5 bin yıllık eserlerin sergilendiği müzede kova ve naylon şaşkınlığı

Yaklaşık 5 bin yıllık eserlerin sergilendiği Ankara'daki Gordion Müzesi'nin çatısı su akıtmaya başladı. Tavana gerilen naylonlarla yönlendirilen sular, müze içerisine konulan kovalarda toplanıyor. Kovaları ve naylonları görenler şaşkınlık yaşıyor.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaklaşık 5 bin yıllık tarihi eserlerin sergilendiği Gordion Müzesi’nin çatısı, yoğun kar yağışının ardından akmaya başladı. Yassıhöyük köyünde 1950 yılından beri yapılan kazılarda çıkartılan Frigya Krallığı’nın başkenti Gordion şehrinin kalıntılarının sergilendiği müze, 1963 yılında kuruldu.

gordion-muzesi-dha6
Müzede, Erken Demir Çağı’na ait el yapımı çanak-çömlekler, Erken Frig Çağı’na ait demir aletler, tekstil üretim aletleri, panoramik vitrin içinde M.Ö. 700 yıllarına tarihlenen tahrip katına ait yapı, M.Ö. 6,  M.S. 4’üncü yüzyıla ait Yunan seramiği, Hellenistik Çağ ve Roma dönemine ait malzemeler ile Gordion´da ele geçen mühür ve sikke örnekleri sergileniyor.

gordion-muzesi-dha
KAR YAĞIŞININ ARDINDAN ÇATI AKTI

Çevresi geniş bir alan üzerinde M.Ö. 8’inci asrın son çeyreği ile M.Ö. 6’ncı asrın ortalarına kadar uzanan zaman dilimine tarihlenen çeşitli ölçülerde tümülüslerle kaplı Gordion Müzesi’nin çatısı, yoğun kar yağışının ardından akmaya başladı.

gordion-muzesi-dha2Müzedeki su sızıntısı tarihi kalıntıların yer aldığı Yener Yılmaz Salonu’nun duvarlarında ve tavanda hasara yol açtı. Çatının akan bölümlerindeki sıvalar yer yer dökülürken, duvarlarda da bazı bölümlerde boyanın kalktığı görüldü.

gordion-muzesi-dha7
NAYLON VE KOVAYLA SULAR TOPLANIYOR

Müze görevlileri, çatıdan akan suyun Eski Tunç Devri ve Erken Frig Dönemi’ne ait tarihi kalıntılara zarar vermemesi için naylon ve plastik kaplarla önlem aldı. Yılda 20 bini yabancı yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret ettiği müzenin Yener Yılmaz Salonu’nda çatının akan bölümleri naylonlarla kaplandı. Naylonlardan suyun aktığı bölümlere de 5 plastik kap konuldu. Tavandan akan yağmur ve kar suları salona konulan kaplarda toplanarak tarihi eserlerin zarar görmesi engellenmeye çalışıldı.

gordion-muzesi-dha3
‘DEĞERİNİ BİLMİYORUZ’

Yaklaşık 5 bin yıllık eserlerin sergilendiği müzeye gelen ziyaretçiler, tavanı naylonlarla kaplı, su kovalarının bulunduğu salonu gezerken şaşkınlıklarını gizleyemedi. Müzeyi ziyaret edenlerden Volkan Alıç, “Ülke olarak böyle değerlere sahibiz; ama bunun kıymetini bilemiyoruz. Bu da yüreğimizi parçalıyor” dedi.

gordion-muzesi-dha5
Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkilileri, Gordion Müzesi’nin çatısında kullanılan tahtaların kar nedeniyle çürüyerek düştüğünü, bir kaç hafta önce de bu yüzden çatıda akıntı başladığını söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ise müzenin bu yıl içinde restore edileceği belirtilerek, “Gordion Müzesi Rölöve Restorasyon Teşhir Tanzim Çevre Düzenlemesi ve Mühendislik Projesi’ 2017 yılında tamamlanmıştır. Uygulama işi 2018 yılı yatırım programına alınmış olup tasarruf tedbirleri sebebiyle ihale edilememiştir. 2019 yılı yatırım programının onaylanmasını müteakip uygulama işinin ihale edilmesi planlanmaktadır” denildi.

DHA