Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
50 yılın birikimini sergileyecek
50 yılın birikimini sergileyecek
Ressam Seyit Bozdoğan, sanat hayatındaki 50 yılı aşan yolculuğunu 4 Mayıs – 17 Haziran tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde sergileyecek.
Kültür Sanat 25 Nisan 2017 - 16:04

Eserlerinde insan figürü ve insanın zarar verdiği doğa arasında gizemli bir denge kuran Bozdoğan, tuvaline büyük kent insanının korkularını taşıdı. Gizlilik içindeki figürleriyle sanatseverleri keşfe davet eden sergi, Bozdoğan, eserlerinde insan ve doğanın bölünmez bir birlik oluşturduğunu vurgulayarak, “Manzaraya insansal bir ifade verme, insan vücudunu manzara gibi görme ve boyamanın, çocukluğumda beni oldukça etkileyen, Anadolu'daki doğa yaşantımla ilişkisi var. Bu nedenle bulut, kaya, toprak tabakaları gibi doğa öğeleri resimlerime zorlamadan soyutlaşarak giriyor” dedi.

seyitbozdogan-1

SEYİT BOZDOĞAN KİMDİR?

1941 yılında Kozan'da dünyaya gelen Seyyit Bozdoğan, 1962-67 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde tiyatro dekoru – kostüm ve resim öğrenimi gördü, İstanbul Operası'nda dekoratörlük yaptı. Bozdoğan, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve İtalya'da da sanatsal incelemeler yaptı.
seyitbozdogan-3