6 bin yıllık Mimarsinan Müzesi misafirlerini bekliyor

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi İlçesinin adeta açık alan müzesi olduğunu 6 bin yıllık tarihi yapı ve eserleri ile kültür ve sanat merkezi hizmeti verdiklerini söyledi

6 bin yıllık Mimarsinan Müzesi misafirlerini bekliyor

Ağırnas Mahallesinde bulunan tarihi Yer altı şehri ve Mimarsinan’ın doğduğu evin büyük ilgi gördüğünü ve her gün birçok kişi ve gruplarca gezildiğini belirten Başkan Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak kültür gezileri düzenleyerek bu tarihi yerlerin bilinmesine, öğrenilmesine ve toplumun bilinçlenmesine vesile olduklarını kaydetti.

mimamr-sinan1

Melikgazi Belediyesi Engelliler birimi ile bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezindeki farklı engelli gruplarından öğrencileri Ağırnas Mahallemizde bulunan tarihi yer altı şehri ve Mimarsinan’ın doğduğu evi gezdirerek bilgilendirdiklerini ifade eden Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

YERLİ VE YABANCI TURİST AKINI

“Şehrimizde bulunan tarihi eserleri onarıyor ve günümüzün hizmetine açıyoruz. Amacımız bu dünya mirası eserlerin gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Ancak bununla kalmıyoruz. Bu eserlerin tanıtımı için kültür gezileri düzenliyoruz. Melikgazi Belediyesi Engelliler birimimiz bünyesinde ve öncülüğünde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezindeki farklı engelli gruplarından öğrencileri Ağırnas Mahallemizde bulunan tarihi Yer altı şehri ve Mimarsinan’ın doğduğu evi gezdirerek, tarihe yolculuk yapmalarına imkân tanıdık. Okuyarak ve gezerek öğrenme arasındaki farklılığı biliyoruz. Bu neden ile bir eğitimde gezerek ve görerek öğrenmeye önem veriyoruz. Bu etkinliğimiz ilerleyen günlerde farklı okullarla devam edecek olup Ağırnas’ı ve Mimarsinan’ın doğup büyüdüğü evi görmeyen hiçbir öğrencimiz kalmayacaktır”

Başkan Memduh Büyükkılıç, Melikgazi ilçesindeki eserlerin bir dünya mirası olduğunu adeta Anadolu'nun tapusu sayıldığını bu açıdan bir çok yerli ve yabancı turisti ağırladıklarını sözlerine ekledi.