Abu Dabi’de 1,3 milyar dolara Louvre müzesi açıldı!

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan ve her yıl 8 milyona yakın insanı ağırlayan Fransa'daki Louvre Müzesi, Abu Dabi'ed şube açtı. 

Abu Dabi’de 1,3 milyar dolara Louvre müzesi açıldı!

Dünyaca ünlü Louvre Müzesi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de şube açtı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, 600 esere ev sahipliği yapan müzenin yapımına 1 milyar 300 milyon dolar harcandı. Müzenin açılışını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gerçekleştirdi. 600 sanat eserine ev sahipliği yapan müze için Paris'teki Louvre müzesinden de 300 eser kiralandı.

‘Louvre Abu Dabi' projesi için Fransa ile ilk anlaşma 2007 yılında yapılmıştı. Plana göre müzenin 2012 yılında açılması planlanıyordu. Krizler ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle o yılda açılış gerçekleştirilememişti.

louvre3
DÜNYACA ÜNLÜ ESERLER YER ALACAK

Müze, çöl güneşini içerecek şekilde tasarlandı. Kafes şeklindeki kubbesiyle dikkat çeken müze için Macron, “medeniyetler arasında köprü” tanımını yaptı.

Fransız mimar Jean Nouvel imzalı müze için Medine’den ilham alındı. 55 oda ve 23 sabit sergi alanından oluşan yapı Van Gogh'tan Gaugin ve Picasso'ya birçok dünyaca ünlü sanatçının çalışmalarına ev sahipliği yapacak.