirlenmesine, medresenin özgün yapısı dışındaki tüm uygulamaların ivedilikle kaldırılarak medresinin özgün haline getirilmesi için 6 ay süre verilmesine” karar verdi. Tıp merkezi olarak kullanılan alan, 6 ay içinde eski haline getirilmezse suç duyurusunda bulunulacak.

Ayrıca Koruma Kurulu'nun izni olmadan yapılan değişikliklere ilişkin İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü'nden açıklayıcı bir bilgi isteyen kurul, medresenin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanarak kurula iletilmesine karar verdi.

İlginizi ÇekebilirSunay Akın, Atatürk'ün Şemsi Paşa Camii kararnamesini paylaştıSunay Akın, Atatürk'ün Şemsi Paşa Camii kararnamesini paylaştı
Yayınlanma Tarihi:10:02,