Sözcü Plus Giriş

94. yıla özel: Atatürk’ün en güzel fotoğrafları

Suna ve İnan Kıraç Vakfı, ilk baskısını 1998’de gerçekleştirdiği 'Fotoğraflarla Atatürk' kitabını, Cumhuriyet’in 94. kuruluş yıldönümünde tekrar okuyucuyla buluşturuyor. Kitapta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 130'a yakın özel fotoğrafı yer alıyor.

Güncellenme: 14:00, 07/11/2017
94. yıla özel: Atatürk’ün en güzel fotoğrafları

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yayınları, Cumhuriyet'in 94. kuruluş yıldönümüne özel olarak ‘Fotoğraflarla Atatürk’ kitabını yayımlandı. Mustafa Kemal Atatürk'ün 1906 yılından ölümüne kadar olan süreci belgeleyen ‘Fotoğraflarla Atatürk’ kitabı, büyük liderin askeri ve siyasi kariyerine odaklanıyor.

Kitap, Atatürk'ün yanı sıra Mareşal Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Cevat Abbas, Kılıç Ali gibi silah ve dava arkadaşlarını, Halide Edip, Claude Farrere gibi dönemin öncü düşün insanlarını, kendisini resmi ziyarette bulunan yabancı devlet adamlarını ve çeşitli Anadolu kentlerinden insan görünümlerini de bir araya getiriyor.

Kitapta Selahattin Giz, Jean Weinberg ve Ali Enis Oza gibi dönemin ünlü isimlerinin yüz otuzu aşkın fotoğrafı yer alıyor. Ayrıca, Time Dergisi'nin 1927 yılında çıkarttığı 21 Şubat tarihli sayısının kapağını oluşturan Weinberg imzalı ünlü Atatürk portresi de yer alan belgelerden birisi. Mustafa Kemal Atatürk'ün Savarona yatından İstanbul'u seyrederken Selahattin Giz tarafından çekilen 1 Haziran 1938 tarihli fotoğrafı ise, bilinen son portrelerinden biri olarak öne çıkıyor.

‘Fotoğraflarla Atatürk’, Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerinde okuyucuya sunuluyor.

ataturk
İlginizi ÇekebilirAtatürk'e eğilen bir sürgünAtatürk'e eğilen bir sürgün