615 yıllık tarihi hamam yok olmak üzere

Eskişehir Sivrihisar ilçesindeki 615 yıllık Kumacık Hamamı, mimari tarzı ve kültürel değeri itibariyle korunması gereken önemli tarihi eserlerden biri olmasına rağmen kaderine terk edildi.

615 yıllık tarihi hamam yok olmak üzere

İYİ Parti Eskişehir Sivrihisar ilçe Başkanı Recep Toptaş, 615 yıllık geçmişe sahip Eskişehir Sivrihisar ilçesindeki Kumacık Hamamı’nın bakımsızlık nedeniyle yok olmak üzere olduğunu söyledi.

TARİHİ HAMAM KADERİNE TERK EDİLDİ

​Hamamların, kadim kültürümüzün, sosyal hayatımızın önemli unsurları arasında yer aldığını ifade eden İYİ Parti Sivrihisar ilçe Başkanı Recep Toptaş, Sivrihisar ilçesindeki 615 yıllık Kumacık Hamamı’na sahip çıkılmasını istedi.

Kumacık Hamamı’nın, mimari tarzı ve kültürel değeri itibariyle korunması gereken önemli tarihi eserelerimizden biri olduğunu ifade eden Toptaş, “Yaklaşık 36 yıldır sahipleri tarafından işletilmeyen ve kapalı durumda olan tarihi Kumacık Hamamının bu süreçte bakım, onarımı yapılmamış ve adeta kaderine terkedilmiştir. Ancak, ilçemizin ortak değeri olan Kumacık Hamamı’nın her geçen gün yok olmasına gönlü razı olmayan kişi, kurum ve kuruluşlar, Kumacık Hamamı’nın içinde bulunduğu metruk durumdan kurtarılarak, tarihi dokusunun korunması ve kültürel alanda değerlendirilmesi adına müracaatlar ve yazışmalarda bulunmuşlardır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda, 2019 yılında hamam Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlâk edilerek maliye hazine adına kayıt ve tescili yapılmıştır” dedi.

“TARİHİ DOKUSUNU KAYBEDEREK, ÇÖKMEYE DEVAM EDİYOR”

Tarihi Kumacık Hamamı’nın, Anıtlar Yüksek Kurulunca tarihi ve mimarisi kıymeti sebebi ile korunması gereken eserler adına tescil edildiğini ve yenileme çalışmalarının başlanacağı duyurulmasına rağmen nedense bir türlü restorasyon çalışmalarının başlamamasına da tepki gösteren Toptaş şunları söyledi:

“Bakımsızlık nedeniyle tarihi Kumacık Hamamı, her geçen gün tarihi dokusundan kaybetmeye ve yer yer çökmeye devam etmektedir. Bu tarihi eserin kaderine terk edilmiş olması ilçe halkını derinden üzmektedir.

Öte yandan yapı bu haliyle vatandaşlar için hayati tehlike oluşturmaktadır. Çok değerli tarih ve kültür hazinelerine sahip olan ve son yıllarda tarih ve kültür turizmine açılan ilçemizde, 615 yıllık bu tarihi eserin daha fazla tahrip olmaması ve yıkılıp yok olmaması için bir an evvel yenileme çalışmaları yapılarak kültürümüze kazandırılmalıdır.

Tarihi Kumacık Hamamı’nın aslına uygun olarak restore edildikten sonra bir hamam müzesine dönüştürülmesi durumunda, yeni nesillere hamam kültürünün tanıtılmasında ve hem de ilçemizde tarih ve kültür turizminin gelişmesinde çok önemli katkılar sağlayacaktır.”

Trabzon'da tescilli tarihi binanın önüne taksi durağı yaptılar İlginizi Çekebilir Trabzon'da tescilli tarihi binanın önüne taksi durağı yaptılar
Loading...