A Corner in the World X bomontiada ALT’ta bu hafta

A Corner in the World X bomontiada ALT bu hafta da ev sahipliği yapacağı performanslar, müzik programları, film gösterimleri ve lounge buluşmaları ile sanatseverlerle bir araya geliyor.

A Corner in the World X bomontiada ALT’ta bu hafta

Semih Fırıncıoğlu, İKİ isimli performansıyla bomontiada ALT'ta izleyicileri ile buluşmaya devam ediyor. Müzik programı kapsamında bu hafta Amy Salsgiver invites Nohlab & NOS Visuals, RE-Connect projesiyle bomontiada Alt'ta. Film gösterimlerinde ise Başka Sinema işbirliği ile Dekalog 1-10, İşe Yarar Bir Şey ve Paterson izleyicilerle buluşuyor. Yine film gösterimleri kapsamında Zayiat ve If Only There Were Peace FOL işbirliği ile sinemaseverlerle bir araya geliyor. Tuğçe Tuna ile Türkiye’de Çağdaş Dans Konuşmaları No:3 de bu hafta bomontiada ALT'ta gerçekleşiyor.

Efsanevi yönetmen Kieslowski'nin şaheserlerinden Polonya Televizyonu için yaratılmış bir On Emir öyküsü Dekalog, bomontiada ALT'ta gösteriliyor. Dekalog'un 1'den 5'e kadar olan bölümleri 16 Aralık Cumartesi günü 6'dan 10'a kadar olan bölümleri 17 Aralık Pazar günü saat 14.00'da gösteriliyor. Kieslowski'nin diğer iki filminin farklı kurgulanmış versiyonlarını (A Short Film About Killing ve A Short Film About Love) izleyebileceğiniz bu yapım, insanlığın duygusal karmaşalardan dolayı çektiği azabı, içgüdülere dayanan hareketleri ve toplumsak ahlak çatışmalarını ele alıyor.

Misafir sanatçı programı Alt + kapsamında Semih Fırıncıoğlu'nun tasarladığı ve yönettiği Ekim ayı boyunca seyircilere açık provaları yapılan İKİ adlı dans tiyatrosu 18 Kasım tarihinde saat 20.30'da sanatseverlerle buluşuyor. Performans öykü, tema ve bütünlük kaygılarından özgürleştirilmiş, doğrudan kendi gerçekliğine odaklı, özenle örülmüş bir deneme oluşturmayı hedefliyor. Özel olarak bomontiada ALT'ın en geniş mahzeni Stüdyo 2 için kurgulanan yapıt, görsel ve işitsel tasarımlar eşliğinde, beş dans/tiyatro sanatçısı tarafından gerçekleştiriliyor.

Amy Salsgiver invites Nohlab & NOS Visuals, RE-Connect performansıyla 19 Aralık Salı günü saat 20.30'da bomontiada ALT'ta! Etkinlikte müzik yelpazesi oluşturulurken geleneksel perküsyon çalgılarının yanı sıra genç neslin elektronik müzik ve doğaçlama perküsyon için eser üreten bireyleri, dijital çağdaki bağlantısallığın doğasının çok yüzlülüğünü keşfediliyor. Doğada bulunan matematiksel modellere dayalı, bilgisayarda hazırlanmış görseller, sesle manipüle edilebilir hale geliyor. Böylelikle performansçılar hep birlikte bir parça yaratıyorlar. Farklı medyalar arasındaki bu simbiyotik ilişki insan ve etrafından dünya arasındaki sürekli değişen ilişkiyi yansıtıyor.

semihfirinciogly
Lounge Buluşmaları başlığı altında dans sanatçısı, akademisyen ve koreograf Tuğçe Tuna ile dokuz farklı bölümden oluşan konuşma serilerinin ikincisi Tuğçe Tuna ile Türkiye’de Çağdaş Dans Konuşmaları No: III, 20 Aralık Çarşamba günü saat 17.00'da gerçekleşiyor. Davet edilecek olan konuklar ile Türkiye çağdaş dans sanatının yakın tarihini görünür kılmak, anlamak ve sürece tanıklık etmeyi amaçlayan konuşmalar kapsamında bu ay Türkiye Çağdaş Dans ve gösteri sanatları alanının 1980-1990 dönemine ve koreograf, dans sanatçısı, eğitmen Sayın Prof. Aydın Teker’in eserlerine odaklanıyor.

Deniz Tortum'un 2013 yılında gerçekleştirdiği ve SXSW Film Festivali'nde yer alan “Zayiat” adlı filmi ile 2017 yılında Carmine Grimaldi birlikte ortak yönetmenliğini yaptığı ve bu yıl Dokufest'te “En İyİ Kısa Belgesel Ödülü” alan “If Only There Were Peace” filmleri tek bir programda 22 Aralık Cuma günü saat 17.00'da gösteriliyor.

Selim Güventürk, 40'ıncı yılını sergiyle kutluyor İlginizi Çekebilir Selim Güventürk, 40'ıncı yılını sergiyle kutluyor
Yönetmenliğini Pelin Esmer’in gerçekleştirdiği İşe Yarar Bir Şey, 24 Aralık Pazar günü saat 15.00'da bomontiada ALT'ta. Senaryosunda Barış Bıçakçı’nın da imzası olan filmde Başak Köklükaya, Yiğit Özşener ve Öykü Karayel başrolleri paylaşıyor.

Paterson'ın yönetmenliğini ve senaristliğini Jim Jarmusch, başrollerini ise Adam Driver ve Golshifteh Farahani üstlendiği Paterson 24 Aralık Pazar günü saat 17.30'da bomontiada ALT'ta gösteriliyor. Film, günlük yaşamın zaferlerinin ve yenilgilerinin şiirsel bir açıklıkla ve detaylıca gözlemliyor.

Carla Bruni, İstanbul'da sahne almaya hazırlanıyor İlginizi Çekebilir Carla Bruni, İstanbul'da sahne almaya hazırlanıyor