Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘5 bin yıllık süpernova tasviri bulundu’ iddiası
‘5 bin yıllık süpernova tasviri bulundu’ iddiası
Hindistan'ın Keşmir bölgesinde yaklaşık 5 bin yıl önce çizilen kaya resminin, şimdiye kadar keşfedilmiş en eski ölen yıldız tasviri olabileceği konuşuluyor.
Kültür Sanat 16 Ocak 2018 - 15:14

Arkeofili’nin haberine göre, Astrofizikçi Mayank Vahia ve meselektaşları, enerjisi biten büyük yıldızların şiddetle patlaması sonucu oluşan süpernova ile ilgili bulunan resmin M.Ö. 3600 yılında çizildiğini ortaya koydu. İlk olarak bir av tasviri olduğu zannedilen resim Hint Bilim Tarihi Dergisi’nde yayımlandı.

Vahia’nın başlangıç noktası, M.Ö. 2100 yıllarında bir evin duvarına gömülen kayaydı. Kaya sanatının o dönemlerde yeni bir konut inşa etmek için kullanılmış olabileceğini düşünen Vahia, bir kaga üzerindeki iki parlak nesnenin neden çizilebileceğini araştırdı.

super2

TEK SEÇENEK: SUPERNOVA HB9

İki güneş ve iki ay olmayacağından dolayı en mantıklı cevap bir süpernovaydı. Gökbilimciler ile bu süpernova kalıntılarının peşine düşen Vahia, sadece bir seçeneğe ulaştı: Supernova HB9. Muhtemelen bu süpernova, M.Ö. 3600 yılında patladı ve parlayan bir top gibi gökyüzünde görüldü.

Bölgedeki birçok sanat eserini Indira Gandhi Sanat Ulusal Merkezi ile birlikte inceleyen Vahia, başka gökyüzü grafikleri bulamadı. Kesin olarak kanıtlanamasa da, kayadaki tasvirlerin süpernova olduğu ve yeni keşiflerle bu tahminin güçleneceği bekleniyor.