‘9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nden Filistin’e özel başlık

Bu sene 9'uncu kez gerçekleşen 'Hangi İnsan Hakları? Film Festivali' dünyanın pek çok köşesinden hak ihlal ve mücadelelerini konu alan filmleri, yurtdışı ve yurtiçi konukları, güncel meselelere dair forum/söyleşi etkinlikleri ile 13-17 Aralık arasında dört mekana yayılacak dopdolu bir program ile başladı.

‘9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nden Filistin’e özel başlık

‘9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ şu günlerde yeniden tartışma gündemine oturan Filistin’e özel bir yer ayırdı. Filistin: Balfour Deklarasyonu'nun 100. yılı başlıklı bölümde, Filistinlilerin acılı tarihi üzerine yapılmış en önemli filmlerden Kais al-Zubaidi’nin 1984 tarihli ‘Filistin: Bir Halkın Öyküsü’ (Palestine, a People's Record, 1984) ve Jean-Luc Godard’ın başını çektiği bir ekip tarafından 1976’da yapılan ‘Burada ve Başka Yerde’ (Ici et Ailleurs) filmlerinin gösterilecek olmasının yanısıra bu bölümde dün (13 Aralık) Tütün Deposu'nda Balfour Deklarasyonu ve BDS Hareketi başlıklı bir de sunum gerçekleştirildi.

Filistin İçin İsrail'e Boykot Girişimi'nin Türkiye'deki gönüllülerinden Nicola al-Saafin ve Aynur Şengal'in katılımıyla gerçekleşen sunumda 2005 yılında 170'ten fazla Filistin örgütü tarafından başlatılan ‘Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar’ (BDS) kampanyasının ilkeleri ve stratejileri tartışılırken, ayrıca 100 yıl önce yayımlanan ve Filistin halkının yaşadığı ulusal trajedenin başlangıcı olan Balfour Deklarasyonu da anlatıldı.