Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
5 yılda 700 bin kişiye kapılarını açtı
5 yılda 700 bin kişiye kapılarını açtı
Avrupa Müze Akademisi tarafından Türkiye'nin Dünya Müze Haritası’nda bulunan tek kent müzesi olma özelliğini taşıyan Samsun Kent Müzesini 5 yılda 700 bin kişi ziyaret etti.
Kültür Sanat 1 Şubat 2018 - 11:37

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi, 2013 yılında eski binalar restore edilerek, müze olarak halkın kullanımına açıldı. Müze, açıldığından 2 sene sonra Dünya Müze Otoriteleri tarafından kurulan Avrupa Müze Akademisi’nin her yıl düzenlediği Avrupa Kent Müzeleri Akademileri Yarışması’na çağrılan 240 müzeden birisi oldu. Samsun Kent Müzesi yarışmaya davet edilen 240 müze arasından en prestijli 6 müzeden biri seçildi. Müze böylece, Avrupa Müze Akademisi tarafından Türkiye'nin Dünya Müze Haritası'nda bulunan tek kent müzesi olma özelliğini taşımaya başladı.

muze
CUMHURİYETİN TEMELLERİ MÜZEDE

Müze, bu başarısının ardından son 5 yılda 700 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, 2017 yılında 200 binin üzerinde ziyaretçinin müzeyi gezdiğini belirterek, “Samsun'un en önemli kimliği, bu da kurtuluşa giden '19 Mayıs' ruhudur. Kurtuluşa giden yolda ilk adımın atıldığı kent olmanın omuzlarımıza yüklediği şuur ve sorumluluk sonuna kadar bu müzede de hissediliyor. Kurtuluş Mücadelesi ve Cumhuriyet’in kuruluşuyla alakalı bir bölümümüz de müzede yer alıyor. Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan silahlar sergileniyor. Yine o dönemde ‘taş baskı' olarak bastırılan propaganda afişinin aslı da bu müzede sergileniyor. Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı yolda aradığın her şey de müzemizde bulunuyor” dedi.