7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ödüller verildi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen '7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. 

7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ödüller verildi

Beyoğlu’ndaki Atlas Sineması’nda düzenlenen ve kısa tanıtım filmiyle başlayan törene, sinema ve akademi camiasından birçok isim katıldı. Ödül töreninde Hırvatistan eski Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic de hazır bulundu.

‘UMUDU MERKEZE ALDIK’

Festivalin direktörü Prof. Dr. Bengi Semerci, törende yaptığı konuşmada, bu yıl “Herkes İçin Adalet” temasıyla gerçekleştirilen festivalde, dolu dolu bir programla sinemaseverlerin karşısına çıktıklarını söyledi. Umudu merkeze alarak hareket ettiklerini aktaran Semerci, “Bu festivalle hem yüreklerimizi hem zihinlerimizi tazeledik. Akademi ve sinema dünyasında yeni adalet dostları edindik ve bu umutla devam etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Semerci, festivali başlatmaya karar verdiklerinde, toplum için önemli olan sorunlara eğilmek istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu sorunların çoğunun adaletle ilişkili olduğunu biliyoruz. Daha toplumsal alanlara ulaşmaya, insanları sanatla birleştirmeye, bilimsel tartışmaların dışında kaynaştırmaya ve daha çok insana katılmaya karar verdiğimizde, adalet kavramını tanımlamanın da herkesi mutlu edebilecek adalet sistemini kurmanın da zor olduğunu biliyorduk ama festival yapmaya başlayınca gördük ki festival yapmak daha zormuş.”

EN İYİ UZUN METRAJ: ERKEKLER AĞLAMAZ

Gecede, Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması “En İyi Film Ödülü”nü, “Erkekler Ağlamaz” filmiyle Alen Drljevic aldı. Yönetmene 10 bin avro değerindeki ödülünü TRT adına TV Dairesi Başkan Yardımcısı Cemil Yavuz verdi.
Kısa bir konuşma yapan Yavuz, TRT olarak ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödül verdiklerini vurgulayarak, “Benim için en anlamlı ödül bu oldu. Seçtiği içerik bakımından ve bir üniversitenin bütün zorlukları aşarak ve savaşarak başardığı bir festival olması bakımından dolayı çok önemli bir ödül.” ifadelerini kullandı.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: SOFYA TAKSİ

Uzun metraj dalında “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülen yönetmen ise “Sofya Taksi” filmiyle Stephan Komandarev oldu.
Uluslararası Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması “En İyi Film” ödülünü ve 2 bin 500 avroluk para ödülünü de “İki Parça” filmiyle Murat Uğurlu kazandı.

Gecede, kısa film dalında “Jüri Özel Ödülü” ise “Cumartesi Düşü” filminin yönetmeni Alper Kızılboğa’ya verildi.
Her yıl seyirciler tarafından oylama sistemiyle verilen “Habertürk Seyirci Ödülü”nü “Hemşire” filmiyle Dilek Çolak alırken, yapılan bir çekilişle, oy kullanan iki seyirciye 2018’de düzenlenecek festivalin filmlerini ücretsiz seyretme hakkı verildi.

7. Suç ve Ceza Film Festivali her boyutuyla 'adalet'i ele alıyor İlginizi Çekebilir 7. Suç ve Ceza Film Festivali her boyutuyla 'adalet'i ele alıyor