5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde 107 film gösterilecek

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Türkiye ve dünya sinemasından örnekleri sinemaseverlerle buluşturacak. Festival kapsamında 39 ülkeden 43 uzun ve 64 kısa metraj olmak üzere toplam 107 film gösterilecek.

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde 107 film gösterilecek

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 8 film yer alıyor. Bu kategorinin jüri başkanlığını yönetmen Derviş Zaim üstlenirken, jüride yazar Ayfer Tunç, kurgucu Aylin Zoi Tinel, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran ve oyuncu Yasemin Allen yer alıyor.

100 BİN TL DEĞERİNDEKİ BÜYÜK ÖDÜL

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda Andaç Haznedaroğlu'nun ‘Misafir’, Ayhan Salar ve Erkan Tahhuşoğlu'nun ‘Eşik’, Burçak Açık Üzen'in ‘Beginner’, Bülent Öztürk'ün ‘Mavi Sessizlik’, Fikret Reyhan'ın ‘Sarı Sıcak’, Özgür Sevimli'nin ‘Murtaza’, Pelin Esmer'in ‘İşe Yarar Bir Şey’ ve Selman Kılıçaslan'ın ‘Bütün Saadetler Mümkündür’ adlı filmleri yarışıyor. ‘En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü’nü kazanan yapıma 100 bin TL verilecek.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin Kısa Kurmaca Film Yarışması Jürisi, Saraybosna Film Festivali kısa film programcısı Asja Krsmanovij, yönetmen Gözde Kural ve yönetmen, yapımcı ve senarist Hakkı Kurtuluş'tan oluşuyor. Kısa filmler 10 bin TL değerindeki ‘En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü’ için yarışacak.

AÇILIŞ CLOONEY İLE YAPILACAK 

Bu yıl ‘Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Brezilya, Fransa, Gürcistan, Hindistan, İran, İtalya, Kırgızistan, Mısır, Romanya ve Rusya'dan toplam 10 film yer alacak. Bu kategoride ödülü alan yapıma 50 bin TL verilecek.

Festivalin açılış filmi George Clooney'nin yönetmenliğini üstlendiği ‘Suburbicon’ ile yapılacak.

Sinemalarda Ayla rekoru İlginizi Çekebilir Sinemalarda Ayla rekoru