Abdülkadir Elçioglu İstanbul’dan sonra şimdi de Ankara’da

Aptülika takma ismiyle tanınan Türk karikatürist Abdülkadir Elçioglu Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan Zülfü Livaneli Kültür Merkezinde açtığı sergi hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Abdülkadir Elçioglu İstanbul’dan sonra şimdi de Ankara’da

Sergi açmaya nasıl karar verdiniz?

Eskiden beri dinlediğim rock gruplarını çizmek adetim olmuştu, geçen on yıl içinde bir de baktım ki okuduğum kitapların ya bende bıraktığı izleri ya da yazarını bir yerlere çizdiğimi farkettim. İlk önce bunları bir kitap haline getirmek istiyordum.. ama bunu bir yayıncıya söylesem alacağım cevabı gayet iyi biliyordum: “Bu tip çizgi albüm kitapları satmaz, hele ki portre karikatür” Ben de bu yüzden yayınlama isteğimden vazgeçtim. Zaten dergilerde de çözemediğim için yayın dünyasından umudumu kestim ve ressamların yaptığı gibi bu çizimlerimi sergilemeye karar verdim. Bu sergideki işler orijinal olacaktı ve satışa sunulacaktı. Bunu. İlk açtığım sergide başardım. Su anda 45 kişinin evinde duvarda benim çizimlerim asılı. Yani karikatürün yayın dışındaki bir başka özelliğini canlandırdığımı hissediyorum. Bu arada ilk sergiden sonra bana bu çizimleri kitap haline getirme teklifi geldi.

İstanbul’da Nail’de açılan ilk şerhi büyük ilgi görmüştü, eserler veya edebiyatçılar aynı mı, farklılıklar var mı?

ilk sergiyi Kuzguncuk Nail Kitabevinde açtım. Aslında bu sergiden sonra kitap işini de hallettiğime göre başka, sergi yapmayacaktım. Sergiyi seneye daha farklı bir konuda oluşturmak istiyordum. İlerleyen zamanlarda planlarım, arasında plak kapakları üzerine denemeleri de düşünmekteydim. Ancak Kuzguncuk’taki o sergi esnasında Ankara’dan istek geldi ve böylece devam ettim. Bu sergideki çalışmalar İstanbul’daki çalışmalardan değil, yani yepyeni işler var. İstanbul’daki sergide 65 çalışma vardı 45 tanesi satıldı ve 15 tane kalmıştı. İstanbul sergisinden 15 çalışma haricinde hepsi yeni çalışmalar yani ilk defa izleyici ile buluşuyor. Bu sefer ki sergi Çankaya Belediyesi’ne bağlı Zülfü Livaneli Kültür Merkezinde, yani salon İstanbul’da kinden fazlasıyla büyük ve 150 ye yakın yeni çalışma var. Bu arada İstanbul’dakinden farklı olarak bu sergide 20 kadar falan da renkli çalışma var.

Her sergide ya farklı edebiyat ustaları ya da usta ismin bir önceki sergiden farklı bir çizimi olacak diyebilir miyiz?

Her sergide Yeni işler olmasını istiyorum, bence doğrusu da bu. Bu arada sergiyi. İzmir’de istiyorlar. Ne yaparım artık bilmemem.

Önce İstanbul, işimdi Ankara, devamı gelecektir, böyle bir düşünceniz var mı?

Dediğim gibi İzmir’den de istek var. Her yıl bir sergi açmayı planlıyorum, zira izleyenlerle birebir buluşmak çok güzel. Her yıl bir sergi planlıyorum ama hepsinde ayrı bir konsept olacak.

İsim Sait Faik’ten Kafka’ya. İki uca bu isimleri yerleştirmenizin sizin için özel bir anlamı var mı?

Sait  Faik’ten Kafkaya güzel oturan bir başlık oldu. Yapacağım fikri iyi anlattı bence.

Sergi hangi tarihler arasında gezilebilir?

Sergim 1 kasım da açılıyor. 24 kasıma kadar sürecek. Ankara’da bulunan sergi alanımız Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde.